3:10 Vlak do Yumy (2007)

Co se dá dělat, zlatý věk westernů a doby Sergia Leoneho už jsou dávno pryč. Nicméně tento kousek patří k tomu lepšímu z moderních filmů o divokém západě. Celkem zajímavá zápletka, výborní Crowe a Foster (Bale podle mého názoru trochu pokulhává), slušná hudba a výborná výprava. Bohužel, jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, celkový dojem z filmu úplně pokazí směšný a tupý závěr. PS: Jedná se o pouhý remake snímku Delmera Davese z padesátých let. Takže Vlak do Yumy opravdu není nic přelomového.

Vraždy podle Jidáše (1999)

Typická ukázka podprůměrné filmařiny. Slabá režie, výprava i kamera a k tomu všemu ještě tragické herecké výkony. Jednou vidět se to dá, ale větší dojem to nezanechá. Škoda, že se ve vlně filmů inspirovaných úspěchem Se7en naleznou vesměs jenom podobné slaboty.

Krvavé léto v New Yorku (1999)

Přišlo mi jako by se Lee zapomněl rozhodnout, jestli bude točit film o masovém vrahovy, životě teenagerů v sedmdesátých letech nebo atmosféře New Yorku té doby. Nakonec z toho vznikl šíleně nudný paskvil, který jsem stěží dokoukal. Lee je dobrý režisér, ale tohle se mu alespoň podle mě nepovedlo. Jediným plusem jsou pro mě herecké výkony.

Maltézský sokol (1941)

Ačkoliv jsem do detektivek fanda, je pro mě Maltézský sokol průměrným a vcelku nudným kouskem. V některých chvílích je děj dost nepřehledný a vágní, naopak si Huston vyloženě dává záležet na dlouhých nicneříkajících dialozích. Neustálé vytahování bouchaček a Bogartovo omračování protivníků ve stylu Chucka Norrise navíc působí poněkud směšně (i když chápu, že to k film-noiru patří). Mary Astor pro mě není ta správná zlobivá holka, jako je např. Lauren Bacall v Hlubokém spánku, a Humphrey to sám neutáhne ani se svým obřím charismatem. PS: Knižní předloha Dashiella Hammetta je považována za velkou klasiku, takže asi stojí za přečtení a chyba (teda alespoň pro mě) je spíš ve filmovém scénáři.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Pro mě paradoxně asi nejslabší díl celé této úžasné ságy. Po poněkud ohraném scénáři točícím se kolem zničení Hvězdy smrti ještě pokaženém až pohádkovými vložkami jsem se těšil alespoň na epické finále celé série. Jenže i to pro mě bylo zklamání. Představoval jsem si skvělý závěrečný souboj Vader a Luke vs. Sidious či něco podobného. Rozhodně ne to, že Vader vezme hlavního zloducha a nejmocnějšího muže galaxie jako pytel brambor a hodí ho do nějaké šachty a tím to hasne. No ale třeba se to někomu tak líbí, kdo ví. Kromě scénáře mi dvakrát neseděla ani Marquandova režie. Myslím, že Star Wars měly zůstat v rukou jejich stvořitele Lucase. Na druhou stranu by mě celkem zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby to měl pod palcem původně planovaný Spielberg. Navíc se film nemůže opřít ani o nějaké závratné efekty, i když v době uvedení do kin to mohla být docela pecka. Alespoň že ten Ford tomu dodává trochu šťávu. Zkrátka a dobře je pro mě ale Návrat Jediho zklamání, nicméně to nic neubírá na celkové poutavosti ságy Star Wars:)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Pokud bych měl zhodnotit celou filmovou ságu o Harrym Potterovi, hodnotil bych ji vcelku kladně. Na druhou stranou s tak skvělou knižní předlohou se film dá asi jen těžko zkazit. Nicméně já sem se sám za sebe u každého dílu solidně bavil i přesto, že jsem knížky četl a znal jsem děj. Za zmínku stojí skvělé herecké obsazení (nejvíc se mi líbili Alan Rickman, Ralph Fiennes, Garry Oldman, Jason Isaacs, Maggie Smith, Helena Bonham Carter a samozřejmě díl od dílu krásnější Emma Watson) a také vydařené vizuální efekty. Z režisérů mi asi seděl nejvíc styl Yatese. Za nejlepší díl považuji právě tento poslední.

