Casino Royale (2006)

Minulý víkend som to videl na premietaní v Londýne: Nie som veľký fanúšik bondoviek, ale mám ich rád na čisto popcornovej úrovni a táto bola rozhodne jedna z najlepších za posledné obdobie. Tón je oveľa ostrejší a odpornejší ako Brosnanove filmy, pripomína skôr Dr. No alebo Len pre tvoje oči. Akčné sekvencie sú brilantne natočené a zostrihané pre maximálny účinok a patria k najlepším zo všetkých bondoviek. Martin Campbell, ktorý natočil aj Zlaté oko, bol vynikajúcou voľbou a pre mňa je jedným z najlepších režisérov bondoviek. To, čo dáva tomuto filmu náskok pred poslednými Bondovkami, je realistickejšia atmosféra: exotické lokality, rýchle autá, veľkolepá akcia, krásne ženy a mnohé ďalšie charakteristické znaky Bonda sú tu, ale zmizol ten campy tón, ktorý poznačil napríklad Die Another Day. Áno, celá séria je založená na úplne smiešnej a karikatúrnej predstave, ale vážnejší a tvrdší tón tu funguje naozaj dobre. V tomto kontexte podáva Daniel Craig ako Bond vynikajúci výkon. Priznám sa, že som prvý zdvihol obočie, keď som sa dozvedel, že bol obsadený, ale on to naozaj robí po svojom. Ťažko povedať, či je lepší ako ktorýkoľvek z ostatných Bondov: Connery a Brosnan sa hodili do štýlu bondoviek, v ktorých hrali. Tu, ako sa na celkový tón filmu hodí, je Bond oveľa viac sadista, chladnokrvný zabijak s veľmi malým zmyslom pre empatiu a Craigovi s jeho prenikavým pohľadom táto úloha veľmi sedí. Je očarujúci a vtipný, keď je to potrebné, a úplne presvedčivý v akčných sekvenciách. Aj násilie je menej karikatúrne a uletené, každý úder, kopanec a streľba vyzerajú, akoby naozaj boleli. Aj príbeh je jednoducho oveľa pútavejší než mnohé bondovky; scenár síce nezíska ocenenia, ale je neustále vynaliezavý a zaujímavý. Aj keď má film dostatočný podiel akcie, dôraz je rovnako kladený na postavy a dej a menej na gadgety a úplnú nepravdepodobnosť. Ak sa práve neodohráva nejaká veľká akčná sekvencia, nepostrádate ju: najdlhšia scéna filmu, pokerová hra v Casino Royale, je rovnako (alebo dokonca viac) napínavá a zábavná ako všetky naháňačky a prestrelky. Jediné drobné výhrady, ktoré mám, sú trochu príliš dlhá stopáž: film sa ku koncu trochu vlečie a hoci to pomáha tónu filmu, nepočujeme dosť bondovskej melódie! Skvelá réžia a herecké výkony všetkých zúčastnených spolu s vynikajúcou kamerou Phila Meheuxa, ako vždy vynikajúcou výpravou Petra Lamonta a všetkými ostatnými špičkovými remeselnými a technickými oddeleniami však robia z filmu Casino Royale nóbl a veľmi príjemný večer v kine.

Iron Man 2 (2010) odpad!

