Nekonečná - nevystupovat (1978)

Tento film som ako dieťa miloval, bol som veľmi inteligentné dieťa s hypertrofovanym zmyslom pre humor.

Cizinec (1967)

V jednej vete by sa dalo posolstvo filmu aj knihy zhrnúť - na slnku treba nosiť pokrývku hlavy, aby sme sa vyhli úpalu. Nič moc. Ale to umenie, ktoré z toho Visconti a Mastroianni spravili! Úchvatné. jediný prímer kniha-film, ktorý mi napadá, je markéta Lazarová. Visconti je v mnohom podobný Vláčilovi. Trošku zložitejšie zhrnutie - vinní sú sudcovia a nie odsúdenci.

Cesta do pravěku (1955)

Filmy natočené dnes najmodernejšímí digitálnymi technológiami budú zajtra zastaralé. Tento film nezostarne nikdy. Pamätám sa, keď som ho videl prvý krát, bolo to pre mňa zjavenie, a potom, vždy keď som ho videl znova, bol to sviatok. Posvícení. Toník - jedna z najlepších detských hereckých kreácií.

Manželé z roku II (1971)

Kucapaca alebo obnovenie poriadku, myslím, že skutočnosť nebola veľmi odlišná od tohto filmu, a najlepšia na ňom je komická dvojica Belmondo - Jobert, plus tradične dokonalý Guiomar, tentoraz zameraný na hru rukami.

Valmont (1989)

Vyspal sa s každou? Vyspal. Mal za to trest? Mal. Vidíte, spravodlivosť napokon vždy zvíťazí. Len mi nejde do hlavy, čo na tom inšpirovalo Maestra.

Růžový panter (1963)

Claudia tu skôr retarduje ako akceleruje dej.

Fabelmanovi (2022)

Každý človek má príbeh, ktorý by bol nádherným filmom, ale nie každý je Spielberg, preto je takýchto filmov málo.

Trumfové eso (1968)

Už nie klasicky špageti western, ešte nie komediálny western, a práve preto unikátna záležitosť. Bud, Terence a Eli ako fantastická trojka, urobiť uveriteľnú individuálnu postavu je kumšt, urobiť zmysluplnú dvojicu je kumšt na druhú, ale trojica, klobúk dole, každý je iný a dohromady idú ako hodinky, jeden si chytá blchy, druhý spí, tretí zíva, pre mňa oveľa príjemnejšie a zábavnejšie ako nekonečne nudný Leone. Keby Fellini natočil western, bolo by to asi podobné.