• Krátkometrážní

Stmívání (2008)

Po několikaletém odpírání jsem se konečně odhodlal a v jednom několikahodinovém marathonu jsem dobrovolně zhlédl celou Twilight ságu - fenomén, ze kterého posledních 5 let vlhly teenagerky po celém světě. Začnu tedy prvním dílem. Stmívání bych charakterizoval jako "Harryho Pottera pro nenáročné", i když ani to není úplně přesné. Zkrátka kdybych bral v potaz pouze fantasy a příběhovou stránku filmu, tak na nějaká zavedená pravidla o vlastnostech upírů a vlkodlaků film kálí, a kromě toho, že by si chtěla Bella užít pořádnou monster š*kačku nevidím jedinou motivaci, proč by vlastně měl jít příběh filmu dál. Teď k tomu horšímu - dialogy a herecké výkony. Můj Bože... při sledování vás může jen napadnout, jestli se při tom ti herci cítili stejně trapně jako vy. Když už jsme u těch herců, tak Kristen Stewart he sice celkem pěkná, ale mě nesympatická. Stejně tak jako třpytící se Robert Pattinson a Taylor "alpaca" Lautner. Sečteno, podtrženo - film působí hloupě, trapně a někdy až směšně a narozdíl od dalších dílů ságy se nedočkáme ani moc akce. Za mně lepší 2*

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

U pokračování Hobbita jsem čekal. že bude svižnější, akčnější a celkově lepší, než díl předchozí. Trailery byly slibné, takže nebyl důvod k obavám, ovšem i přesto se má očekávání až tak úplně nenaplnila. Akce zde sice bylo víc (nebo spíš byla šílenější, než v The Unexpected Journey), ale celkově se film dějově ani moc neposunul a rozhodně nemůžu tvrdit, že by těch 161 minut uteklo jako voda. To, že se zde Peter Jackson poněkud odklonil od knižní předlohy mi ale tolik nevadilo. Větší spojení s Pánem Prstenů mi naopak přišlo jako dobrý nápad. Legolase jsem opět rád viděl (včetně jeho proslulého sjíždění po skřetech) a scéna Gandalfa se Sauronem byla badass. Trochu slabší byl románek Kiliho s Tauriel, ale tak co, bylo alespoň čemu se smát. Co mi ale pořád vadí, a psal jsem to i u komentáře k prvnímu dílu, je možná až přehnané užívání CGI efektů, které jsou bohužel místy velmi znát. Je až s podivem, že o deset let starší Pán Prstenů díky menší míře umělého CGI vypadá mnohdy i lépe, než moderní Hobbit. Druhou stránkou věci je poddajnost PG13 - je zajímavé sledovat useknuté hlavy a končetiny bez jediné kapky krve. Ale i přes všechny své nedostatky to pro mě byl návrat do Středozemě se vším všudy, na který jsem se rok těšil. Takže nemůžu jinak, než 5*, i když tentokrát velmi slabých. P.S. Jacksonovo cameo ze začátku jako odkaz na LOTRa mi vykouzlilo úsměv na tváři... Peter má asi rád mrkev? :)

Sviňák (2013)

Stačilo mi jednou shlédnout trailer a věděl jsem, že na tenhle film zajdu i kdyby mi ta čsfd projekce nevyšla. "Sviňák" začíná jako skvělá, drsná a nekompromisní komedie, výstižně parodujicí současnou skotskou společnost a záliby zkorumpovaných policistů. Vtipné, akční a bez servítek. Filmy jako "Spring Breakers" nebo "This is the end" by se mohly učit... Zhruba v polovině ale nastane zlom a z filmu se stane napínavé drama s až surrealisticky hororovými prvky. Nezbývá než tleskat scénáři, protože něco podobného tu dlouho nebylo. A taky Jamesovi McAvoyovi, který mě svým perfektním hereckým výkonem schizofrenního poldy příjemně překvapil. Zkrátka tenhle film je nářez a má pořádné skotské "koule". Za mě 5 hvězdiček, aye?

Blade Runner (1982)

Tak jsem se na tenhle kult sci-fi, který mi dlouho unikal, konečně podíval. Nebudu skrývat své lehké zklamání, protože moje očekávání bylo velmi velké. Začněme ale s pozitivy. Tím nejočividnějším je audiovizuální zpracování, které tak trochu melancholicky vyobrazuje špinavou budoucnost naší Země a společně s Vangelisovým soundtrackem navozuje jakousi temnou atmosféru. Trochu mi připadá, že se Ridley Scott inspiroval u otce všeho sci-fi - filmu "Metropolis" a o 19 let později pak zase Spielberg vzal špetku inspirace pro svoji "Umělou Inteligenci" právě od Scotta. V obou případech dobrá volba. Každopádně nebylo by filmu bez herců a co zde předvedli Harrison Ford a Rutger Hauer opravdu stojí za zmínku. No a teď k těm slabším stránkám. Film je trochu hůře stravitelný, což já osobně jako problém nevidím, a má velmi pomalý rozjezd. Nevím, jak je na tom původní kino verze, jelikož jsem viděl pouze Final Cut, ale vše začne být zajímavé až zhruba od poloviny a opravdu za to stojí až samotný konec. Dávám lepší 4*