Tento film je hanbou svojho predchodcu - fakt. Slovo zbytočné scény nadobúda nový význam. Ak by ste viedli kurz zbytočných scén (t. j. scén, ktoré vám nič nehovoria, neprispievajú k príbehu ani k zápletke, ale len pomáhajú dostať film do stavu dvojhodinovej straty ľudského času). Koľko scén nemá žiadny smer a mohli by byť pustené kdekoľvek alebo do akéhokoľvek filmu. A čo tie hlúpe dialógy? Vznik postáv len na základe ich osobností, napríklad Jackson. V tomto filme máte kvalitných hercov, ktorí vyzerajú ako veľmi zlí herci. Úlohy, ktoré im boli pridelené, a motívy postáv sú papierovo slabé. Jediná osoba, ktorá sa tvárila zle a myslela to vážne, bol Rouke. Koľkokrát sme už videli postavu Sama Jacksona. Prisahal som, že vyzerá ako navrátený Shaft. Každý, kto dáva tomuto filmu vyššie hodnotenie ako **, nemá ani poňatia o kvalite. Znie to odvážne, ale tak vážne vnímam toto nulové (keby som mohol) hodnotenie. Posledný film, ktorý som videl, boli Titáni, a ten bol aspoň okrajovo pútavý so zjavným dejom, ale sledoval dej - aspoň. Chcelo to príliš veľa, aby bol príbeh uveriteľný od začiatku do konca? Ďalší film, ktorý ťahá z ľudí peniaze, a hollywoodsky priemysel je v súčasnosti taký úbohý, že ľudia sú nútení pozerať takéto nezmysly a potom povedať, že to bola "zábava".

Star Trek (2009) odpad!

Najskôr upozornenie: nie som trekkie. Ani zďaleka. Je mi úplne jedno, ako tento film zapadá do "kánonu" Star Treku. Úprimne, bolo by mi to jedno. Pozeral som ho s otvorenou mysľou a hľadal som zábavu. Namiesto toho som dostal bandu frajerov a báboviek, ktorí sa hrajú na filmovú noc, spolu s dialógmi vyvolávajúcimi kŕče, nútenými pokusmi o humor a podbízením sa fanúšikom komiksov (ktorí určite pochopili všetky interné odkazy o predpisoch hviezdnej flotily). A áno, zápletka bola chaotická. Len stručný zoznam: Kid Kirk vbehol starým autom do kaňonu a vyskočil práve včas, aby sa zachytil okraja priepasti. Čo to do ...? Veľa scén bolo očividne nakrútených vo vnútri nejakej chemickej továrne. (Niekoľkoposchodová budova s navíjajúcimi sa rúrami vedúcimi všade okolo atď.) Nevedel som, že vesmírne lode vyzerajú tak veľmi ako miestna továreň na spracovanie odpadových vôd. Zomrie 6 miliárd ľudí (dobre, Vulkáncov), ale všetci sa tvária, akoby to "nič nebolo" (alebo možno boli len takí zlí herci? Kto vie?) Práve sa stalo nepredstaviteľné a vy ste napoly čakali, že sa posádka na konci bude navzájom plieskať. Úprimne, dozorcovia v Osvienčime museli prejaviť viac pochopenia pre tragédiu takých epických rozmerov. Úsilie, aby každá pôvodná postava vyslovila svoju "hlášku", bolo tak očividne vynútené, že bolo doslova trápne sa na to pozerať. Bolo mi hercov ľúto. (Niektorí ľudia skutočne napoly tlieskali, keď sa púšťali staré gaštany. Čo to...?) Viem, že je to hlúpa tradícia Star Treku, ale prišlo mi "nelogické" (ďakujem, pán Spock), ak nie rovno idiotské, že na samovražedné misie v štýle komanda sa vždy vydávali najvyššie poschodia veliteľskej štruktúry. (Stalo sa to aspoň trikrát. Minimálne.) Existuje dôvod, prečo už armády nemajú na čele generálov: ťažšie sa nahrádzajú ako pechota (práporčíci, červené košele atď.) Mierna sťažnosť, ale bolo to dosť otravné vzhľadom na to, ako mali byť všetci "inteligentní". Celkom ma pobavil sofistikovaný náznak filmu, že to, že sa Kirk každú minútu či dve dostane do boja, je najistejším dôkazom, že z neho bude dobrý kapitán. Z toho vyplýva, že Mike Tyson by bol najlepším kapitánom Enterprise. Vždy. (Máte s tým problém!?) Takisto bolo pekným ťahom, keď sa Spock a Kirk stretli mano o mano v boji o kapitánske kreslo (a stali sa priateľmi). Možno si autori pozreli Klub bitkárov raz za čas príliš veľa? Vtipné je, že pri všetkej tej roztopašnosti je to len ďalší Star Trek film (preklad: campy melodráma s predvídateľným dejom).

