Yakamoz S-245 (2022) (seriál)

Oproti zdejšímu hodnocení jde o solidní seriál, který má dílů akorát na ucházející nenudící děj. Turecké seriály v poslední době získávají na kvalitě, podobně jako nedávný Dar (seriál) (2019) V tomto podmořském seriálu na pomezí katastrofického sci-fi thrilleru nechybí jak dobrá akce, napětí, válečné scény, ani drastické záběry na kanibalistické důsledky hladu. Vytknout lze jen občasné přehrávání některých herců a melodramatické scény, které vystihují tureckou produkci viděnou i v jiných snímcích. Ale to nic nemění na skutečnosti, že se jedná v ostatních ohledech o kvalitní napínavý seriál, který se od začátku až po poslední díl nese v napínavé lince, kde každá chvíle přináší nové nečekané události.

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Druhá řada oproti první dějově trochu slabší i přes velké množství vizuálních efektů. Ale jsem rád za každou fantasy ze světa Zaklínače, tak si nemohu stěžovat. Rozhodně nenudilo. Ale přece jen navzdory velké nelibosti pana Sapkowského (kterého jako spisovatele velmi obdivuji a čtu jedním dechem) je herní série se svou syrovou atmosférou podstatně lepší než tento seriál.

Halo - Kontakt (2022) (epizoda)

První díl zatím OK. Akce se slibně rozjíždí a rozhodně nenudí. Mám rád převedené hry na plátno a zde se celkem převedení povedlo. Kdo říká, že se hře nepodobá, ať si pustí pro srovnání filmy Uwe Bolla :-)

Den delfína (1973)

Pěkně provedený již starší film, inspirovaný skutečnými pokusy s delfíny, které prováděl všestranný vědec John Lilly, mimo jiné vynálezce přelomové floatační vany (float tank). Podle samotného Lillyho i záměr zneužití delfínů armádou má pravdivý základ.

Mnichov: Na prahu války (2021)

Celkem napínavě natočené dílo o době naivity v předvečer 2WW. Jelikož se jedná o podání existující historické skutečnosti, tak hodnocení hodně sráží falešný úhel pohledu na celkovou realitu dané doby. Ze všech zaznamenaných pramenů víme, že Anglie a Francie hráli hlavně o to jak uspokojit Hitlera v jeho územních nárocích a vyhnout se za každou cenu nové válce. Jako spojenci nás zradili, nepomohli a obětovali za cenu vlastních výhod. A konec kde je toto zdůvodněno, že tím získali čas na vyhrání války je opravdu zlý prolhaný sarkasmus. Opak je pravdou, neustálým spoléháním na Hitlerovy sliby a vedením podivné války se zatemněnými okny dali Německu čas na přípravy oni. Dodržením dohod a společnými silami mohli Hitlerovy plány změnit již na začátku, kdy nebyl plně vyzbrojen a připraven. Ale státy řídí politici a ne lid či armáda, proto vše dopadlo, jak dopadlo.

Mysterium tremendum (2015)

Těžko hodnotit. Na jednu stranu nechutné, na druhou zajímavé a šokující a pokud bych nezjišťoval informace, věřil bych, že dokument má reálný základ a nejde o fikci. Ale na víc než lepší průměr to není.

Zrada a pomsta (1986)

Zřejmě nejlepší film o kung fu znázorňující všechny základní školy tohoto bojového umění. Viděl jsem v říjnu 1987 na vojně s nevěřícně otevřenými ústy. Stejný mocný zážitek mi před tím přinesl v kině jen Boormanův Excalibur.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Velká česká geniální šílenost s cestami časem a výměnami dvojčat. I ten strejda Dolfi se jim docela povedl. Zlatý fond naší kinematografie. Ne úplně nejlepší, ale skoro.

Cirkus v cirkuse (1975)

Mluvící pudlík: "...pokousal jsem policajta..." je to jediné, co mi z filmu pořádně zůstalo v paměti :-)

Privilegium (2022)

Typický průměr z Netflixu jako mnoho jiných snímků. Spíše za 50% než za tři hvězdy. Ale celkově neurazí. Rozjezd je nadějný, postupně začne děj zadrhávat a konec kopíruje klasické horrory osmdesátých let i s lacinými efekty a otevřenými vrátky pro možné pokračování.