Lolita (1997)

Mnohem lepší verze Lolity než ta Kubrickova, neboť v ní nechybí náznak historie - divák se tak může s Humbertem mnohem více ztotožnit. Dále se mi u Kubrickovy nelíbil závěr v začátku - to mi přišlo až hodně na škodu, ale zase byl v této verzi lepší Quilty. Irons působí uvěřitelně a projevuje emoce, Lolita si zase uvědomuje svou moc a využívá ji - což z tohoto snímku činí dle mého názoru nejlepší filmovou adaptaci románu, alespoň prozatím.

Lolita (1962)

Možna bude tento Kubrickuv film pripadat jeho fanouškům zajimavy, nicméně kvůli nedavnemu čtení knihy nemohu nahlížet jinak. Ve srovnání s ni je totiz tento film nepovedenym vyčpělým zpracováním Lolity ve verzi pod 15 let. To znamenalo,ze se vynechaly všechny eroticke scény, dokonce i sex-appeal Lolity a muzne charisma Humberta a co zůstalo? Zdlouhavý příběh o rozmazlené, drsoňské a naladove holcicce a poměrně starém, naprosto nepopsanem a podivnem profesorovi. Ne, je mi líto. Filmové zpracování bohužel skoro vzdy něco vynechá a upraví, ale v tomto případe byla prudernost na škodu a mnohem víc realisticteji působila novější Ironsovska verze. Jedina trochu vtipná je závěrečná scéna s pistoli, ktera je ale zde podivne již v úvodu, coz také na mě působilo hodne nelogicky, kdyz divák ví rozluštění záhady od zacatku.

Bůh masakru (2011)

Tak tohle je geniální ukázka toho, jak se postupně stírají nánosy civilizovaných manýrů a rádoby dospělosti a objevuje se syrové lidské jádro. Ve výsledku jsme všichni egoističtí, zlí a frustrovaní z nějakých svých problémů. Film naprosto dokonale ukazuje manželské krize a rozdílné lidské povahy v jejich ryzosti. Zároveň je pln neskutečného humoru a scén, např. s mobilem, které působí opravdu absurdně a groteskně. Musím říct, že jsem se skvěle pobavila, hlavně při zvracecí scéně, ale celkově bych Carnage považovala za osvěžující návrat k přirozenosti z hraní si na nóbl dospěláky, kteří jsou díky západním normám nějak lepší, než divoši v Africe. To se ostatně ukázalo už v Pánovi much, a není to otázka jen dětí, ale u starších je jen těžší tu drsnou šlupku oškrábat a spatřit podstatu v celé své zrůdnosti. Ať žije upřímnost!

Frankenstein (1994)

Je mi líto, ale zhlédnutí snímku po přečtení knihy je i v tomto případě zklamáním a jen neúplnou plochou osnovou mnohem hlubšího příběhu. Škoda, neboť film se dal nepochybně udělat lépe a hlavně přesněji - osobně nemám ráda velké odchylky od knižního originálu, což zde ve scéně s oživením Elizabeth nastalo. Netvor je ve snímku poměrně sympatický, takže reakce Viktora na něj působily poněkud nepochopitelně a podivně, jeho strach nebyl vůbec očividný a jeho vnitřní impulzy nejasné a nepopsané. Konec působí až moc rychle,nereálně a celkově se dá v tomto zpracování najít mnoho nejasností a odchylek, i co se týče vztahu Elizabeth a Viktora. Helen Bonham Carter byla nicméně naprosto výborná a jsem moc ráda, že se této role chopila ona, protože tomu dodala aspoň trochu půvabu.