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Tento film nie je pre všetkých. To sa dá samozrejme povedať o mnohých filmoch všeobecne, ale tento konkrétne prináša veľký konflikt medzi kritikmi: Čo chceme vidieť v našich filmoch? Čo je dôležitejšie, vykresliť fiktívne prostredie kvôli tomu, aby sme ľuďom poskytli ohromujúci vizuálny zážitok, alebo ich pobaviť a ohromiť inteligentnými dejovými zvratmi a inteligentnými dialógmi? Najprv si analyzujme, z čoho presne tento film pozostáva. V podstate je to celé len jedna epická bojová scéna za druhou. Najvýraznejšia je práca s kamerou a vizuálne efekty. Každý záber vyzerá, akoby mal byť umeleckým dielom. Farby, postavy, kostýmy, pozadie... každému malému detailu bola venovaná taká veľká pozornosť. Počas veľkých súbojov si okamžite všimnete aj jedinečný strih. Počas bitiek je veľa "spomalení času", ktoré ukazujú, čo presne sa deje. Smrteľné rany, z ktorých pomaly vyteká krv, striekajúca do vzduchu, dekapitované hlavy putujúce v spomalenom zábere po obrazovke... to všetko tu je. Na druhej strane príbeh nie je veľmi komplikovaný v tom zmysle, že celý film by sa dal pravdepodobne opísať jednou alebo dvoma vetami. Dialógy sú jednoduché a najčastejšie sa v nich hovorí o morálnych hodnotách, ako je sloboda a česť. Ak by ste sa pozreli na scenár, asi by to vyzeralo ako ďalší film, ktorý nemá čo ponúknuť, len idealistické vízie o tom, ako by mal vyzerať život. Recenzenti tohto titulu sa zrejme delia na dve skupiny. Buď ho vášnivo milujú a nazývajú ho epickým filmom 21. storočia, alebo ho ešte viac nenávidia a zhadzujú ho ako odpad pozostávajúci z bezduchej akcie a hlúpych klišé fráz. Zdráham sa v tomto spore zaujať stanovisko. Za normálnych okolností je únosné zvážiť obe strany tejto záležitosti, aby výsledkom bol spravodlivý úsudok o filme. Nie však v tomto prípade. Na jednej strane vizuál určite patrí k tomu najlepšiemu, čoho sme mohli byť vo filme svedkami. Každý detail, každé pozadie, každý špeciálny efekt zasadený do scén sú tak ohromujúco ohromujúce. Na druhej strane dej a dialógy sú z tých najjednoduchších a úprimne povedané hlúpych. "Bojujem za slobodu! Radšej zomriem so cťou, ako by som mal žiť v hanbe!" Znie vám to povedome? Samozrejme, dalo by sa diskutovať o tom, že tento film v prvom rade nikdy nemal mať jedinečný dej, z ktorého sa vám zatočí hlava. Ale z objektívneho hľadiska mu v tomto oddelení stále niečo chýba, takže to treba poznamenať. Teraz je to v poriadku a všetko, ale robí to všetko z filmu? Stojí za to si ho pozrieť alebo čo? Ja si myslím, že áno. U mňa to dobré prevažuje nad tým zlým na míle ďaleko. Od druhej sekundy, ako sa film začal, ma chytil a nepustil. Každá bitka, každá scéna filmu ma držala na špičke stoličky. Všetko, od silných hereckých výkonov cez úžasný vizuál až po vojnové pokriky vojakov, bolo tak ohromujúce... bol to naozaj úžasný zážitok. Ani v jednom momente som nemal pocit, že by filmu niečo chýbalo. Ale vedel som si predstaviť, prečo to tak bolo u iných ľudí. Takže je to tak. Ak na vás ľahko zapôsobia nádherné scenérie, skvelá kamera a strih a silné herecké výkony, choďte si to pozrieť. Správne. Teraz. Ak to neurobíte, o veľa prídete. V spôsobe, akým je tento komiks prevedený na veľké plátno, je toho toľko vidieť, toľko sily... Zanechá vás to v úžase. Ak však hľadáte dobrý príbeh, šikovné dejové zvraty, nejaké inovácie do sveta filmov, potom to vynechajte. Film 300 nič z toho neobsahuje a ani vám to nechce dať. Mne sa tento film veľmi páčil, ale viem, že sa nájdu ľudia, ktorí ho budú označovať za odpad, a to je pochopiteľné. Len si určite urobte názor na to, čo chcete vidieť, keď pôjdete do kina sami, namiesto toho, aby ste sa nechali strhnúť k zaujatosti tonami recenzií, ktoré ponúka táto stránka.