Rebelka (2012)

Brave spĺňa prakticky rovnaký koncept ako Hotel Transylvania. V oboch je prezentovaný komplikovaný vzťah rodiča s dieťaťom a zároveň aj určitá "skúška", ktorou si obe postavy musia prejsť, aby dosiahli istej seba nápravy. Čím sa táto rozprávka líši od Hotel Transylvanie a robí ju oveľa lepšou a hodnotnejšou je skutočnosť, že istá rozvitosť a prepracovanosť postáv je prítomnejšia v oveľa väčšej miere. Príbeh sám o sebe obsahuje nádhernú myšlienku, ktorá má každému čo povedať. Oscar za najlepší animák určite zaslúžený.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Výcuc toho najhoršieho zo seagaloviek. Neustále zrýchľujúci kolotoč, v ktorom párkrát dôjde na akčné scény, no poväčšinou sa dej posúva strašne pomaly a len občas má čo ponúknuť. Tom Cruise v tejto roli otrasný. Jack Reacher je navyše ako postava vykresľovaný ako namakaný borec, ktorý je vždy o všetkom perfektne informovaný, nezničiteľný, neporaziteľný....akoby som videl nejaké béčko so Seagalom. A taká elita, akou je Tom Cruise, si určite takéto postavy nezaslúži.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Aj SPOLOČENSTVO PRSTEŃA bolo "len" úvodom do hutného a epického pokračovania, avšak disponovalo lepším vykresľovaním postáv, malo pútavú atmosféru a kvalitnejšie celkové spracovanie. Hobbit ničím takým nedisponuje. Vizuálne efekty napredujú, postavy idú bokom. Poteší návrat starých známych postáv (Gandalf, Gloch, Frodo...) a vôbec svet Pána prsteňov, no ako samostatná úvodná zložka Hobbit zatiaľ môže ponúknuť iba prekrásne exteriéry, viac-menej svižný scenár a perfektnú hudbu, ktorá je pre LOTRa typická. Aj napriek týmto výtkam ostávam pri 4*.

Gran Torino (2008)

Film zo života, ktorý zamáva s citlivkami a "tým zlým" prehovorí do duše. Skutočne silný film, v ktorom sa neprezentuje len kvantum životných právd, ale úspešne sa dotkne divákovho srdca. Miestami nekonzervatívny, inokedy zas neskutočne ľudský, avšak určite nezabudnuteľný film.

Total Recall (2012)

V podstate ďalšia hollywoodska klasika s veľkým množstvom kvalitnej akcie, otrepaných hlášok, vizuálnych efektov a mierne tuctovým príbehom. No i tak je to trochu výnimka tejto šablóny. Nepôsobí to povrchne, nerobí z diváka hlupáka,, naopak, dej postupne graduje a finále je skutočne fajn. Mám rád sci-fi tohto typu a hoci v medziach svojho žánru Total Recall bohvieako nevytŕča, určite lepšie než nedávno videné Men In Black 3, kde film najmä vďaka trápnemu humoru a lacnému príbehu zhadzoval samého seba. Tu sa nič také nestalo. Spokojné 3*.

Insomnie (2002)

Já vím, že ty umíš, Nolane! :D Teraz vážne. Podobne ako kolegovia podo mnou, aj ja som z tohto filmu cítil nadšenie od začiatku až do konca. Opäť originálny scenár (ktorý je pre bratov Nolanovcov taký typický), nádherné exteriéry, skvelý Pacino, fajn hudba....skrátka 100%.

Gladiátor (2000)

Ridley Scott ako schopný a poctivý režisér sprevádza diváka nádherným a uveriteľným vizuálnym spracovaním, v ktorom ukazuje dokonalé herecké výkony, rozpráva perfektný príbeh okorenený o nádherné dialógy s pútavo natočenými akčnými scénami a svižným tempom od začiatku do konca. Tri najkrajšie hodiny dejepisu v mojom živote. Wonderful! 100%

Saw: Hra o přežití (2004)

Opäť badateľný kladný vzťah Jamesa Wana k hororom, kde dokonalo pracuje s atmosférou a dejom. Hlavným svetlým bodom je však scenár, ktorý ťaží z jednoduchosti a nekomplikovanej zápletky. Scenárista na tak malom prostredí rozohral perfektnú "hru o prežitie", a hoci je záver mierne WTF?, aj tak neuberá na kvalite.

Warrior (2011)

Warrior začína ako nenápadný, príjemne dialógový film s dramatickou dejovou líniou o komplikovaných a napätých vzťahoch v rodine. Chaotický, avšak rýchlo plynúci snímok. Až posledných cca 40 minút sa prevalí v emočný vrchol plný dychberúcich a dojímavých scén. Stopercentný Tom Hardy je skvelou čerešničkou na torte.

Atlas mraků (2012)

Mám rád originálne filmy. Sú hravé, svieže, plné prekvapení a človek len málokedy tuší, čo ho pri sledovaní čaká. Atlas mrakov je však doteraz jediný film v mojom živote, kedy som naozaj plne porozumel slovu originálny. V tomto prípade by bolo neskutočne klišé opisovať tak, ako zvyčajne spracovanie, scenár, herecké výkony...To všetko pochopí každý divák už po prvých minútach. Lenže to skutočné čaro tohto filmu sa nedá pochopiť na prvý raz. Prvé zhliadnutie je "len" príjemným dojákom, s nádherným spracovaním a všestrannou originalitou. No až po druhý raz to dokáže poriadne chytiť za srdce a po dĺžku takmer troch hodín nepustiť. Ďalšie pozretia už presvedčia na plnej čiare, že film, u ktorého neriešite nedostatky, ale naopak, nevnímate nič iné a ste úplne opantaný dejom...to už nemožno označiť za film. Tu už ide o umelecké dielo. WONDERFUL!!!!!!!!!!!!!!! 1 000 000/10