Cizinci ve vlaku (1951)

Už je to pro mě u starých filmů takový everegreen. Kdyby někdo zfilmoval stejný scénář dnes, pohybovalo by se zdejší hodnocení tak kolem 30%. Nicméně toto je přeci mistr Hitchcock a tak dají zdejší hodnotitelé raději vyšší hodnocení, aby bylo jasné, jakými jsou filmovými znalci. Rozumím tomu, že má někdo slabost pro staré filmy, sám si je rád občas pustím, ale faktem je, že současného diváka už filmy jako Cizinci ve vlaku nemohou bavit. Aby mě zaujal 70 let starý thriller, musí mít tak výjimečný scénář, že dokáže upoutat i v konkurenci současné kinematografie. Takový scénář má třeba Na sever severozápadní linkou nebo Psycho. Bohužel Cizinci ve vlaku je z mého pohledu i přes zajímavý začátek a krásnou Ruth Roman nudný a jednoduchý film.

Gangy z Birminghamu - Série 4 (2017) (série)

Prví dvě série Peaky Blinders byly skvělé. Třetí celkem ušla, ale už to nebylo ono. Čtvrtá série je pro mě velký pád dolů. Nepřináší nic originálního ani zajímavého. Navíc Steven Knight byl při psaní této série zřejmě pod vlivem drog, jinak si nedovedu vysvětlit nepochopitelné díry ve scénáři, které bych od tvůrce jeho kalibru nikdy nečekal. SPOILER...Příklad: Luca Changretta (v podání trapně přehrávajícího Adriena Brodyho) na konci druhého dílu překvapí neozbrojeného Tommyho v jeho kanceláří, ale nezabije ho, což odůvodní tím, že chce, aby Tommy umřel jako poslední. Na konci třetího dílu pak ale bez jakéhokoliv vysvětlení jde Changretta za Pol a místo aby ji zabil, nabídne, že ušetří ji a Michaela, když mu dá Tommyho. Pol na to kývne a Changretta se v honbě za Tommym nechá vlákat do léčky. WTF? Ani se nemá moc cenu rozepisovat o dalších nesmyslech jako je černošský důstojník Královského jezdectva, ženská šéfka odborů, šampion velterové váhy, který má asi tak 110 kilo, již tradiční zrada Alfieho Solomonse, kterou můžeme vidět vyslověně v každé sérii (takže nikoho příliše nepřekvapí). Zkrátka 4. sezóna je velké zklamání a pro mě zřejmě poslední z původně skvělých PB. Knightovi evidentně došli nápady, škoda.

Tanečnice (2016)

Není to špatný film. Náhled do počátků moderního tance a pařížského kulturního života v období tzv. Belle Époque je bezesporu zajímavý. Choreografie tanečních vystoupení je výborná stejně jako výkon hlavní představitelky, která se navíc do role skvěle hodí. Závěrečná scéna za doprovodu "Song For Bob" od Nicka Cavea a Warrena Ellise byla velmi příjemnou tečkou. Ovšem film má i některá výrazná negativa. Například smyšlená úvodní sekvence vyzobrazující mladou Loie Fuller jako pasačku krav, která ani neumí tancovat, v nějaké díře na divokém západě mi přišla těžce přitažená za vlasy. Zhruba od poloviny stopáže s příchodem postavy Isadory Duncan film začíná trochu ztrácet na tempu a také se znovu dost odchylovat od reality, což je podle mě trochu škoda, protože život hlavní hrdinky je, podle toho, co jsem četl, dost zajímavý i bez přibarvování a fikce. Navíc když už tvůrci chtěli zahrnout postavu Isadory do příběhu mohli teda vybrat herečku, která je alespoň vzdáleně podobná reálné postavě. Celkově je Tanečnice slušný film, který mohl být ale daleko lepší.

Dragon Age: Warden's Fall (2010)

Je to spíš taková lahůdka pro fanoušky a upoutávka na Awakening, než nějaký propracovaný příběh. Ovšem kdyby podobným způsobem vznikl celovečerní animovaný film ze světa Dragon Age, vůbec bych se nezlobil.

Gieokeui bam (2017)

Výborně natočený mysteriózni thriller s hororovými prvky a velmi originální zápletkou (jak už je u korejských filmů zvykem). Tedy film přesně podle mého gusta. Herci jsou rovněž vynikající a ani režii není vpodstatě co vytknout. Jedinou slabinou, kvůli které musím strhnout hvězdičku, je menší nedotaženost scénáře, která vytváří občasné logické nesrovnalosti v příběhu. Jinak je to ale kvalitní film, který skutečně "přibije diváka k sedačce".