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Podivný blesk vytvorí vo vzduchu kruhový otvor a v náhlom záblesku svetla vidíme postavu v energetickej guli... Je to postava nahého muža... "Terminátor" prešiel... Stojí a bezočivo skúma okolie... Jeho postava je mohutná a dokonalá... Jeho tvár je bez emócií... Nie je tu, aby zabil Sáru Connorovú... Jeho úlohou je teraz chrániť budúceho záchrancu ľudstva, jej syna Johna... O tridsať rokov bol Terminátor preprogramovaný, aby bol ochrancom Johna Connora tu, v tomto čase... Terminátor by ho nikdy neopustil... Terminátor by mu nikdy neublížil... Terminátor by zomrel, aby ho ochránil pred akýmkoľvek nebezpečenstvom... Ale Skynet, počítač, ktorý ovládal Stroje, poslal pokročilý prototyp späť v čase, aby zničil vodcu ľudského odporu, malého Johna... T-1000 je veľmi hrozivý... Jeho črty sú pekné, hraničiace so surovosťou... Jeho tvár je jednoduchá, neforemná... Jeho oči sú sivé ľadové, prenikavé... Rozhodne nie je stavaný ako Terminátor so zložitou hydraulikou a káblami... Má ľudskú podobu, ale od človeka má ďaleko... Arnold Schwarzenegger je ako superhrdina dokonalý... Nikdy sa nevyhráža, to je ľudské! On len berie... Dokáže vytrhnúť akýkoľvek nôž bez toho, aby spomalil krok... Jeho ruka sa rozmazáva ako úderná kobra... Sledujeme, ako pätou ruky rozbíja kryciu dosku z telefónnej pokladnice... A keď mu guľky zhrýzajú hruď, ani sa neunúva cúvnuť... Pozorujeme ho v spomalených záberoch, ako bojuje o kontrolu, ako skáče na motorke, jednou rukou zmetie zo stroja pouličného chlapca a švihne ho pred sebou... Robert Patrick je superzloduch, dokonalý chameleón... Dokáže meniť tvar a farbu... Dokáže napodobniť čokoľvek, čoho sa dotkne, čokoľvek, čo sa fyzickým kontaktom vzorkuje, akýkoľvek predmet rovnakej veľkosti... Je to "stroj na zabíjanie" s dokonalými schopnosťami mimikry na infiltráciu do ľudskej spoločnosti... Vyzerá a správa sa presne ako "policajt", ale s nemalými prekvapeniami... Jeho ruky a prsty sa dajú plynule premeniť na niečo iné... Otáča sa za zvukom... Jeho úder je bleskurýchly... Stláča spúšť tak rýchlo, že to vyzerá takmer ako samopal... Je chladný, ostražitý, istý si svojou silou... Jeho výraz je bezcitný a súdny... Linda Hamiltonová nie je prioritou misie... Je to tá istá žena, ktorú si pamätáme z minula... Jej telo je rovné a napnuté... Jej ruky sú štíhle a svalnaté... Jej oči hľadia cez divokú spleť vlasov ako oči zvieraťa zahnaného do kúta... Jej hlas je tichý a mrazivý monotón... Jej výraz je chladný a neprístupný... Je vzdorovitá a intenzívna... Pozerá sa tvrdo... Hamiltonová akoby mala na pleciach váhu celého sveta. Vytiahne nôž z puzdra na opasku a nečinne začne niečo vyrezávať na doske stola, písmeno "N". Niečo sa jej zmení v očiach... V jej tvári je bezočivá maska... Za jej očami vidíme bojujúce sily... Stala sa z nej "terminátorka", ktorá chce nejako zmeniť budúcnosť... Edward Furlong je mladý John Connor... Je to desaťročný drsný delikvent, ktorého sa chystajú zlikvidovať... Má krátke žltkasté vlasy a nevrlé ústa... V jeho očiach sa zračí inteligencia ostrá ako skalpel... Jeho interakcie s jeho "ochrancom" dodávajú filmu účinné momenty psychologickej hĺbky... Svojmu priateľovi neochotne ukáže záber svojej tehotnej matky v džípe neďaleko mexických hraníc... John to teraz nevie, ale fotografiu bude nosiť so sebou viac ako 30 rokov a dá ju mladíkovi menom Kyle Reese, ktorý bude cestovať späť v čase a stane sa jeho otcom... Joe Morton je Miles Dyson, hviezda špeciálnych projektov v spoločnosti Cyberdyne Systems Corporation... Je to muž, ktorý sa ponáhľa, muž, ktorý má veľa práce... Je brilantný, agresívny, riadený.. V priebehu niekoľkých mesiacov vytvorí revolučný typ mikroprocesora... Môže byť mužom, ktorý je 29. augusta 1997 priamo zodpovedný za 3 miliardy mŕtvych... Tí, čo prežili jadrový požiar nazvaný Deň súdu, budú žiť len preto, aby čelili novej nočnej more, vojne proti Strojom... Jeho tvár, držanie tela, strhaný hlas vyjadrujú dušu drásajúcu hrôzu... Je to človek vytrhnutý z normálneho života do pochmúrneho sveta... Cez bolesť a nechápavosť sa pozerá hore a pýta sa sám seba: Prečo sa táto nočná mora deje? Miera násilia v Cameronovom filme je dosť intenzívna... Špeciálne efekty sú vynikajúce... Vyzerajú realisticky... Akčné scény sú úžasné, veľmi dobre vykonané... James Cameron sa snaží poskytnúť posolstvo mieru... Hudobný sprievod je takmer dokonalý... Dej je zaujímavý... Film obsahuje vynikajúce herecké výkony... 'Terminátor 2: Deň zúčtovania' je bleskový veľkorozpočtový sci-fi thriller, veľmi kreatívny, ktorý treba úplne prežiť... Film, ktorý rozhodne musíte vidieť...

