Bitva o Hill 60 (2010)

Parádní film z první světové války o četě australských tunelářů - saperů, kteří se podkopávají pod nepřetálské zákopy, aby je odpálili. Stejný záměr ale mají i Němci. Nastává tak hra na ticho a čekání na chybu nepřítele 25 metrů pod zemí, kde na povrchu řádí zákopová válka. Již od prvních minut filmu jsem byl v napětí, které mě neopustilo po celé 2 hodiny. Film o skutečných lidech a pravdivém příběhu.

Thor (2011)

Dobrý... mě se to hodně líbilo. Solidní sci-fi - fantasy - mytologicko - dobrodružný akční film, ne-li přímo pohádka. Jsem spokojený.

Agora (2009)

Skutečně působivé dílo. Tady jde vidět, kam to vede s náboženstvím. Od nepaměti se lidé vybíjejí kvůli víře, ničí vzdělání a umění jiných, zabíjejí učence. A nepoučí se a nepoučí.... Jinak krásné historické drama.

Hrdina (2002)

Velkolepá podívaná. Krásné exteriéry, dokonale provedné souboje, masové scény jsou dostatečně masové, na komparsu se nešetřilo. Triky jsou taky úchvatné, jako útoky lukostřelců. Souboje a bojové umění je přemrštěné, ale musíme vědět, že se díváme na legendu a ne na historické reálie, ikdyž je z nich čerpáno.

Orel Deváté legie (2011)

Nebylo to zlé. Ale oproti Centurionovi tomu něco chybělo... pár kapek krve navíc. Některé věci byly "ošlehnuté" z jiných filmů: pořád jsem si říkal, odkud já znám ty pomalovaný divochy? A on to Poslední mohykán. Trošku mě to překvapilo a nevím, jestli to bylo pro dobro filmu nebo k jeho škodě - chyběla tady zápletka se ženou, prostě nějaký románek, jak bývá (dobrým) zvykem v drtivé většině snímků.

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Parádní film, Kinsky byl předurčen pro roli hraběte Draculy. Veškeré jeho gesta jsou zahrána 100%, sledovat jeho grimasy, třeba když zasažen slunečními paprsky umírá. Kolikrát stačí jen vidět jeho stín s nataženými dlouhými prsty. Celá atmosféra filmu je podmalována nákazou moru a invazí krys. Některé scény jsou skoro až dekadentní, jako poslední večeře Páně pořádaná v záplavě krys. Stejně tak i působí vtipný dialog ke konci filmu: "Zatkněte ho! Jak ho mám zatknout? Zavolejte policii! Všichni policisté zemřeli."

Zdrojový kód (2011)

Špatný nápad tenhle film není. Ale byl předvídatelný, prostě to musí dopadnout dobře a Gyllenhaal atentátníka odhalí. Tvůrci mohli na konci filmu zapracovat, udělat ho víc šokující, nečekaný.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Je neuvěřitelné, že tento film má skoro 40 let. Ikdyž se odehrává v tropech, je chladný, ne-li mrazivý. Klaus Kinski zahrál skěle, snad až ďábelsky. Bez něj by to byla jen hodinu a půl trvající pouť na voru po tropické řece, za občasného průletu domorodého šípu a výstřelu z muškety nebo děla. Zcela nenápadné hudby si dlouho nevšimnete, ale je vlézavá, dotváří skvěle náladu filmu.

Nomád (2005)

Celkem jsem na to těšil, ale moc mě to nezaujalo. Poslabší snaha o stvoření obrazu kazašského historického hrdiny, původem od urozeného Čingischána. Výprava nebyla špatná, ale chyběla špetka velkoleposti, okázalejších exteriérů, efektů, lepší hudby,... pár špetek by z toho uvařilo o hodně lepší podívanou.

Hvězda (2002)

Novodobé ruské válečné filmy mají největší problém, a to jsou herci. Doufám, že s nikoho nedotknu, ale ta východoslovanská tvář je poznatelná, ikdybych nevěděl z jaké produkce film je. Film sám o sobě marný nebyl. Dobrý námět, dobré scény. Trošku ujetý konec, ale oproti americkým filmovým hrdinům to ještě bylo v mezích...