Líbat nevěstu zakázáno (2011)

Klišoidní, nereálné a většinu času trapné. Od Meny Suvari jsem po Americké kráse tedy očekávala víc, než se bude v jejích letech trapně natřásat před každým chlapem v její blízkosti a hrát si na puberťačku. Když se k ní přidal i Rob Scheider, vznikl z toho bohužel už vrchol trapnosti, na který se nedalo koukat, jak byl afektovaný a nerealistický. Jenom jsem doufala, že je někdo ve filmu sejme a bude už klid, protože to ani nemohlo být vtipné. Na ty dvě hvězdy to zachránila ústřední dvojce Katherine McPhee a Dave Annable, kteří přes svou neznámost působili ještě uvěřitelně a sympaticky. Ovšem postava, kterou ztvárnil Vinnie Jones? To byl bad guy na padesátou - celou dobu se nenávistně šklebil, střílel a používal násilí....no zkrátka dost černobílé charaktery připomínající androidy, kteří byli naprogramováni na pouze jednu vlastnost či aktivitu. Škoda, že takových filmů je pořád víc a víc.

Monology vagíny (2002) (TV film)

Revoluční. Nevím, jak jinak to vyjádřit. Chvílemi jsem z Eviny přímočarosti měla až husí kůži, jak mě děsila, jindy jsem žasla. Tato divadelní hra, jak tady podotýkají už ostatní, vůbec o nenávisti k mužům není, to je zase jen lživý stereotyp s feminismem spojený. Je o oslavě ženství, o snaze zhodnotit ho, jelikož tak dlouho leželo pošlapané v blátě. V dnešní době bohužel naše kultura stále běžně operuje s falocentrickými symboly. Využívá je jako důkazy síly a moci. Ale žena a její sexualita, její pohlavní orgány? Kamkoliv se podíváme kolem sebe, jak jsou ženy zobrazovány, např. v reklamách....hnus. Jsou pouze zobrazením pasivní sexuality, odraz toho, co po nich chce muž. Ať si namlouváme cokoliv, patriarchátu jsme se nikdy nezbavili a ženy si neměly možnost definovat vlastní sexualitu a být zobrazovány jako ty aktivní, vyjadřující své vášně a touhy. Takhle jsou jen objekty mužovy touhy a to je tak maximum, na co jsou i často v praxi redukovány. Toto dílo je z tohoto pohledu feministické, protože oslava mužství je "normální". Boří konvence, překopává negativní asociace, spojované s vagínami a ženstvím. Ale samozřejmě jen pro ty, kdo mají opravdu otevřené oči. Pro ty, kdo se nechají strhnout, přistoupí k tomu s otevřenou myslí a umějí nahlídnout společenské konstrukce o ženském genderu. Pro ty to bude jistě úžasný zážitek, tak jako pro mě. Pro ostatní to zůstane na úrovni šíleného blábolu, který nepochopí, stejně jako autor tohoto obsahu.

Radostná událost (2011)

Velice příjemně a realisticky vyprávěný příběh. Tentokrát jde o příběh relativně obyčejného života, hlavně těhotenství a vztahu, nicméně o to lépe je to zachyceno a o to větší je rozdíl mezi tímto francouzským snímkem a hollywoodskými romantickými blbostmi, v kterých se vyskytuje jedno klišé za druhým.Louise Bourgoin mě ve filmu příjemně překvapila a narušila i genderové stereotypy o ženě, která žije jen pro otěhotnění a péči o děti a vztahy, atd...

Bůh žehnej Americe (2011)

Hodně super trefný film, kritizující přesně ty rysy konzumní společnosti, které taky nesnášim a které už začínají být patrné i v naší malinké republice. Například kult idolů, přiblblé reality show, kde se dějou nejrůznější zvěrstva, sociální sítě, která minimalizují lidské soukromí už jen na pouhý pojem, realizace lidí skrze své statusy a fotky na facebooku, neustálé tlachání o ničem a navíc neosobně, rádoby vtipy o nějak znevýhodňovaných skupinách, kdy se člověk směje hlavně tomu, že v nich sám není, totální rozmazlenost a nevděčnost dětí a celkově pokleslá morálka. Taky se mi líbilo, jak Frank kritizoval sexualizaci dětí, i to se bohužel dá v mnoha reklamách vypozorovat, kategorie dítě je nejspíš pro mnohé tak do 8 let, pak už je to jen v binárním rozdělení - kluk/holka -> hezká/ošklivá, pokud hezká tak samozřejmě předmět sexuálního zájmu muže v jakémkoliv věku. Nechutné prznění dětské nevinnosti. Lidská povrchnost a hloupost a fanatičnost a ztráta jakékoliv ohleduplnosti k lidem (např. scéna v kině). Samozřejmě to bylo dotaženo do extrému, ale kdoví...asi o něco horší to v Americe bude. Je opravdu tohle vize naší budoucnosti? Oběť je vždy jen ten, kdo si zachová odstup jako Frank, ale jak se pak dá v takovém světě žít? Řešení s pistolí a kulometem bylo sice poněkud nic neřešící ve velkém měřítku, nicméně pro tento snímek stačilo. Akorát ten žánr...hm, do jaké míry se jedná o komedii a do jaké je nám umožněno nahlídnout na sebe trochu extrémnější optikou? Brala bych tento snímek spíš jako varování, co se může opravdu stát.

