City Island (2009)

Kupodivu docela příjemná indie situačka, která sice má, jak píše Subjektiv, naprosto jasně nalinkovaný konec, ale dostává se k němu poměrně příjemnou cestou a ještě příjemnějším vyvrcholením. Vezmětě si poměrně typickou rodinu se spousto vzájemných tajemství a hoďte do ní nového člověka, který postupně většinu těch kostlivců najde... Navíc, Andy Garcia je parádní takže City Insland minimálně hodně příjemná oddechovka. You asked me about my worst secret. My most personal secret. The secret of all my secrets. But first, I'am Vince Rizzo

Křižník Potěmkin (1925)

Tohle je prostě velkofilm jako kráva. Ejzenštejnova práce s kamerou, střihem, montáží, gradace příběhu, podtext, silné scény... Vážně něco neuvěřitelného. Jasných pět hvězd.

Prácička v Itálii (1969)

Na Italian Job je třeba koukat s velkým nadhledem nebo vypnout jakékoliv logické myšlení. Ve scénáři je totiž tolik "chyb", které jdou tak neuvěřitelně vidět, že jdou až za rámec tolerance (alepoň mé) a koncepce anglického humoru. Přesto - nápad to má výborný, Caine je taky úžasný a slavná/dobrá/nedobrá hodnička (i když je taky postavená na hlavu) mě bavila. Ono sledovat Mini Coopery v takových ujetých lokalitách ... Každopádné Italian Job není špatný, jen to chtělo možná ještě trochu dotáhnout. Hang on, lads; I've got a great idea.

Mládí v hajzlu (2009)

Tak předně - nemyslím, že bylo nemožné Mládí v hajzlu natočit. Ovšem ta podoba by musela být naprosto jiná. Předně, aby byla dodržena pospolitost pubértálně definovaných postav, chtěl to neplantat všechny díly dohromady. Takhle se totiž skáče v ději jak na Václaváku při finále MS a té lehké indie-punkové atmosféře to děsně ubírá. Arteta se taky nijak nevytáhnul a kromě dvou nesedících animací převedl otrocky jen to co se po něm asi chtělo. Kupodivu jak mi z trailerů neseděl Michael Cera jako Nick, ve už to bylo lepší. Ale jeho "herectví" jednoho xichtu Youth in Revolt taky moc nepomáhá. Prostě chtělo to jít více po knize, po tom co ji dělá tak přitažlivé a ne po slepě po ději. Čekali jsme dlouho, škoda, že to čekání dopadlo takhle... I'm not going anywhere until you sink your filthy dick in this tomato.

Čarodějův učeň (1977)

Pěkně atmosfericky temná a hodně hororová pohádka z pera Karla Zemana, založena na klasickém vnímání soubojů dobra a zla. Ono, většina těch klasických pohádek, které nejvíce zaujmou dětskou hlavičku jsou právě ty pořádně strašidelné, jejíž pocity se navždy vryjí do paměty. Čarodějův učeň je přesně ten případ. Skvěle tak funguje i po letech, kdy už pak divák doceňuje zejména genialitu Karla Zemana a jeho animaci. Skvělé, skvělé, skvělé. Láska je silnější, než všechna kouzla

21 gramů (2003)

Iñárrituv styl rostříštěné narace mi hodně sedí a užij jsem si ho i v 21 gramech. Skvělé je, že kromě dějů skáče i v čase a divák tak opravdu s filmem musí pracovat a ne jen pasivně přijímat. Ve 21 gramech je navíc tohle plus naroubované na hodně silný příhěh a jelikož je vše dávkováno velice vychytrale, musí to diváka strhnout. Než se totiž začnou dít věci, s většinou postav se stihneme velice dobře stotožnit (tady pomáhá možnost skákat v čase a ukazovat různé spektrum nálad). Když k tomu všemu přidám vynikající výkony ústředních herců (kdybych měl vypíchnout tak Benicio Del Toro), příjemný soundtrack, "realistickou" kameru (...) tak mi těch pět hvězd prostě vychází jasných. There are so many things that have to happen for two people to meet.

Kuky se vrací (2010)

Formálně sice ne taková pecka a na scénáři bych ještě pár prací uvítal, ale svou roztomilou infantilností nakonec Kukymu rád dám i tu čtvrtou hvězdu. Ono totiž to, co mnozí vytýkají bylo pro mě výrazné plus. Myslím tím dabing Ondřeje a Zdeňka Svěráků. Jasně, jde vidět že oba toho na tomto poli nemají moc za sebou, ale kupdivu to dodává Kukimu tu "domácí" atmosféru, kterou si mě získal. K tomu nádherné nadesignované postavičky Jakuba Dvorského, příjemná hudba, úžasné makra, originalita... Jsem více než spokojen. Když vy o tom nemluvíte, a pak to ani nepoznáte

Duna (1984)

Náhodou... Neviděl jsem SE a ani knihu jsem nikdy nečetl, a přesto mi to nepřišlo nijak zmatené či útržkovité. Naopak zvrhrá hlava Mr. Lynche, která udělala sci-fi 50. let, mě více než dobře bavila skvělou atmosférou. Na pět to sice není, protože několik málo minut je výzarně slabších a i když o to primárně nejde - některé triky jsou hrozné, ale to nic nemění na tom, že v základech to je velice dobrý snímek. The spice must flow.

Konečně spolu (2007)

Obyčejný romcom, který je sice místy docela mile šáhnutý, ale tím veškeré jeho přednosti končí... Průměrný (čti už 20 let stále ten samý) děj, průměrné herecké výkony, prostě všechno průměrné. Stejně tak jako mé dvě hvězdy. Who was it? Steve McQueen

Poldové (2010)

Příjemná žánrovká s nádechem osmdesátých a devadesatých let, která to přiznává a mnohdy si z toho docela utahuje (Yippie-ki-yay, motherfucker! - I've never seen that movie before). To je ovšem možná trochu problém, protože Kevin tak trochu hledá tu správnou atmošku a vypadá to že se nedokáže rozhodnout jestli bude žánr s nadhledem parodovat nebo ho brát vážně. Tohle střídání pak trochu ubírá tempu. Přesto skvělé hlášky by Kevin Smith najdeme i tady, kouká se na to více méně dobře, Tracy je parádní komik a Bruce Willis je pořád ještě kurva řízek. Don't even look at me like that. You're just a bear. Shut the fuck up.