Slídil (2007)

Říkejte mi ignorant, ale neznám divadelní předlohu a neznám ani filmový originál. Tak mám za sebou onen bolestivý comming out a teď už k filmu. Možná právě proto, že předlohy neznám, můžu s naprostým klidem napsat, že mi tenhle Sleuth sedl. To, co ostatním povolaným vadí, onen studený psí čumák, mi naopak naprosto vyhovoval. Barevné filtry, svícení, funkcionalistický interiér, výrazová strohost, říkejte si co chcete, ale já v tom vidím záměr Branaghana, ne jeho nedostatek. Postavy prostě mají k divákovi daleko, protože by jednoduše bylo morálně docela zvrhlé s nějakou sympatizovat. Tak proč z toho celého neudělat takhle "železovitě-chladný" snímek. No padají to ze mě ale krásné věty. Každopádně, když navíc přidám onen zajímavý děj dvou postav a jejich společné svérázné "hry" dostávám solidní zážitek pro příjemný večer. Jsem tak někde mezi třema a čtyřma hvězdama, a jelikož jsem pozérská nula, tak budu kopírovat Tetsua a dám i hvězdu čtvrtou. P.S. Mám vůbec smysl psát, že Caine a Law jsou vynikající? In this day and age, is marriage absolutely necessary? Isn't it a bit old-hat?

Báječná léta pod psa (1997)

Viewegh a jeho styl vyprávění mi prostě nesedí a tak nemůžu ani Báječná léta pod psa nějak výrazně oslavovat. Přesto je to pro mě ale jeho nejvydařenější dílo a díky prostředí, reáliím a poměrně dobře zachycené atmosféře a době je i film alespoň tři hvězdičkový a i pro mě tak celkem v pohodě stravitelný. Velmi dobré herecké výkony většiny postav v čele s Vetchým a Šafránkovou. Že ty si vstoupil do strany?

Ztraceno v překladu (2003)

Tohle je nejen jeden z těch filmů ke kterým se rád a pravidelně vracím, ale taky film, který mi vždy dokáže vykouzlit úsměv na tváři a zlepšit náladu. Vždy. A není to jen skvělým humorem, bezchybným Murrayem, zranitelnou Scerlettkou, Japonskem či skvěle vyjádřeným pocitem odcizení. Je to hlavně lidskou, citlivou a civilní režií Coppolové, která zachytila tolik různých emocí... For relaxing times, make it Suntory time.

Bezvadíkyještěprosím (2010)

Dneska budu stručný a vystačím si kamarádčinou větou: "Je to prostě takový milý film". P.S.: Kde jako někteří z Vás vzali Woodyho Allena? Tohle je úplně někde jinde... Sadness be gone, let's be people who deserve to be loved, who are worthy, cause we are worthy.

MasterChef (2010) (pořad)

Gordona Ramsayho a jeho přístup k vaření i lidem můžu. Když k tomu přidám další dvě zajímavé osobnosti - Joe Bastianichana, proti kterému bych pro jeho nečitelnost asi poker hrát nechtěl, a potetovaného sympaťáka Grahama Elliota dostávám ten nejlepší možný základ na kuchařskou show. Do toho přidáme špetku amerického talentu pro velkolepou show, zamícháme uměle vyvolanými spory, popřípadě arogancí některých soutězícich a necháme odležet. Na závěr ještě trochu ozdobit motivací 250.000 dolarů a zapálením jednotlivých kuchařů a můžeme podávat solidní čtyřkvězdičkový divácký pokrm. Těším se na další chod. We are looking for America's new Masterchef

Senna (2010)

Skvěle komplexní dokument jak pro širší veřejnost tak pro formulové nadšence. Asif Kapadia snímek vystavěl velice logicky, použil spoustu autentických záběrů a ke komentování si přizval celou řadu fundovaných lidí, včetněho Sennova největšího soupeře Alaina Prosta. Čtyři hvězdy a jelikož poslední cca. dvě sezony sleduji F1 tak i pátá za informace z pozadí v skoro tří hodinové verzi. He will alway be young. Ayrton Senna will always be fast. He'll never be old. He will always be the Champion

Spolubydlící (2011)

Totálně prázdných 93 minut. Scénář, jako kdyby napsala zakomplexovaná středoškolačka o malé přestávce, totiž nabízí přesně NULA zvratů, a od začátku do konce se tak veze na vlně "moje spolubydlící je retardovaná píča". Divák může akorát pasivně sledovat jakým způsobem si na kom pochutná a jelikož i tady ukázala kreativita scénáři velký fuckáč, nestojí ani tenhle zvrácený koníček za nic. Když k tomu přidám ochotnické výkony seriálových lalinek, úžasně plochou režii Christiansena, který filmu dodal snad ještě zápornou přidanou hodnotu a celkové stupidní ražení téhle plastikové zápletky, dostávám zlost na moment, kdy mi byl The Roommate doporučen. Cuddles got out .

Všemocný (2011)

Příjemné překvapení. Limitless na mě zafungoval zejména pro své přímé tempo, které nijak výrazně neosciluje a drží si svůj vysoký standard po celých 105 minut. Limitless má navíc poměrně originální myšlenku, která ve spojení s dobře zachycenou městskou atmosférou funguje hodně příjemně. Plus jde i osvětlovačům za vytváření rozdílných "světů", Bradleymu Cooperovi za hlavní postavu a De Nirovi za to, že se tady ukázal. Určitě bych nějakou tu vadu na kráse našel, ale sečteno, podtrženo jsem se dobře bavil a čtyři hvězdy tak dám s čistým svědomím. A tu pilulku chci taky! I was blind, but now I see.

Zdrojový kód (2011)

A vás to vážně tak bavilo? No já nevím nevím. Samozřejmě, že Source Code je poměrně originálním snímkem a Duncan Jones ho zvládl z postu režie docela dobře, ale nějak výrazně z něj teda hotový nejsem. Nefungovala na mě atmosféra, s Gyllanhaalem jsem nijak nesympatizoval a Michelle Monaghan, do které se Colter za těch pár návštěv "zblázní" ve mě taky nezanechala žádné sympatie. Ne, Source Code prostě na první schlédnutí nemůžu dát více jak tři hvězdy. Look at me. Everything's going to be okay.

Nejlepší ženská mého života (1968)

Ač rozsáhlou tvorbu velikaná Friče neznám nějak detailně, z toho co jsem viděl, je Nejlepší ženská mého života spíše takovým malým bombónkém - filmem který staví na herectví Jiřího Sováka, který toho utáhne děsně moc, filmem, který staví na kráse a charismatu Mileny Dvorské, filmem, který staví na jednoduché, nekomplikované a neuvěřitlně vtipné zápletce. Bohužel mi v něm ale něco chybí, něco co by mě nějak upoutalo, něco co by mi zůstalo v hlavně, něco co by mi umožnilo hodnotit výše než nakonec průměrem 3 hvězd.