Funny Games USA (2007)

Je až neuvěřitelné, jak Haneke dokázal opravdu vynikající film totálně pohřbít jednou scénou. Onou scénou s ovladačem se totiž z originálního a výborně natočeného psycho-thrilleru stal jen trapný pokus o filmový experiment. Proč trapný pokus? Protože tento experiment, který má poukázat na touhu řadového diváka po násilí, osloví pouze právě na tento typ stupidního řadového diváka odrostlého na primitivních béčkových hororech. Přitom do oné scény (občasné hovory do kamery se dají ještě ignorovat) to byl vskutku výborný a dobře klapající film a já se skvěle bavil. Za valnou většinu filmu, jenž je koncipována jako psychologický thriller bych dal asi 5*. Kdybych ovšem měl film hodnotit jako experiment, nebylo by to ani na jednu hvězdičku, a proto mám dosti smíšené pocity. Jinak herecké výkony, kamera a režie opravdu stojí za to. Zkrátka a dobře mohl to být výborný film, kdyby se Haneke nesnažil za každou cenu vypadat jako velký intelektuál a celý snímek tak nezkazil.

V pravé poledne (1952)

Není to špatný film. Zápletka je sice dost prostá, ale je to všechno dobře zrežírované a odehrané, takže jsem se solidně bavil. Nicméně do nejlepšího westernu všech dob, za který bývá High Noon často označován, to má hodně daleko.

Napoleon (2002) (seriál)

Velice povedený čtyřdílný film o Napoleonském impériu. Člověk, který se navíc zajímá o historii, musí tuto mini-sérii ocenit dvojnásob, protože se jedná o prakticky o jediné kvalitní dílo s touto tématikou. Přestože jde o TV produkci, film oplývá velkolepou výpravou a povedenou hudbou. I herecké obsazení je vcelku povedené, i když někteří herci si vůbec nejsou podobní s postavami, které mají ztvárnit (např. John Malkovich v roli Talleyranda, jenž ho ovšem hraje úžasně). Zvláštní pozornost pak budí hlavní role, kam tvůrci odvážně obsadili komika Claviera (podle mě předvedl celkem povedený výkon). Jinak oceňuji také to, že se tvůrci nezaměřují jen na postavu Napoleona, ale objevuje se zde spousta vedlejších osobností z Napoleonských válek. Jediné, co toto dílo poněkud v mých očích sráží, jsou některé přihlouplé a naivní scény (např. Napoleon běžící v čele vojska s vlajkou v ruce, přičemž se mu vyhne asi tisíc kulek..). Občas to také vypadá, jako kdyby se jednalo o nějakou učebnici pro základní školy - některé dialogy jsou opravdu směšné (např. rozhovor Napoleona s ruským carem: "a pročpak jste si v Rusku ještě nezrušili nevolnictví?"). Ale když se to vezme kolem a kolem, tak je to opravdu kvalitní francouzské dílo, co si zaslouží pozornost, obzvláště pokud vás toto téma alespoň trochu zajímá.

Blade Runner (1982)

Jeden z nejpodivuhodnějších filmů, co jsem kdy viděl. Musím smeknout před Vangelisovou hudbou a ponurou atmosférou, kterou Scott vytvořil. Po vizuální stránce je to opravdu působivé dílo. Jenže to je asi tak jediný klad, který jsem v tomto, pro někoho kultu, našel. Chaotický děj a podivné dialogy, ve kterých někdo vidí hlubokou filozofii (já ji tam teda nevidím), mě málem unudili k smrti. Nakonec jsem byl rád, že jsem to vydržel dokoukat do konce. Je to asi opravdu dílo určené jen pro fajnšmekry tohoto žánru, já dávám teda raději přednost jiným Scottovým filmům.

Nesmiřitelní (1992)

Úchvatný snímek klasického Eastwoodovského jímavého typu. Realisticky a bez příkras vylíčený příběh několika pistolníků z divokého západu podpořený krásnou výpravou a hudbou. Co se týče režie, tak Oscara si odnesl Clint naprosto zaslouženě. O hereckých výkonech se ani není třeba rozepisovat, stačí se jen podívat na obsazení (postavy Malého Billa a Williema Munnyho jsou nezapomenutelné). Chápu, že tento film nesedne asi úplně každému, přeci jenom se nejedná o prostou střílečku typu Sedm statečných. Nicméně pro mě patří Nesmiřitelní mezi špičku westernového žánru a taky jsou vlastně jeho posledním kvalitním dílem.

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Skvěle zpracovaná dokumentární série o největším válečném konfliktu všech dob. Předností jsou především výjimečné autentické záběry, které jsou zde navíc převedené do barvy. Nutno říci, že dokument je určen spíše pro řadové diváky. Člověk, jenž je v tomto tématu více zainteresován, zřejmě nezíská moc nových poznatků (zejména poslední dva díly byly poměrně dost stručné), ale i tak se jedná o přehledné a působivé shrnutí této apokalypsy.

Vlajky našich otců (2006)

Bohužel jeden z těch slabších Eastwoodových snímků. Film je sice nabitý emocemi, tak jak to Clint umí, nicméně ty jsou zadupány do země naprosto nudným a nezajímavým příběhem. Ani postavy a jejich herecké ztvárnění nejsou nijak převratné. Dokážu pochopit, že někomu se tento poměrně netradiční válečný film líbil, ale mně prostě nesedl. Jediné, co podle mě stojí za vyzdvihnutí, je skvělá výprava a taky dobrá Eastwoodova hudba.

Sbal prachy a vypadni (1998)

Nejsem zrovna fanoušek Ritchieho filmů a stejně tak je to i s tímto kouskem. Scénář a zápletka mi nepřijdou nijak geniální, i když většina zdejších hodnotitelů má zjevně jiný názor. Beru tento snímek čistě jako komedii a musím říci, že v tomto ohledu svůj účel splnil. V některých pasážích jsem se opravdu dobře pobavil:)

Bostonský případ (1968)

Poměrně nudné a hlavně hodně nepřesné a upravené vyprávění příběhu "Bostonského škrtiče". Zajímavá je podle mého názoru až poslední část v psychiatrické léčebně. Co se týče toho rozdělení obrazu, tak to mně osobně po nějaké době už vyloženě vadilo a moc se mi to ve filmu nelíbí. Velkým plusem tohoto snímku jsou bohužel jen výkony Tonyho Curtise a mého oblíbence Henryho Fondy. PS: Dnes už se předpokládá, že De Salvo, o kterém film pojednává, má na svědomí jen některé z celkových třinácti obětí a že vrahů bylo tehdy víc.

Království nebeské (2005)

V podstatě je to dějově úplná fraška. Scott sice odvedl solidní práci, ale když se každých pár minut musíte smát nad absurditou a nedomyšleností příběhu, tak to režie ani takového velikána jako RS nezachrání. Jinak za pochvalu určitě stojí skvělá výprava a hlavně hudba od Williamse, který bohužel často plýtvá svými geniálními soundtracky na béčka, jako je toto. PS: Co se týče námětu, je to bezesporu zajímavé, ale bohužel i z historického hlediska je to dost mimo.