Pryč od pece (2013)

V obyčejnosti je síla. Není to nijak vynalézavé, ale velmi blízké realitě - uvěřitelné a přitom dokumentárně zábavné.

Zpráva o Europě (2013)

myslím, že pokud by film vyvrcholil nalezením řas a šťastným návratem domů, bylo by to smysluplnější než chobotnice, jak vystřižená Ed Woodem

Bob Roberts (1992)

"dokument" o Bushovi starším. Nemám co dodat

EXODUS: Bohové a králové (2014) odpad!

Židé postavili pyramidy? Svého času jsem slyšel vtípek. Mojžíš byl chlapík, který slíbil, že z nepořádných otroků udělá otroky pořádné, pracovité, silné a chytré. Chtěl na to od faraona trochu času a nějaké peníze. Vše dostal. Jednoho dne mělo přijít vyúčtování. Mojžíšem vychovaní otroci byli vychytralí, nepořádní a líní. Faron tedy nařídil, aby je Mojžíš odvedl k moři a tam je utopil, protože takové otroky nechce. Mojžíš poslechl. Odvedl své otroky k moři a oni mu tam utekli. Mojžíš se s takovou ostudou nemohl vrátit k faraonovu dvoru a tak zvolil emigraci:-)

Železná srdce (2014) odpad!

Američtí tankisté jezdí v momentu tankové bitvy v otevřené kopuli:-) Vidíme emotivní výjevy amerických vojáků a můžeme pouze tiše skučet nad tím, že bojují proti anonymní mase německých vojáků, kteří nejsou stateční, ale neskutečně podlí. Ano takto vypadají počítačové hry z pohledu infantilního hráče, ale s válkou to nemá naprosto nic společného.

Interstellar (2014) odpad!

Proč lidé, kteří v nic nevěří, točí filmy?

Uzavřený kruh (2013) odpad!

stále nekončící masomlejn nesmyslů servírovaných v luxusním balení ala Hollywood. V roce 2005 proběhlo v Londýně v ranní špičce několik výbuchů. Obětí bylo 52 a několik set raněných. K útokům se přihlásili rodilí britové muslimského význání. Napojení na jakoukoli teroristickou organizace nebylo prokázané. Atentátníci vyfasovali 40 let kriminálu. Důvodem k útoku bylo uozornění britské veřejnosti na válku v Iráku, které se Británie účastnila v roli útočníka. Mimo jiné oběti v Iráku v důsledku vpádu západních vojsk a kompletního rozbití systému denně stále narůstají - myslím, že už je nikdo nepočítá. Proč film hodnotím jako odpad? Aby někdo vzal popsanou událost a na jejím zýákladě vytvořil naprostou fikci a zároveˇn se tvářil, že jde v podstatě o realitu, je naprosto unfair vůči nepoučenému divákovi, který film konzumuje v "dobré víře". Škoda, že takové jednání není trestné...

Na život a na smrt (2013)

Dávám jednu hvězdu za kaskadérské výkony skokanů z prudkých svahů, ale co k tomu filmu jinak říci. Seals jsou představení jako skvělá parta sympatických chlapů, kteří řeší své vztahy, nákupy koní a podobně a reprezentanti Talibanu jako naprosto smyslu zbavení sadističtí sekači hlav. Asi aby divák nebyl zmatený. Pak vše dál pokračuje v tomto duchu. Hoši ze seals jsou mírumilovní a nechtějí nikomu zbytečně ublížit a čirou náhodou se dostanou do bojové situace a to přesně v momentu, kdy mají za úkol zabít toho největšího zlouna, který svou ošklivou povahu má vytesanou na čele. Pak následuje lítý boj, kde reprezentace Talibanu padá po desítkách a stačí k tomu ve většině případů jediný výstřel, zatímco hoši ze seals inkasují xy vstřelů a poranění a stále běhají jako kamzíci a jejich schopnosti jsou prakticky nedotčeny. Dobrá, na to jsem již zvyklý, že když dostane zásah kulkou američan, vlastně se nic neděje, zatímco odporný talibanec odletí alespoň dva metry saltem vzad či vpřed - asi podle úhlu kamery. Také je dobré si uvědomit překonávání bolesti. Hoši ze seals bolest zvládají, vzájemně se podporují a tak dále. Jak to mají talibanci netušíme, asi žádnou bolest necítí a rovnou umírají a chovají se k sobě všichni naprosto hnusně a zavrženíhodně. Vrcholem jsou scény umírání. Hoši ze seals umírají bezbranní a v detailu, ideálně zákeřně popraveni zezadu, zatímci talibancům nejen že nevidíme do tváře, ale hlavně k jednotlivým postavám nemáme naprosto žádný vztah - proč také, když v tomto filmu trpí jen američané, jsou to prostě turbanoví statisté, kteří velmi naivně a hloupě běhají přímo před hlavní soupeře, snad aby se jim dobře mířilo. Ale budiž, filmové licenci se žádné meze klást nedají. Samostatnou kapitolou je pak slovník hochů ze seals. Jsou hodně sprostí. Samo o sobě to žádnou vypovídací hodnotu nemá, ale docela by mne zajímalo, zda jsou sprostí i talibanci - když už. Takhle to totiž vypadá, že amíci jsou pěkní burani, kteří znají hesla jen podle druhů piv a vzájemně se kastují podle tetování. Možná to tak i je, ale pak to nechápu jako zdravou sebekritiku, ale spíše jako etický normativ komunikace seals - asi je všechny rekrutují ze středozápádní Ameriky... Shrnuto se dá říci, že film jako náborovka asi moc nezmůže, protože ukazuje neschopnost US army. Jako propaganda to také vázne, protože i jednodušeji založený divák si řekne a proč tam vlastně jsou? Co tam dělají, ti žabí muži ze seals - v afghánských horách? To je prostě k popukání. Ale vlastně je jedna poměrně prostá odpověď a tím končí i má grafomanie - jsou tam proto, aby mohli zaplatit složenky. To ve filmu zazní zhruba v části, kdy končí expozice - hoši ze seals jdou "do práce". Tím je dle mého soudu vysvětleno vše. Je to práce za mzdu a hoši jsou žoldáci. Že nemají žoldáky rádi v Afghanistánu ani nikde jinde snad není tak těžké pochopit:-)

Soupeři (1977)

ale je nutné dodat, že ty původní obrazy je mnohem vhodnější vidět naživo v galerii:-)

Labyrint lží (2008)

Proč nic z toho, co je ve filmu není pravda? Protože to být pravda nemůže. A protože nemůže být pravda, musí to být vymyšlené. Lépe řečeno vycucané z prstu. Film je po formální stránce natočený správně, herci hrají vcelku dobře, hnusáci jsou hnusní, pravda je vidět z dálky a arabům se nevyplácí věřit - ať žije láska. No pozdrav půnbůh, jen by mne zajímalo, kolik toho scénárista musel vyšňupat, než to slátal:-)