Neznámý (2011)

Velmi slušný, skutečně od prvních minut napínavý napínák (=thriller) s velesympatickým Liamem Neesonem, v zajímavém prostředí Berlína. A postarší hvězdy jako Frank Langella nebo Bruno Ganz mu jen dodávají zajímavosti. Samozřejmě, děj má své mezery, ale který thriller je nemá … Moc příjemný filmový večer.

Desatero přikázání (1956)

Monumentální – monumentálnější než cokoli jiného. Přechod Rudého moře vyráží dech i dnes, v době digitálních filmových světů, přes 50 let od vzniku filmu. Monumentalita však je na škodu vlastnímu biblickému poselství, o hledání víry, jediného Boha, o touze po svobodě; jako všechny pomníky trpí přehnaností a nedostatkem pokory. Daní za rozsáhlost filmu je i nevyrovnanost jednotlivých částí – zlomem k horšímu je setkání Mojžíše s hořícím keřem, kdy kromě Božího jména obdrží ondulovaný účes s melírem; celkové vyznění má však nepopiratenou sílu. Na rozdíl od sošného a odhodlaného Charltona Hestona podává farao Yula Brynnera tragicky mizerný výkon. Ve své době to ale musela být bomba.

Král Štěpán (1984)

První vzpomínka: brněnský filmový klub, rok 1985, zjevení, kdy v hávu pop-rockové hudby, obohacené o prvky folklóru, v Jancsóovských skupinových scénách, se odehrává nevídaný příběh. Na plátně se nezakrytě objeví kříž jako symbol vítězství, otevřeně se mluví (nebo spíš zpívá) o křesťanství, středověký světec je kladnou postavou. Představa, že by u nás někdo napsal takový kus třeba o svatém Václavovi. Nemyslitelné! Druhá vzpomínka: 20. srpen 1987 v Budapešti, oslavy Dne ústavy, což je kryptogram pro svátek svatého Štěpána. Ohňostroj nad Dunajem v zeleno-bílo-červené za zvuků hudby z populární rockové opery. Závidím Maďarům jejich národní hrdost. Třetí a nejnovější zážitek: Setkání s maďarským nacionalismem, nekritickým vyvyšováním malého národa nad všechny ostatní. Ale … stejně jim závidím z našeho malého českého poraženectví! PS. Ano, ty bílé ponožky byly skutečně považovány za „cool“oděv!

Útěk ze Sibiře (2010)

Že by Peter Weir s přibývajícími léty ztrácel invenci? Jistě strhující, na skutečnosti založený příběh, zahraný skvělými herci, odehrávající se v fascinujících krajinách téměř všech klimatických pásem, podmalován úchvatnou hudbou, je sám o sobě dostačující k tomu, aby nenudil, vedl k zamyšlení nad smutnou historií střední a východní Evropy i nad silou lidského ducha, ale od Mistra režiséra bych čekala ještě nějaký bonus navíc.

Na Větrné hůrce (1939)

Samozřejmě, nemůžeme na film hledět jednoduše dnešníma očima... ale je velmi povedený. Mnohovrstevnatému příběhu z yorkshirských vřesovišť sice líp sluší předlohou daný romantičtější konec 18. století než doba o pár desítek let mladší (soudíc dle kostýmů), vhodnější by byla i době vzniku méně poplatná hudba, ale jinak je Wylerův film jedním z nejpovedenějších přepisů jediného románu slečny Emily Brontëové. Dobrý, promyšlený scénář (jako mnoho jiných rezignující na druhou generaci příběhu), dokonale přesvědčivý a pohledný Laurence Olivier v roli Heathcliffa s temnou duší, s jeho jediným kladným citem - spalující láskou ke Cathy; labilní, náladová Cathy Merle Oberon; dobře obsazené vedlejší postavy ... Vyrovnal se mu jedině přepis s Fiennesem s Binocheovou z roku 1992.

Černá kniha (2006)

Zvláštní. Zvláštní ve všem, včetně jakési jemné absurdity příběhu, včetně kombinace drsné válečné reality s kýčovitostí a naivitou, včetně podivné absence emocí, včetně nevšedního dětského půvabu hlavní hrdinky v kombinaci se zralostí několika křížků, která se jí zračí v očích, včetně toho, co s lidmi dělá válka... Zvláštní.

Poslední legie (2007)

Pěkná slátaninka s zábavnými hereckými výkony, z nichž tradičně nejhůř působí Ben Kingsley, jehož dohání Kevin McKidd s vytřeštěnýma očima. Promiň, Coline, Ty za to nemůžeš...

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Vlkodav se nějak zatoulal z boční line Pána prstenů, na niž Tolkien (a zejména Jackson) pozapomněli. Že by odpadlí Rohirové!? Takže - hlavní chybou je přehršle záběrů i hudebních motivů okopírovaných z LOTRa a občasné ruské "mrazíkovské" úlety. Jinak pěkný, ale dost předvídatelný příběh s velmi sympatickým ostražitým bodyguardem s pitomým jménem (ještě že se nejmenuje třeba bernardýn nebo pitbul!) v hlavní roli.

Bídníci (1998)

Příběh Jeana Valjeana mne fascinuje už dlouhá léta, o to přísněji hodnotím jeho filmové adaptace. Zde mě nesmírně rušily jak české exteriéry (revoluce na Hradčanském náměstí :-)), tak podivná politická korektnost (černoch jako Enjolras... nééé!) a pozměněný konec. Tahle negativa přebila i jinak výborné herecké obsazení a slušný scénář, který dokázal tohle literární veledílo zhustit do dvou hodin. V televizi film nepohorší, na plátně mě to spíš rozčilovalo.

Odpor (2008)

Trochu zamerikanizovaný a zidealizovaný pohled na židovské partyzány, který stojí hlavně na výborných hercích. Zejména Daniel Craig potvrzuje, že má na víc než na agenta 007.