• Krátkometrážní

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Co si budeme namlouvat, "RIPD" je nehorázná kravina. Nápad je sice relativně zajímavý, ale scénář je hloupoučký a plný klišé. Na druhou stranu film alespoň trochu pobaví. Sledovat přehrávajícího Jeffa Bridgese jak střílí opravdu ne moc povedeně udělané CGI "tuháky" celkem stálo za to. Jako jednohubka pro odreagování ideální volba. Za mě lepší 2*

Zápisník jedné lásky (2004)

Romantické "dojáky" zrovna nepatří k mému nejoblíbenějšímu žáru, což je z velké části možná dáno i tím, že jsme z každého kouta zaplavování nekvalitní produkcí "soap opera" telenovel. Čest výjimkám, které jsou upřímné, nepůsobí trapně a nesnaží se hrát lacinou hru na city diváka - a právě takový film je i The Notebook. Tenhle snímek mě skutečně dostal a nebojím se to napsat - je to jeden z nejlepších romantických filmů, co jsem zatím vidět. Proč? Zkrátka v něm všechno funguje. Ať je to samotný příběh a aranžmá jeho vypravování, skvělé herecké výkony a uvěřitelná chemie mezi herci, nebo mnoho scén, které vás buď zaručené rozveselí a nebo vrhnou slzy do očí (a nebo obojí). "Our love can do miracles". 5*

Vlhká místa (2013)

Ohne Kommentar...das muss man selbst sehen. :D

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Ujetá komedie v čele s Jamesem Francem, kde si (nejen) ze sebe dělá srandu mnoho zvučných hollywoodských jmen. Opravdu, tenhle film stojí za to vidět už jen kvůli skvělým cameo Mchaela Cery, Emmy Watson a Channinga Tatuma. A vůbec začátek filmu byl velmi podařený. Pak se ale začne projevovat trochu stupidní děj. Naštěstí to vtipné hlášky i narážky na jiné filmy a filmová klišé obecně pořád udržují alespoň v té zábavné rovině a to až do konce. Chytrou parodii nečekejte, tohle je odvazová over-the-top blbost, která je ale naštěstí celkem dost vtipná a nikoliv trapná, jak jsem se zprvu obával. Za mě lepší 3*.

Co by kamenem dohodil (2010)

Jak už to u většiny nízkorozpočtových festivalových snímků bývá, snaží se na diváka zapůsobit spíše nějakou svojí myšlenkou a hlubším smyslem, narozdíl od Hollywoodských blockbusterů, kde je vše servírováno známými herci na stříbrném podnose vyzdobenén všelijakými efekty. Toto neberu jako nějakou špatnou vlastnost, ovšem takové snímky jsou pak v jistém ohledu zranitelnější - hrozně moc totiž záleží na tom, jestli se tematicky "strefí" do myšlenkového rozpoložení diváka - jestli ho osloví a přimějí k nějakému zamyšlení, nebo ne. "A tiro de piedra" stojí tak trochu na pomezí. Mnozí by mohli namítnout, že tam jen 90 minut nějaký mexikánec chodí a nic se neděje - a vlastně by měli i pravdu. Ale já jsem se, ke svému vlastnímu překvapení, skoro vůbec nenudil. Možná to bylo tím, že jsem přitom přemýšlel nad námětem celého filmu, který byl vlastně "nahozen" v prvních 15 minutách. Možná jsem se jen snažil pochopit, co a jestli vlastně jednotlivé události znamenaly. Každopádně tak jako tak, film se mi nakonec líbil víc, než jsem čekal. Dávám 3*. P.S. jestli někdo přečetl tenhle komentář a zdá se mu plný prázdných keců, tak má pravdu. Film jsem viděl před 2,5 lety a už si ho moc nepamatuji. Ale to nevadí, protože jsem ho viděl! Problem, POMO?

