Rec 2 (2009)

Hororů, kterých jsem viděl, moc nebude. A ty, které se mi navíc líbily bych dokázal spočítat na prstech jedné ruky. Proto když řeknu, že REC je jedním z těch nejlepších, moc věrohodné to asi nebude. Přesto za mě když se chce nékdo bát, doporučuju REC. Jeho pokračování jsem se dlouho obával. Tyhle "malé" filmy, které překvapí, to mají s pokračováním daleko složitější než velké blockbustery a i u nich to už je docela velký problém. A přišlo to, čeho jsem se obával. Je to větší, více tady straší bubáci, má to dějové zvraty, stříli se jak o život, no prostě je tady toho více. Na druhou stranu to už ale nemá tu atmosféru, která pro mě je u původního filmu to nejdůležitější. Navíc na mě je REC 2 moc tmavý a místry hrozně zmatený. Plusové body ovšem za odvahu, zapojování dalších lidí, "kamer", pohledů. Tvůrci si byli vědomi že přišli z něčím zajímavým a pokud chtějí uspět musí to zopakovat. To se sice povedlo, ale znovu - tu atmosféru to už nemá.

Pláž (2000)

Přes to všechno co mi na tomhle filmu vadí u mě vždy zvítězí ta Keruacková atmosféra, kterou z Pláže pokaždé cítím. Ač možná místy trochu unylý, "divný" a naprosto chápu většinově slabší hodnocení, pro mě je tak nějak správně Boylovsky ujetý, že to prostě funguje. Za čtyři s dodatkem, že koukám pokaždé, když je možnost. No offence an' all, but, you're fucked in the head, right?

Pojistka smrti (1944)

Wilder ve své nejlepší formě. Jeho noirovky - to je prostě lahoda a já je můžu daleko více, než režisérovy přetažené komedie. Double Indemnity je navíc skvěle promáknutý příběh se vším všudy - se skvělým roztrhaným hrdinou MacMurrayem, oslnivou femme fatale v podání Barbary Stanwyck i s pátrajícím očkem Robinsonem. Pokud chcete vědět, co to znamená film noir, je Wilder a jeho Bouble Indemnity tím nejlepším možným přikladem. Yes, I killed him. I killed him for money - and a woman - and I didn't get the money and I didn't get the woman. Pretty, isn't it?

Warrior (2011)

Na první pohled silný film, který je schopen svým dobrým řemeslným provedením oklamat diváka, zvláště když ho takhle podporuje silně prvoplánový scénář. Ve skutečnosti jde ale "jen" o lehce nadprůměrné sportovní drama, které sráží zejména přehnaná patetičnost. Gavin O'Connor vlastně na obyčejný film používá všechny osvědčené metody žánru, přidává, přidává, a místy to už na mě hodně přehání. No na 90%, to vám vážně nevím nevím. Zahráno je to však bezchybně o tom žádná. I think I liked you better when you were a drunk.

Začátky (2010)

Vůbec nevím co si mám o tomhle myslet. Ten film šel docela silně mimo mě, nebavil mě McGregor, nebavil mě Plummer, prostě špatný. Ale co hůř, je to už několikatý "indie" film u kterého jsem absolutně netrefen, a to to býval můj oblíbený žánr. Takže buď to je (horší varianta) mou změnou, nebo s tím, jak se tyhle filmy stávají poslední dobou trendy a upisujou se jim i větší herecké jména klesá kvalita. Uvidíme, třeba jen blbě kecám a na podruhé mě to třeba chytne. I've always wanted to have a phone call with somebody who doesn't talk.

Romeo, Julie a tma (1959)

Ač původně točený jako TV film, pro mě je Romeo, Julie a tma jeden z nejsilnějších snímků české kinematografie. Samotný Otčenáškův příběh je silný, ale to jak s ním pracuje Weiss, to je teprve pastva. Od budouvání vztahu Pavla a Hanky, vykreslení atmosféry ve společnosti, po samotný příběh, až do grandiozního finále... Paráda. A ty herecké výkony - Mistrík, Smutná, Šejbalová, Smolík. Jasných pět hvězd. Hanko. Hanko!

Odcházení (2011)

Přes všechen respekt k osobě Václava Havla, přes to že jeho hry, nevyjímaje Odcházení, mě baví, přesto, že jsem mu fandil jak málokdo - tohle se prostě moc nepovedlo a s filmem to nemá moc společného. Film je pro mě film a divadlo divadlo. A pokud má být film divadlo, tak by to měl přiznat popřípadě se na to nějak alespoň trochu adaptovat. Tohle bylo něco mezi. Netuším ale k čemu ta filmová podoba byla... Snad jen aby se absurdní humor V.H. dostal k více lidem. A to si zase myslím, že v tom případě si mohl vybrat i jinou hru, které bude filmové prostředí sedět více. No nic, dvě hvězdy, bohužel. Slečno Weissenmütelhofová

Půlnoc v Paříži (2011)

Přiznám se, že jsem musel dát tentokrát Allenovi čas uzrát, a pustit si ho podruhé, než si udělám závěrečny obrázek. Čekal jsem totiž klasickou Allenovku a tentokrát dostal něco trochu jiného. Byl to sice menší šok než například Interiéry, ale i tak... No a napodruhé to na mě dýchlo tak jak mělo a já byl v sedmém nebi. Paříž, nosná myšlenka generací, umělci let minulých, hudba... V těch odkazech snad Woody překonal i můjí nejoblíbenější Lásku a Smrt. No prostě zážitek jak má být. Znovu Woody -Děkuji! You can fool me, but you cannot fool Ernest Hemingway!

Neklid (2011)

Intimní drámo, s nádechem indie - kdo mě zná ví, že to je moje parketa. Navíc niterní téma, v dobrém slova smyslu pošahanců, taky docela můžu, a tak není nečekané, že mnou Restless proplul a potěšil na duši. Co však oceňuji velmi - Gus Van Sant v Restless velmi mile tahá za romantickou linku. Umí ji ale v ten pravý moment narušit tak, aby toho už nebylo moc, a film se tak nestal zbytečně kýčovitým. To se mnohdy nepovede. Tady se ale nepřehání, nechává se to volně běžet a film postupně míří do svého očekávaného konce. Na pět hvězd to není, ale čtyři dám relativně s klidným srdcem. Hodně evropské a docela chápu hodnocení na Rottenu. Enoch, let me go

Věc: Počátek (2011)

Kterou chorou mysl dramaturga proboha napadlo natočit prequel k The Thing? Který trotl scénaristický napsal sakra takový plochý zmetek s takovým počtem píčovin na minutu šedesáti-sekundovou? A který manager poslal prosím takovouhle slátaninu v téhle podobě do kin? Tomu filmu chybí snad úplně všechny atributy atmosférického / hororového snímku. Vlastně mu chybí atributy jakéhokoli snímku. Napětí? Atmosféra? Tajemno? Kdeže. Kdyby to mělo alespoň hlavu a patu, tak ještě prosím, nějak to zkousnu, ale to nemá ani náznak nějakého děje, NĚČEHO zajímavého. Banda nezajímavých seveřanů, někde najde emzáka, který je postupně žere. Takhle stroze. Tečka. Fuj. Nic. Nechci už ztrácet ani sekundu přemýšlením o téhle pakárně. Jedna hvězda za Morriconeho. P.S. Doufám že poté, co film viděl někdo vysoce postavený letěl alespoň trotl scénárista. P.S.II - Šedesát dva procent? Se na projekcích něco hulilo? In the three years that I have known him, this is the most excited I have ever seen him.