Nezastavitelný (2010)

Má to spád, má to vtipné hlášky a je to napínavé - co víc si přát? :D No, já osobně bych o pár dalších věcech věděl, ale je mi jasné, že se tvůrci museli víceméně držet předlohy reálné události, což beru. 4*

Konzultant (2013)

S Ridley Scottem to jde poslední dobou nějak z kopce. Tím rozhodně nechci říci, že by jeho poslední režisérské počiny byly špatnými filmy, ale když se člověk ohlédne na takové pecky jako Vetřelec, Gladiátor, či Black Hawk Down, tak zde je vidět určitý posun... A teď o "The Counselor", no jméno režiséra a herecké obsazení slibovalo mnohé a vlastně nemůžu říct, že bych byl nějak zklamaný. Herecké výkony byly asi tím nejlepším z celého filmu - společně ještě se Scottovým filmařským rukopisem. Bohužel scénář mi přišel místy tak trochu mimo a konec byl lehce neuspokojivý. Možná by se dalo říct, že film byl "vo hovně", ale mělo to styl a já se bavil. Za mě lepší 3*.

Dům u jezera (2006)

Trochu netradiční romantický film, který staví na zajímavém pojetí vztahu na dálku - hlavní postavy zde ale nežijí na různých místech, nýbrž v jiném čase. Ano, čtete správně. Nějaké vysvětlení ve filmu nehledejte, tohle není sci-fi. Ale je zajímavé sledovat, jak obratně si tvůrci s touto premisou pohráli a za to, že ji dokázali dovést v uspokojivé (a klasicky romantické) vyústění, mají můj respekt. Jak už jsem naznačil, pomineme-li časové trable, jedná se vlastně o klasickou, v tomto směru průměrnou "slaďárnu" se vším všudy. Keanu a Sandra se spolu po Nebezpečné rychlosti opět sešli a stále jim to na stříbrném plátně klape. Ačkoliv musím přiznat, že Reeves působí sebejistěji jako Neo a Sandra Bullock nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější herečky, nijak to nebránilo tomu, abych si film užil. Za lepší 3*. "And what about the time thing?" "The time thing? It's just a detail."

Flashdance (1983)

Film, který tak trochu odstartoval éru svého "žánru", ať už se jedná o klasiky jako Dirty Dancing, nebo moderní "brak" v podobě "Step Up" a jim podobných. Naivní, ale kouzelný. Super choreografie a dnes již legendární soudtrack. A nidky nezapomenu na tu skvělou scénku v restauraci..Nostalgické 4*.

The Power of Few (2013)

Tak tady asi se svým hodnocením půjdu hodně proti proudu, takhle nízké hodnocení jsem tu teda nečekal. Ale chápu ho, myšlenka klonování Ježíše z Turínského plátna a skutečnost, že závěrečný "mindfuck" není divákovi vůbec vysvětlen, k tomu může být dostatečným důvodem. Na druhou stranu já beru film jako takový zajímavý experiment. Líbilo se mi rozdělení filmu na sekvence různých lidí a jejich pohledu na dění událostí. To sice není úplně originální nápad, ale často se nevidí. Kamera mi trochu připomínala Ayerovu Patrolu, což rozhodně není špatná věc, a vidět Christophera Walkena jako bezdomovce bylo k nezaplacení. Za mě 4*. Haters gonna hate (a přeju jim, aby se taky kousli zevnitř do tváře).

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Ve své době jednoznačně můj nejoblíbenější seriál, jehož díly jsem doslova hltal a vždy s napětím čekal na další. I s odstupem času na něm stále oceňuji mnoho věcí. Asi nejzajímavější na tom celém je ten obrovský (a v rámci možností dost promyšlený) svět několika galaxií a ras a vůbec myšlenka hvězdných bran a cestování vesmírem, která určitě zahřeje u srdce každého sci-fi fandu a přitom nepůsobí zas až tak úplně "nereálně". K tomu si přičtěme na svou dobu a na poměry TV produkce velmi dobré vizuální efekty, skvělý Goldsmithův soundtrack a taky skvělou a sympatickou partu herců. Možná ze mě mluví trochu nostalgie, ale nemohu jinak, než 5*.