Kapitán Phillips (2013)

Zvučná jména v obsazení hlavní postavy a postu režiséra ve mě vyvolala velká očekávání, která pak trailer ještě potvrdil. Dočkal jsem se perfektního filmu? Dle mého názoru ano. Líbil se mi? - To už je otázka hodna rozepsání. Začnu řemeslným zpracováním filmu, které je příkladné. Greengrass dokazuje, že je precizním režisérem a prakticky po všech technických stránkách mu nemám moc co vytknout. Snad jen záběry ze strojovny a noční snímky americké flotily by mohly trochu získat na stopáži i míře světla, ale chápu, že držení se reálné předlohy mělo svá omezení. No a jsme u toho, prakticky každý aspekt filmu, ke kterému bych mohl mít nějakou výtku, většinou úzce souvisí se skutečností, že je film natočen podle skutečné události. Tím pádem asi nemá smysl svádět vinu na filmaře. Kdybych to měl jednoduše shrnout, tak velmi oceňuji filmové zpracování příběhu kapitána Phillipse, ale bohužel mě emocionálně neoslovilo natolik, abych mohl mít s pětihvězdičkovým hodnocením úplně čisté svědomí. Každopádně objektivní kvality filmu nelze upřít a tak jich nakonec pět dám, i když slabých.

Tísňová linka (2013)

Kriminální drama s rychlým spádem, kterému nechybí pořádná dávka napětí. Ano, příběh je celkem průměrný a celé to klišé na téma neschopná policie vs. ohromná síla a odhlodlání jedince mě občas otravovalo. Ovšem i tak mi to nezabrání ohodnotit tento film 4 hvězdičkami...it's already done.

Wolverine (2013)

Na dalšího Wolverina jsem se po předchozím díle koukal s velkou nedůvěrou, k čemuž napomohlo i dosti klesající hodnocení zde na čsfd po prvních dojmech. Wolverine není špatný film. Akční scény jsou moc povedené a zasazení do Japonska bylo zajímavým nápadem. Pravda, příběh je spíše průměrný, herci celkem nevýrazní a film by mohl fungovat i jako reklama na Audi. Ovšem s ohledem na X-Men Origins musím říct, že Wolverine se rozhodně povedl více. I tak ale nedosahuje kvalit původní trilogie nebo prequelu First Class. Takže za mě lepší 3*.

Nejvyšší nabídka (2013)

The Best Offer je tak trochu sám o sobě "work of art". Film, který vám zpočátku příjde možná plochý a trochu nesvůj, ale který postupem času, s pomocí hereckého koncertu Geoffreyho Rushe a kouzelného hudebního doprovodu přeroste v mysteriózní drama, které vás možná zprvu zaskočí svým koncem, ale když se nad ním zamyslíte, tak nakonec zjistíte, že všechno do sebe perfektně zapadá, tak jako ozubená kolečka do Vaucansonova stroje. Za mě slabších 5*

Plán útěku (2013)

Plán útěku jsem měl na svém watch-listu už od doby, kdy byl oznámen (tehdy ještě jako The Tomb), jelikož to měl být první film, kde by se mé dvě nejoblíbenější akční ikony 80. let setkali v rovnocenných rolích. No a dnes jsem se konečně dočkal. Escape plan se nesnaží být chytrým filmem, i když materiál v podobě celkem originálního námětu by tu na to byl. Tady jde hlavně o utěšení guilty pleasure všech fandů Slye a Arnieho a taky akce a vtipných hlášek. Toho všeho jsem se naštěstí dočkal. Za zmínku stojí rozhodně první setkání obou protagonistů, pak Arnieho německé nadávání, no a asi vrcholem filmu je, když se Schwarzenneger chopí těžkého kulometu a začne kosit darebáky jednoho po druhém. Najdou se tedy i stinné stránky - především místy nerozvinutý scénář a občas zmatené přeskakování v ději. A pak kamera a střih, co občas nezvládají rychlé osobní souboje. Každopádně z kina jsem odcházel spokojený, takže za mě 4*.