Kráska v nesnázích (2006)

Hřebejkovi filmy mám rád. Ale krásce v nesnázích jsem se dlouho vyhýbal, vlastně ani nevím proč. Možná to bylo nepříliš nadšenými ohlasy, které se ke mně dostaly, možná kvůli nepříliš dobře zvolenému plakátu. Člověk by ani neřekl, jakou skepsi (někdy i absolutní zhnusení) a naopak i nadšení může ve člověku vyvolat filmový plakát. Výsledný dojem z filmu pak může být naprosto protichůdný k pocitu z plakátu. Tak se stalo i u Krásky v nesnázích, kterou jsem až po více než čtyřech letech od uvedení shlédnul doma na DVD. V první řadě bych filmu nikdy nedal nálepku komedie, Kráska je v podstatě téměř čistokrevné drama. Ve srovnání se dvěma nejnovějšími Hřebejkovými kousky (Nevinnost, Kawasakiho růže) není sice jako celek tak silné, ale přesto má svoje výjimečné momenty a výborně napsané postavy. Za všechny bych vyzdvihnul Richarda, excelentně ztvárněného Jiřím Schmitzerem. Písničky Radůzy, částečně glosující děj, do filmu docela sedly. Hudba Aleše Březiny se také povedla na výbornou. Jen jí možná mohlo být trochu víc, třeba na úkor Hansarda. Použití Oscarové Falling slowly si mohl pan režisér opravdu odpustit. Ale i na pár výtek velmi příjemný zážitek.

Opravdová kuráž (2010)

Už dlouho se mi nestalo, že bych s takovým nadšením prožíval každou minutu filmu. Skvělé herecké výkony (včetně Damona), ta malá byla překvapivě dobrá, no a o Jeffu Bridgesovi ani nemluvě. Výborně napsané dialogy, technická stránka bez jediné chybičky, dobře zvolené lokace a k tomu opravdu vydařená hudba jednoho z mých nejoblíbenějších skladatelů. Jestli se někomu povede diváky znovu nadchnout pro western, tak jsou to právě bratři Coenovi s jejich Opravdovou kuráží.

Quantum of Solace (2008)

Nemůžu si pomoct, ale k plnému hodnocení mi i po několikátém shlédnutí něco schází. Největší výtku mám k občasné nepřehlednosti akčních scén. Hlavně pak v úvodní automobilové honičce a následující akční scéně, odehrávající se v podzemí. Vinu nese samozřejmě rychlý střih, čím dal častější nešvar v akčních filmech. Naopak musím pochválit rvačky. Není jich sice moc, ale jsou přehledné a patřičně trvdé. Daniel Craig potvrzuje formu z Casina Royal a jeho výkon v Quantum je stejně bezchybný. David Arnold vyhrává jako o život a soundtrack je minimálně tak kvalitní, jako v předchozím díle. Co se ale změnilo k horšímu je obsazení hlavního záporáka. Tenhle tuctovej upachtěnec musel stát ve frontě hodně daleko za Madsem Mikkelsenem, když se rozdávalo charisma. No a Olga Kurylenko je sice fakt kost, ale některý repliky sem jí prostě moc nevěřil. Ale i přes všechny výše zmíněné nedostatky považuju Quantum za daleko povedenější kousek, než je kterákoli ze starších bondovek. Ještě pár slov k úvodní písni: Ač mám Aliciu Keys docela rád, Another Way To Die je nudná a průměrná písníčka která se kvalitou ani nepřibližuje skvělému You Know My Name od Chrise Cornella. Škoda, že se nikdy nedozvíme, jaká by byla úvodní píseň od Marka Ronsona a Amy Winehouse. PS: Same, prosím, ať je Bond 23 aspoň tak dobrej, jako Casino. Vytáhni to zase na 5*. Já ti věřim!!!

Casino Royale (2006)

Lepší restart si snad nemohl 007 ani přát. Na starší bondovky jsem si nikdy příliš nepotrpěl a nové pojetí nejslavnějšího agenta MI6 mě vůbec nezklamalo. Craigovi padne role drsného a živelného agenta stejně dobře, jako oblek od Vesper. Další věcí, kterou si na Casinu Royale velice cením, je akce. Už úvodní naháněcí scéna na Madagaskaru je dech beroucí. Je pravda že se žádné stejně rozsáhlé akční scény se v Casinu už nedočkáme, ale snímek rozhodně neztrácí dech a akce je dávkovaná po zbytek filmu celkem rovnoměrně. Ale co mě na akčních scénách v Casinu těší zdaleka nejvíc, je absolutní přehlednost. A ta se v dnešní době co nejrychlejších střihů a kvant detailních záběrů v akci, které člověka akorát zmatou, cení. Ve filmu není nouze o napětí a nějaký ten zvrat a pokerové scény jsou kupodivu taky velice zábavné. Když přidáme skvělou Arnoldovu hudbu, pár suchejch hlášek, luxusní Aston Martin DBS, krásnou Evu Green a charismatického záporáka, vyjde nám, alespoň z mého pohledu, nejlepší Bond ever. PS: Pevně věřím a natěšeně čekám, že Sam Mendes nás přesvědčí o tom, že jde bondovka natočit ještě o chlup líp :)

Pýcha národa (2009)

Tak originální bonbónek sem fakt nečekal! Na ploše šesti minut nedokáže nudit a Eli nám servíruje jeden kill lepší než druhej a občas proloží výbornym vtípkem. To vše s naprosto vážnou tváří Daniela Brühla, zmítanou všemožnýma emocema. Navíc má Zoller snad ještě větší body count za minutu než John Rambo v do Pekla a zpět. Maximální zábava... A "Making of" taky stojí za vidění. Nejlepší bonus z panchartího dývka.

Sirotčinec (2007)

Duchařské skorodrama které nadchne pointou a výtečnou atmosférou. Na výsledný dobrý dojem má vliv i povedená hudba. 80%

Vysoká hra (2011) (pořad)

50%. Viděl jsem jenom jeden díl u babičky, ale myslím že na to, abych si udělal názor, to stačilo. Nic extra originálního se nekoná, ale v dnešní době superstárů a Šeherezád musí být pro televizního diváka každá vědomostní soutěž příjemné zpestření. A k moderátorovi - ne že by byl Petr Šiška vyloženě špatný moderátor, ale mě se prostě nelíbí...

Chaos (2005)

Kdybych chtěl dát názornou ukázku průměrného filmu, zvolím chaos. Můj oblíbenec Statham, který byl v podstatě jediným důvodem Chaos shlédnout, je překvapivě nevýrazný. Wesley Snipes jako velmi příjemné zpestření, ale je ho trestuhodně málo. Jinak béčková průhledná zápletka a ti co prahnou po pořádné akci také spokojení nebudou. 50%

Čarodějův učeň (2010)

Oddychová pohádka která neurazí, ale bohužel ani nenadchne. Po technické stránce nelze filmu nic vytknout, ale to už od Bruckheimera tak nějak očekáváme. Cage i Molina zahráli skvěle, Baruchel mi ale tedy k srdci moc nepřirostl. První půlka srší nápady, ale bohužel na druhou půlku už jich moc nezbylo. A když dojde na chabé finále, jednomu je až líto, jak takhle slibně rozjetej filmek nakonec skončil.

La concejala antropófaga (2009)

Bez shlédnutí Rozervaných obětí nelze toto dílko, které je jen částí "skládanky", objektivně hodnotit. Kdyby někomu nedošlo proč Maribel spí, tak proto, že vypila gazpacho se sedativy, které Pina umíchala pro případ návštěvy svého bývalého.