• Western

Přísně tajné vraždy (2009) (pořad)

Zajímavý pokus, nicméně poměrně strohý a přišel rozhodně pozdě. Velmi výrazný ruský přízvuk zasloužilého moderátora na kráse nepřidá, podráždí nervovou soustavu a dle mého názoru se stává paradoxním výsměchem všem zmiňovaným obětem komunistické zvůle a jejich rodinám.

Valdez přichází (1971)

Pozor, modrooký mexický mstitel přichází v průměrném dopředu nalinkovaném westernu, aby ukončil bezpráví a vyzvedl 100 dolarů pro indiánku. Těchto 100 dolarů nakonec však chci já , a to po režisérovi za jeho závěrečnou blamáž bez jasného výsledku.

Všichni domů (1960)

Skvělá tragikomedická road-movie poměrně věrně zachycující rozervanost a chaos, ve kterém se Itálie v roce 1943 ocitla.

Funny Games USA (2007) odpad!

Špinavá hra s divákem zaslouží spravedlivý trest. Zhruba od poloviny filmu jsem měl neochvějný pocit, že si ze mě režisér dělá prdel a nemýlil jsem se. Odpad , pane Haneke a na vaši předchozí stejnojmennou bezesporu rovněž stejně bezcennou záležitost, rozhodně házet oko nebudu!

Velký třesk (2010)

Do odpadu se lehce nořící nesmyslná nuda.

Inzerát (1983) (TV film)

Luděk Sobota je zde absolutně utržený ze řetězu a postupem děje se dostává úplně do jiné dimenze. Takto ho spousta diváků přímo nesnáší, nicméně já jsem málem nepřežil smíchy.

Lovec hlav (1976)

Krásně ponuré, přímočaře prosté a chlapské s nenahraditelnou atmosférou francouzského podsvětí sedmdesátek. Některé z pěstních soubojů jsou sice pod drobnohledem současného akčního oka viditelně kašírované, nicméně ústřední Colombierův klávesový motiv žene lovce za svou kořistí v podobě zabijáka Jestřába velmi opravdově.

Stalker (1979)

Sovětští tvůrci se zřejmě drželi hesla надо затопи́ть a zavdali si v duchu své národní povahy. Během sledování celého filmu jsem si připadal, jako bych popíjel s nimi. Zápasil jsem se silným deliriem tremens, které bylo ve mně vyvoláno řetězcem typicky ruských psycho-nesmyslů, a kterému k dokonalosti chyběly snad jen ty pověstné bílé myšky. Na druhou stranu však musím konstatovat, že kameraman všechnu svou genialitu zřejmě neutopil ve vodce a předvedl výkon, který se přibližuje kameře v Barrym Lyndonovi.

Pozemšťan (2007)

Velmi interesantní modelová situace, která je v naprosto reálné podobě sehrána formou výslechu vyrovnaného věčného "pozemšťana" obyčejnými smrtelníky naplněnými emocemi a předsudky.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Jako nový svěží vítr vtrhla tato komedie na konci léta roku 1974 do československých kin, kde rozpoutala hotové návštěvnické šílenství. I moje soukromá posedlost touto neskutečnou záležitostí je natolik velká, že do dnešního dne jsem "Jáchyma" viděl celkem 37 x a stále nemám dost.