Princezna a půl království (2019) (TV film)

Celkem koukatelná pohádka, kterou si pro sebe po většinu času, kdy je na scéně, krade skvělý Marek Eben. Jakub Prachař si zápornou roli celkem vychutnal a dokázal přijít i s nějakou tou přidanou hodnotou. Slušný nadprůměr. 65%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Tak tohle už je opravdu průser, stejně jako celá nová trilogie. Jak už je z předchozích dvou epizod špatným zvykem - opět vykrádačka - tentokrát "překvapivě" epizody VI. Děravý a nesourodý scénář, vyloženě trapné dialogy, na jedné straně přilišná zkratkovitost v ději, na druhé zbytečné vysvětlování zřejmých věcí + předvídatelnost naprosto prostoduchého a dětinského děje. Postavy opět většinou daný problém vyřeší jakousi nevysvětlitelnou jasnozřivostí, jsou i po třech dílech stále nesympatické a otázky, které by si zasloužily hlubší vysvětlení, jsou zodpovězeny buď ledabyle nebo vůbec. To, že Abrams do poslední chvíle nevěděl, jak vlastně závěr ságy uchopit a scénář přepisoval za pochodu, se bohužel na výsledné kvalitě už tak špatně rozjeté trilogie podepsalo. Rozloučení s Leiou je natolik vyumělkované, až to bolí (samozřejmě s patřičným proslovem jiné postavy, aby tu scénáristickou berličku divák pochopil), čestná camea původních postav působí občas opravdu čestně a jde vidět, že se všechno na honem lepilo tak, aby to nějak drželo pohromadě, jenže ono nedrží. "Hvězdy smrti" (ano, znovu, jak originální) jsou tentokrát integrovány do hvězdbých destruktorů. Návrat Palapatina byl celkem fajn, ale zřejmě byl produktem čirého zoufalství tvůrců, kteří už nevěděli, jak diváky natáhnout do kina a tak se rozhodli vytáhnout Imperátora z hrobu, aniž by si nějak moc lámali hlavu s vysvětlováním jeho zmrtvýchvstání. Navíc se do toho opět tvůrci samozřejmě ve finále zamotali a je z toho nepřehledný guláš, v kterém se divák ztrácí. Napřed chce Palpatin po Rey, aby ho zabila a on se tak do ní mohl převtělit (ona mu samozřejmě nechce vyhovět, aby mu neumožnila realizovat jeho plán), císař tak nakonec vycucne silové pouto z Kyla a Rey, čímž získá svou vytouženou moc, ale nakonec mu Rey stejně vyhoví a zabije ho... takže císařův plán s převtělením tedy vyšel nebo ne? Film se samozřejmě tváří, že je všechno happy a z císařovy vnučky Rey Palpatin je nakonec Rey "Skywalkerová". No, tohle se opravdu vůbec nepovedlo a jen mě to utvrdilo v tom, že celá nová trilogie byl omyl, který jen zbytečně pošramotil odkaz původních šesti epizod a který raději neměl vzniknout. Jen z úcty ke značce a vzhledem k několika málo světlejším momentům dávám 40%. Tohle je opravdu nejhorší SW film, jaký jsem zatím viděl.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Mírný odklon od hlavní série vůbec není na škodu narozdíl od místy až přehnané odlehčenosti a tlačení na pilu v rámci honby za vtipem. Chemie mezi oběma hlavními borci ale funguje na jedničku. Akce je už tradičně přestřelená, ale působivá, efektní a oku lahodící. Ostatní postavy z hlavní série mi vůbec nechyběly, naopak jsem si od některých velice rád odpočinul. Účast Ryana Reynoldse nebo Kevina Harta pro mě byla příjemným překvapením. 65%

Hellboy: Královna krve (2019)

Lehce nadprůměrná podívaná, která hraje spíš na efekt a snaží se vytěžit plusové body hlavně z R-kového ratingu - ať už jde krvavé scény nebo účelové vulgarismy, jejichž použití působí občas trochu uměle. Nuda to ale v žádném případě není a film je vcelku kompaktní a slušně odsýpá. 60%

John Wick 3 (2019)

Třetí Johnovo dobrodružství začíná přesně tam, kde předchozí díl skončil. Film se snaží být ještě globálnější a větší než jeho předchůdci a děj proniká stále hlouběji resp. výše do hierarchie zabijácké organizace. Akce je svižná a nápaditá, ale bohužel také místy trochu repetetivní. Film představuje nové "nedotknutelné" záporáky v čele s arbitriní, na které zřejmě dojde až v dalším filmu. Ten bude zřejmě ještě větší, velkolepější a situace pro Johna zdánlivě ještě bezvýchodnější... 75%

Tajný život mazlíčků 2 (2019)

Podle mě o něco slabší než jednička. Film sestává ze dvou prakticky nezávislých dějových linií (z nichž zejména ta na farmě mi přišla poměrně zbytečná), které se spojí až v poslední části filmu. Filmu chybí taková ta kompaktnost jedničky, ale jinak se jedná s poměrně slušnou rodinnou podívanou na jedno zhlédnutí. 65%

Upgrade (2018)

I s malým rozpočtem se dá natočit působivý akční sci-fi thriller, kterému komorní pojetí s menším počtem herců překvapivě sluší. 80%

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Ne příliš důstojné zakončení bezmála dvacetileté X-mení ságy, kterému příliš nepomáhá nepřesvědčivý výkon Sophie Turner, nezajímavá zápletka se záhadnými mimozemšťany připomínajícími trochu Skrully (kteří ani nebyli pořádně ukázáni ve své přirozené podobě) a v neposlední řadě také překvapivě jednotvárný soundtrack Hanse Zimmera. Film naopak zachraňují James McAvoy, Michael Fassbender, Nicolas Hoult a také některé vydařené akční scény. Škoda trestuhodně nevyužitého Quicksilvera, který tentokrát nemá ve filmu příliš prostoru ani žádnou zapamatováníhodnou scénu. Naopak příležitost zazářit dostali Nightcrawler a Cyclops. 60%

Syn temnoty (2019)

Zajímavá myšlenka "temného supermana", která je podaná spíše hororovým stylem. Ačkoli byla změna jména, inspirace příběhem Kentovic rodiny je zcela zřejmá a odkazů na Supermana je požehnaně. Některé scény jsou až zbytečně brutální a Syn temnoty rozhodně nesedne každému. Trochu nejasná také zůstává motivace hlavního "hrdiny-padoucha". 60%

Mistr iluze (2018) (seriál)

Dobrý nápad, který ale není bohužel dotažený. Seriál působí nevyváženě (od působivých momentů až po ty klišoidní). To samé se dá říct o obsazení. Hlavní hrdina je takovou lacinější variací na Mentalistu, zatímco záporačka je vyloženě protivná. Diváka se daří držet v nevědomosti celkem dlouho (možná až moc). Je škoda, že byl seriál zaříznut hned po první řadě, finále bylo zajímavým příslibem do budoucna. 65%