Iron Man (2008) odpad!

Hrozné, hrozné, hrozné! Koľkokrát vydržíme pozerať v podstate ten istý film znova a znova? Videli ste Supermana, Batmana, Batman začína, Batman končí, Batman začína a potom sa zastaví, Spiderman 1, 2, 3,5, 4, 5... Je to to isté - znova! Bohatý, nepremožiteľný dobrák, dotieravá krásna žena, spojenec, ktorý sa stal nepriateľom. Nekonečné výbuchy, "úžasné" špeciálne efekty, dejové línie, ktoré znášate ako desaťtonové závažie na srdci. V budúcich rokoch sa bude považovať za jednu z najväčších hlúpostí našej doby, že obrovské armády ľudí boli zamestnané tým, že za šialené náklady vyrábali takéto veci. Je to také nevýrazné, také predvídateľné, také korporátne - bezostyšný product placement - také militaristické - velebenie najnovších amerických pilotovaných a bezpilotných strojov na zabíjanie. Ani nezačínam o politike - USA zachraňujú "nešťastníkov zeme" pred vlastnými "zloduchmi"! Viete, videl som Jaskyňu žltého psa. Nič sa nedeje! Malé mongolské dievčatko stratí svojho psa a ide ho hľadať. Nespadne z útesu. Nie sú tam žiadne príšery, šialení zabijaci, autonehody ani výbuchy. Ale je to milé a krásne - moment, keď sa rozpráva so starenkou v jurte, je plný detského úžasu a ľudského tepla. Sledovala som dvoch ľudí, ktorí boli úplne iní, ale presne takí istí ako ja. Úžasné! Vtedy som si uvedomil, akú záťaž predstavujú filmy ako Iron Man v našich životoch. Dosť!