Sběratel polibků (1997)

Jak se často říkává ve sportovní hantýrce: Myšlenka byla dobrá, ale provedení pokulhávalo. Totiž režie byla podle mého názoru spíše podprůměrná (podle mě Flederovi jdou daleko více seriály než celovečerní snímky) a scénář jakbysmet. Z takové zápletky by se dalo určitě vytěžit víc, i když tak jako tak by tento film zůstal ve stínu bezchybného Mlčení jehňátek, které je námětem dost podobné a s kterým je často srovnáván. Co mi hodně chybělo, byla ta správná mrazivá atmosféra, která u tohoto typu filmů nesmí chybět. Dojem mně taky zkazily některé ne zrovna duchaplné scény, jako odhalení vraha díky podpisu nebo střela přes mléko přímo do čela atd..Na druhou stranu jsem se celkem slušně pobavil a koneckonců nějaké zázraky jsem ani nečekal. Navíc se mi dost líbil výkon Ashley Judd a samozřejmě i Freemana, který nikdy nezklame. Takže žádné velké překvapení to nebylo, ale zklamání taky ne. Btw: I když jsem zastáncem českého dabingu, tak tahle minela s prozrazením vraha po nějaké půlhodině je dost hrozná.

Tenká červená linie (1998)

Krásný válečný a dost filozoficky laděný velkofilm podpořený úžasnou hudbou od Hanse Zimmera, který dělá z každého filmu, na němž se podílí o třídu lepší zážitek, a skvělými hereckými výkony. Bohužel mně v některých chvílích překážely až moc časté a zdlouhavé filozoficko-básnické vložky, které byly ze začátku velmi zajímavé, ale postupem času film zbytečně roztahaly. A právě přílišnou zdlouhavost vnímám jako jedinou slabou stránku tohoto jinak velmi pěkného snímku. Škoda, že mu tehdy stály v cestě za sbíráním Oskarů další brilantní filmy jako Zamilovaný Shakespeare nebo Zachraňte vojína Ryana, protože nějakou sošku by si určitě zasloužil.

Ospalá díra (1999)

Ne že bych se nudil nebo postrádal napětí. To vůbec ne. Ale Burtonův styl mně prostě nesedí. Chvílemi to na mě působilo jako laciný béčkový horor a chvílemi zase jako přitroublá pohádka. Ovšem byly tam i takové chvíle, kdy jsem se celkem dobře bavil, takže to u mě není propadák. Hlavně konečné rozuzlení příběhu bylo poměrně dost zajímavé. Co se týče herců: Depp byl skvělý, ostatně jako vždy (rozhodně si nemyslím, že původně oslovení Brad Pitt a Liam Neeson by byli pro film vhodní), ale Christina mi dost neseděla. Jinak je ještě potřeba vyzdvihnout výbornou hudbu od Elfmana a skvělou ponurou atmosféru, kterou Burton vytvořil, to se mu musí nechat. Tim je určitě kvalitní režisér, ale jeho filmy nejsou moc pro mě..

Špinavé ulice (1973)

Nejsem zrovna fanda Scorseseho rané tvorby a tak jsem od tohoto snímku nečekal žádné zázraky. Přesto jsem ale nečekal, že se budu až tak nudit. Těžko říci, co mělo být hlavním námětem filmu. Určitě se jedná o celkem věrohodný obraz, toho jak se žilo a hlavně pilo v newyorkských čtvrtích v letech sedmdesátých. Ale chybí tomu poutavější zápletka a tempo. Já osobně jsem byl ve výsledku rád za závěrečné titulky a tak jediné, co podle mého stálo za zhlédnutí byly herecké výkony De Nira a Keitela.