Kid (1921)

Příjemná oddechovka se skvělým Chaplinem, který svým němým humorem dokáže pobavit diváky i po téměř sto letech. Je pozoruhodné, že takto starý film dokáže zaujmout stejně jako velká část současné hollywoodské produkce. Milým překvapením pro mě byla také výborná Chaplinova hudba. Na druhou stranu objektivně je třeba říct, že dnešního diváka zvyklého na špičkové filmové triky a efekty, geniální scénáře a strhující herecké výkony už němá groteska těžko dostane do kolen. Proto tak vysoké zdejší hodnocení je třeba chápat spíše jako vyjádření historického významu Chaplinových děl, který je nezpochybnitelný.

Apokalypsa: 1. světová válka (2014) (seriál)

Slušný dokument, ale kvalit své obdoby pojednávající o 2. světové válce nedosahuje ani zdaleka. Zásadní rozdíl mezi oběma sériemi je v tom, že zatímco Apokalypsa: WW 2 se snaží stručně, přehledně a poutavě zmapovat stěžejní událostí 2. světové, Apokalypsa: WW 1 je spíše kritikou války, která ukazuje zejména utrpení vojáků i běžných lidí. V Apokalypse: WW 1 se tak dozvíte o tom, že vojáky v zákopech zaživa okusovaly krysy apod., ovšem neuslyšíte ani slovo o naprosto zásadních událostech války jako byly například Bitva u Jutska nebo Brusilovova ofenzíva. Dá se tak říct, že se tato série zabývá spíše řadovými vojáky, než válečnými událostmi. Obecně se taky orientuje zejména na západní frontu a informace o ostatních frontách jsou jen velice povrchní a zkratkovité, což mě rovněž zklamalo. Také mě mrzely různé historické nepřesnosti, například to, jak je král Jiří V. vyobrazen jako ústřední politická figura Velké Británie, i když ve skutečnosti neměl v podstatě žádnou moc. Co se týče vojenské strategie a taktiky, tak se v celých 5 dílech dozvíme akorát to, že všichni vrchní velitelé byli neschopní zoufalci posílající statisíce lidí na smrt (nepopírám, že to byla v některých případech pravda, zdaleka však ne ve všech). Dále zde prakticky vůbec nejsou vysvětleny politické příčiny války. Nakonec mi také vadilo poměrně chaotické uspořádání popisovaných událostí a neustálé skoky v čase i v místech. Když bych to shrnul tak po vizuální stránce je to vynikající práce. Skvělé záběry, které jsou zde navíc v barvě a v doprovodu výborné hudby, jsou opravdu poutavé. Klobouk dolů před tehdejšími válečnými kameramany. Po informativní stránce je tato série spíše zklamáním a ucelenější přehled o událostech 1. světové války vám poskytne i Wikipedie. Jako studijní materiál bych toto dílo asi nedoporučil, naopak jako svědectví hrůz a utrpení z této "Velké války" určitě ano.

Les Arbitres (2009)

Ačkoliv filmařská kvalita u Les Arbitres není kdoví jaká, jedná se o nesmírně zajímavý dokument poskytující náhled do života elitních fotbalových rozhodčích. Líbilo se mi, jak byly namixovány scény z hřiště, z kabiny, z konferencí i ze soukromého života sudích. Nejvíce mě osobně zaujaly pasáže s Howardem Webbem, který si mimochodem o 2 roky později zapískal finále Mistrovství světa. Les Arbitres je dokument, který si opravdu užijí lidé, kteří mají nebo někdy měli co dočinění s rozhodcováním. No a těm ostatním snad alespoň pomůže pochopit, o jak náročnou profesi se jedná.

Hell on Wheels (2011) (seriál)

Kdysi býval Hell on Wheels jedním z mých nejoblíbenějších seriálů, ovšem jeho kvalita šla v posledních sezonách strmě dolů. První dvě série byly skvělé. Naturalistický western v zajímavém prostředí stavby transkontinentální železnice, kvalitní příběh a výborné postavy. Zkrátka splněný sen každého fanouška westernu. Nicméně po 2. řadě se změnili scénáristé, což se stalo tomuto seriálu osudným. 3. série si sice pořád drží vysokou kvalitu, ale od 4. řady jde úroveň rapidně dolů a 5. řada je už vysloveně fraška, kterou jsem dokoukal jen s velikými obtížemi. Původní koncept realistického westernu se ke konci proměnil ve stupidní a těžce komerčně orientovaný mišmaš, který nemá s prvními sériemi kromě několika postav v podstatě nic společného. Nicméně série 1.-3. jsou pro mě srdcovka a rozhodně stojí za shlédnutí. Na ty další je lepší se již nedívat a brát to tak, že seriál skončil 3. řadou.

Poslední pirát (1983)

Kdysi jsem viděl pornografickou parodii na Piráty z Karibiku, která ve vztahu k téhle slátanině působí dojmem oscarového velkofilmu. Poslední pirát je jedním z těch filmů, které mají tak absurdní scénář, že se tomu místy musím až smát, takže jsem se chvílemi vlastně i celkem bavil. Není to ale odpad hlavně proto, že chápu, že jde asi o film určený spíše menším divákům. Malým plusem jsou slušná hudba, ucházející výprava a taky Tommy Lee Jones. Zbytek je ale bída.