Kronika (2012)

Parta pubertálních teenagerů, u kterých je od začátku černobíle dané, kdo je dobrý a kdo zlý. Mít takové schopnosti znamená zodpovědnost - to bylo jediné poselství filmu. Opravdu velká myšlenka, že? Chronicle ukázala jediné, a to, že pokud by byly zvláštní schopnost svěřeny teenagerům, pravděpodobně by při svých vtipných experimentech na lidech došlo ke ztrátám na životech.Kromě pár dobrých efektů, hlavně při létání, je to tradiční schéma zloduch ubližující lidem a klaďas, co je zachraňuje. Po stopadesáté.

Tohle je válka! (2012)

Průměrná komedie, která bohužel působí naprosto nereálně a místy až hodně nevhodně. Dva zamilovaní agenti, kteří ubohou Lauren 24 hodin nonstop sledují tím způsobem, že ví o každém jejím kroku, zájmu, minulosti a monitorují veškeré její rozhovory, rande s tím druhým, dokonce sex? To už mi přišlo fakt extrémní narušování soukromí a o morálních zábranách nepadlo ani slovo. Chvílemi vtipné, nicméně Tom Hardy měl být jasná volba, vzhledem k tomu jak se Chris Pine přetvařoval a hrál si na něco, co absolutně není - což v závěru zcela vyšumělo. Akorát obdivuji, jak mladě Reese stále vypadá. Přijde mi že někteří herci jsou oproti mě zkrátka nestárnoucí - nebo to dělá ten makeup?:)

Změna je život (2010) (seriál)

Velice osvěžující a netradiční seriál, ktery dokazal byt dojemny, vtipný a zároveň působit poměrně realisticky. Nejvíc se mi líbil herecký výkon Kristoffera Polahy, kterého znám z Ringeru a působí velice talentovane a přirozene. Stejne tak bylo zajimavé sledovat posun Shiri Appleby z dřívějšího Roswellu, jejiž role v seriálu mi byla osobně dost sympaticka. Rozhodne doporučuji. Skoda, ze seriál skončil, dalo se z nej vytěžit mnohem více a poněkud urychleny závěr více dovysvetlit klidně v další sérii.

Vrtěti ženou (2011)

Tak tento film mě pobavil a zároveň přiblížil historický kontext viktoriánské Anglie a mentality tehdejších lidí. Stejně jako u Dangerous Method i zde se léčil určitý fenomén - "hysterie", která ale zahrnovala skoro všechny možné projevy temperamentu žen, které by dnes už působily zcela normálně. Bylo zajímavé sledovat, jak Mortimer postupně otvírá svou mysl novým alternativám a pohledům na věc, samozřejmě za vydatné pomoci Maggie Gyllenhaal, která byla jako vždy revoluční a skvělá. Vyplynulo z toho hlavně to, že není důležitý první pohled a ženy, které se umí způsobně chovat a skromně vystupovat, ale že mnohem důležitější je mít nějaký svůj originální nesobecký životní smysl, pomáhat druhým, nesnažit se zapadnout do konvenčních škatulek a právě nedat na to, co si jiní o vás za to myslí. Na to Mortimer časem přicházel a s touto myšlenkou se ztotožňuji i já.

Zánik domu Usherů (1960)

Krasne vylicena atmosféra, hudba, ponurost domu a vznášející se tajemstvi gradují az do posledni chvíle. Poe proste uměl psát a i kdyz si film jeho povídku trochu upravil, tentokrat mi to nevadilo.

Battle Royale (2000)

Nechápu japonskou mentalitu a nechápu srovnávání tohoto snímku s Hunger games, ktere jsou stokrát povedenejsi. Battle royale možna stojí na podobnem a pro mě atraktivním nápadu, nicméně ho neumi rozpracovat a působí neuvěřitelně amatérsky a chaoticky. S jedinou postavou jsem se neszila, protoze se nikdo neobtěžoval vylicit jejich psychiku a na narůstající počet mrtvol jsem koukala skoro az s úsměvem, jak to bylo nerealistické. Mimoto jsem měla problém s herci a jmeny, nedokazala jsem se v nich za celou dobu začít orientovat, jak byly totálně podobný. Za mě dost morbidni a nehezke.