Vesmírní žraloci: Nenažraná strana Měsíce (2022)

Nedokážem vyjadriť slovami, aký úžasný bol tento film. Bol plný zvratov, ktoré by som nikdy nečakal. Vývoj postáv a dejové pointy boli nádherne spracované a lepšie ako čokoľvek, čo som v živote videl. Aj cgi bolo špičkové. Bolo vidieť, koľko času tomu venovali. Aj herci dokázali perfektne vystihnúť svoje postavy a bolo vidieť, ako im na ich práci záleží. Selah je tiež mocne fajn. Jej krivky sú bezkonkurenčné. Jej žraločie zabijácke ja ma udržalo pri sledovaní po celý čas. Takisto sa mi páčilo jej plachtenie. Bola úžasná. Celkovo dávam tomuto filmu desať z desiatich. Každý by si ho mal pozrieť.

Gigakong vs. Zlozilla (2021)

Ak sa vám páčili King Kong, Bambi a ďalšie filmové klasiky so zvieratami, ako napríklad Marley a ja, potom sa vám bude páčiť tento nedocenený a skutočne desivý filmový švédsky stôl. Shayne Hartigan musel mať ako režisér kastingu čo robiť, aby zhromaždil skupinu hercov na vrchole svojich schopností, ale zvládol to s veľkým prehľadom. Skvelý Eric Roberts (brat Julie Roberts) je vynikajúci herec, ktorého si veľmi vážime, a jeho sestra si musela kopnúť, že nedostala úlohu v tomto filme, ale vzhľadom na šírku a hĺbku ostatných hercov nie je prekvapujúce, že ju prehliadli. Podľa mňa si Buck Burns ako poslanec McDaniels kradne celú šou a je škoda, že tento muž nie je všeobecne známym menom. Ak bol Ray Harryhausen synonymom vynikajúcich špeciálnych efektov v 20. storočí, potom Sasha Burrow a jej tím budú navždy spojení s rovnako presvedčivými vizuálnymi efektmi v 21. storočí. Bolo príjemné vidieť, že Glenn Campbell je rovnako doma za kamerou ako na pódiu s gitarou, kde spieva klasiky ako Wichita Lineman. George Michael Phillips (nemýliť si ho s chlapíkom z Wham), odviedol pri písaní scenára skvelú prácu... dej udrží náročného diváka v napätí po celú dobu....a film sa stupňuje až do nesmierne uspokojivého vyvrcholenia. Celkovo ide o film, ktorý posúva hranice, je výzvou pre diváka a možno ho považovať za filmové majstrovské dielo, ktoré sa zapíše do histórie ako jeden z najvplyvnejších celuloidových kúskov, aké boli kedy naservírované svetovému publiku. Odporúčame!