Dracula (1992)

Původně při prvním zhlédnutí mi tento snímek přišel ještě docela uvěřitelný. Pokud má být ale adaptací románu Brama Stokera, měl by se mu alespoň nějak podobat. Takže po přečtení knihy jdu výrazně dolů, neboť film naprosto vymazal jakoukoliv její hloubku. Hluboké emoce, které mezi sebou chovala Mina s Jonathanem, zde byly nahrazeny povrchním flirtováním a útěkem dokonce k samotnému Draculovi!! Scénáristé doplnili původní děj o mnoho erotických scén, zřejmě pro pobavení pánské části publika, z Lucy a Miny udělaly přelétavé nedospělé až negativní postavy pro mě, zatímco v knize jsou ztělesněním dobra a nevinnosti a věrnosti. K tomu si klidně vymysleli celý reinkarnační příběh z minulosti Draculy, což mi přišlo skoro až jako v Mumii - láska, která překoná smrt - really??Má to být klasický příběh o Draculovi, ne love story plná trapných klišé. Hororová atmosféra tak byla nahrazena leda nepřesvědčivostí a nejasným zrychleným dějem, kdy postavy splývaly jedna přes druhou, ale všechny byly ve výsledku stejně fádní. Pokud to shrnu, jak zde už říká Tom Hardy, kniha měla naprosto jiný point než tento nepovedený film. Kdyby se alespoň nevydávala za jeho kopii....

Střihoruký Edward (1990)

Pokud jste jiní než většina lidí, jakýmkoliv způsobem, jsou dva možné scénáře. Budete společnosti prospívat, a ta, když z vás bude profitovat vás označí za výjimečné. Ale jen do té doby, než se stanete jakýmkoliv způsobem podezřelí. V tom okamžiku všechno těžce budované pozitivní zmizí, a zase budete jen ta divná zrůda, které vlastně nikdo od začátku nevěřil. Je těžké bojovat s lidskou xenofobií ke všemu, co se vymyká konvencím. A je těžké hledat spravedlnost tam, kde je jen pomstychtivost a touha po krvi. Nicméně někdy stačí jen jeden člověk, který vás zná a ví. Nemusíte mu nic vysvětlovat, prostě tu je a stojí za vámi. A i když třeba nemůžete být spolu, to vědomí, že tam někde je, je nejdůležitější. To je aspoň dojem, který mi dal Edward s Kim a který si chci uchovat. Děkuji.

Genderové kódy (2009)

Velice názorně a srozumitelně vysvětleno, jak funguje genderový řád. Tento dokument nahlíží za oponu fungování genderových rolí a na nejrůznějších reklamách ukazuje rozdílnost zobrazování ženských a mužských těl. Dozvídáme se, jak jsou ženy spojovány s dětmi, jejich těla sexualizována, stavěna do kuriozních, bezbranných a pasivních pozic. Oproti tomu tradičně mužská těla vyjadřují sebevědomí, sílu a kontrolu. Je dobré vidět, jak svět reklam přispívá ke vzdalování muže a ženy tím, že je staví do binárních opozic. A i v těchto opozicích je vždy muž ten, kdo má jasnou převahu. Co je smutné je, že opravdu většina lidí se nad tím nikdy nezamyslí a přijde jim to přirozené.

Dluh (2010)

Tak tento film bych si dovolila srovnávat třeba s Valkyrou, protoze oba se mi moc líbily. Váleční zlocinci- to je tema ktere musi nejakym zpusobem oslovit každého. Zápletka byla také zajimava a nečekaná a hlavni trio velmi dobře vybrané. Ačkoliv agentske filmy moc nemusím, tento byl spíše o psychice hlavních postav a o morálce, coz jsem uvítala a určitě doporučuji.

Neklid (2011)

Zdarile a i lehce cynicky ukázána hodnota zivota a to, jak proměnlivým muže byt. Osobně bych vynechala několik absurdních scén ( napr. Nácvik smrti) a vůbec mi cele to drama s nemoci přijde vždycky jako trik na diváky. Protoze kdyz jeden umře, dojem dokonale lásky zůstane navždy neposkvrneny v očích jejich i hlavních postav. Ovšem uz je to takové trochu přečerpáne tema a osobně bych s temi nemocemi a umíránim mladých lidi šetřila. Tak se totiž z romantického filmu drama nedělá. Btw. Mia byla geniální.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Kdyz se pokusím shrnout stručně pozitiva tohoto dílu: hudba, geniální proměna Kirsten, několik málo erotických scén na libankach a závěrečná přeměna.