Věc: Počátek (2011)

Důstojný nástupce původního carpenterovského snímku. Nedosahuje takové atmosféry a hrůzy, ale dobře doplňuje děj a příběh, který v minulém podání chyběl.

Deathstalker I (1983)

Nejlepší díl z celé série. Stará klasika jako vystřižená z fantasy RPG her. Dalo se na to rozhodně dívat, na další volná pokračování už tolik ne.

Excalibur (1981)

Naprosto nejlepší podání staré legendy, které prozatím nikdo nepřekonal. Syrově brutální, kouzelně záhadný i herecky excelentní. Mnoho známých i začínajících herců. Oproti následným plagiátům a americkým čajíčkům je toto úchvatný velkofilm, na který se dá dívat stále dál i po mnoha letech od zfilmování. Boj, magie, atmosféra rytířů i špinavost raného evropského středověku je zde v dokonalé rovnováze. Viděl jsem poprvé jako adolescent v osmdesátých letech v kině se svým kamarádem martycrossem a naposledy včera.

Chrám Shaolinu (1976)

Jeden z trojice nejlepších klasických filmů o Kung-fu (spolu s 36 komnat Shaolinu a Zrada a pomsta).

Lucy (2014)

Slušné sci-fi za tři až čtyři hvězdy. Oproti přesvědčivějšímu Limitless, který byl určitě inspirací, se netváří úplně vážně. Je to prostě akční sci-fi, ovšem s množstvím znamenitých efektů a destrukcí. Zvláště finále.

Mariňák (2005)

Bohužel pro mě velmi nezáživný film, připomínající mi náborovou propagaci amerických zelených gum, u kterého jsem dvakrát usnul a viděl tedy po tři večery jako seriál. Nějaká akce se rozjede až na konci, ale ten si už pořádně nepamatuji, jelikož jsem začal usínat potřetí (to se mi ještě nikdy u žádného i sebeblbějšího filmu nestalo). Černí baroni po americku (oproti těm našim však nudní). Více než tohle se mi líbil spíš Full metal jacket. Proč je to kur...a psáno jako válečný film, když to je o čemkoliv jiném než o válčení. První hvězda pro Gyllenhaala, ačkoliv je lepší v jiných filmech. Druhá hvězda pro režiséra za nejlepší film (ukolébavku) na usnutí. Už nikdy nepoužiji Rohypnol, ale vždy s chutí sáhnu po tomto velenudném režisérském omylu.

Transcendence (2014)

Další variace na Kingova Trávníkáře, podobná staršímu stejnojmennému filmu.

V oku tornáda (2014)

Film mile překvapil. Po dnes už starším Twisteru srovnatelný snímek, ale s mnohem větším množstvím efektů i tornád, včetně ještě většího megatornáda. Pastva pro oči i napínavé momenty. Jen ty kecy na konci u americké vlajky, kdy národ opět povstane si mohl režisér odpustit, ale to je u všech katastrofických amerických filmů z poslední doby. Je to jako jejich mantra, taková obdoba typicky ruského "...a jestli neumřeli, hodují tam ještě dnes". Ale jinak nemůžu příliš co vytknout. A jestli někdo chce filozofické rozhovory, manželské hádky, či vědecké rozpravy a nejde mu jen o podívanou u katastrofického filmu, tak ať jde do divadla třeba na Dostojevského.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Oldřich Lipský byl komediální génius. Škoda, že tu nebyl s námi déle a nenatočil další skvělá díla.