Občanská válka (2024)

Amerika začína byť chorá. Alex Garland nám ponúkol očkovanie proti tomu, čo ich trápi. Ako sérum na hadie uštipnutie vyrobené zo samotného jedu nás tento film chytá za ramená a kričí: "Máš fantáziu na občiansku vojnu? Fajn, dám ti ju na 40-metrové plátno a vyzvem ťa, aby si fandil." Občianska vojna nachádza svoju základnú víziu v očiach tých, ktorí nám už desaťročia prinášajú dušu drásajúcu realitu vojny, oslobodenú od romantiky hollywoodskeho patriotizmu - vojnových novinárov, ktorých zbesilá, konfliktná odysea vrhá do šialenej rukavice ohňa a filmu, zabíjania a kodachrómu. Podobne ako vojaci vo vyčerpávajúcej vojne musia neustále prehodnocovať zmysel svojho rizika a obetí, keď sledujú, ako ich kolegovia padajú v záujme neoceniteľného obrazového príbehu vojny. Tri generácie vojnových korešpondentov putujúcich spoločne do šialenstva sa stávajú svedectvom troch fáz života takéhoto povolania. Zoznámime sa so zvláštnosťou, ako vojaci, bažiaci po krvi, tolerujú a uľahčujú prítomnosť týchto neobrnených pozorovateľov na každom kroku v pekle boja. Zdá sa, že Garland naráža na akýsi nevyslovený étos univerzálneho kréda medzi bojovníkmi, že históriu toho všetkého treba vidieť a tí, ktorí ju zaznamenávajú, musia prežiť, aby o nej mohli rozprávať. Nikdy sa to nevysvetľuje, iba zobrazuje. Pripomína sa nám, že v modernej občianskej vojne v Amerike sa môže nečestné zverstvo prevaliť cez ich mesto rovnako ľahko ako v My Lai. Ak si myslíte, že v hmle vojny si zachováme civilizovanosť a morálku ako džentlmeni, zamyslite sa ešte raz. Na každých piatich vlastencov môže pripadnúť jeden psychopat pripravený zaplniť priekopy nevinnými mŕtvymi popravenými pod jurisdikciou niekoľkých bezcharakterných mužov so zbraňami. Netušíme, prečo sa táto vojna vedie. Možno je to spravodlivá vojna. Možno je to šialená vzbura cesionistov. Takéto informácie nám nie sú dopriate. Len by to prekážalo dôležitému posolstvu - vojna je peklo a buďte opatrní, keď hovoríte svojim americkým spoluobčanom, aby išli do pekla pre svoje politické rozdiely. To, čo skončí, môže byť oveľa temnejšie a zatracujúcejšie, než sa vám kedy snívalo. Genialita tohto filmu spočíva čiastočne v absurdnom spojenectve Kalifornie a Texasu, dvoch najprotivnejších štátov Únie. Spojením tejto ideologickej zvláštnej dvojice sa príbeh imunizuje voči obvineniam zo zaujatosti alebo kultúrneho favorizovania. Zároveň nás však nabáda, aby sme si predstavili, aká národná kríza by mohla spojiť takéto protiklady. Tento film bude bezpochyby ocenený. Alex Garland otvoril novú cestu a jeho scenár, herci a kamera si zaslúžia všetky ocenenia, ktoré dostanú.

Saltová (2010)

Vyhral som lístky na predpremiéru tohto filmu deň pred jeho oficiálnym uvedením a vzal som priateľku. Nemali sme o ňom žiadnu predstavu okrem toho, že ide o špionážny film s Angelinou Jolie. Mysleli sme si, že z toho budeme mať aspoň pastvu pre oči. To, čo sme dostali, bola neuveriteľná jazda (a moja priateľka zdôraznila, že Jolie v tomto filme naozaj nie je pastvou pre oči). Moja priateľka to myslím najlepšie pomenovala slovami "hollywoodska verzia otočenej stránky" a tiež povedala, že jej to po filme Posledný vládca vetra vrátilo vieru v Hollywood. Prečítal som už príliš veľa thrillerov, aby som bol úplne prekvapený, ale myslím si, že scenáristi boli geniálni v tom, ako vás udržiavali v domnienke, a niektoré z tých naháňačiek! Čo bude robiť ĎALŠIE? Stojí za to, aby sme si ho pozreli, IMO!