Harakiri (1962)

Bez debaty jeden z naj samurajskych filmov. Co ho robi v mojich ociach vynimocnym je sila a originalita pribehu. Neuveritelnym sposobom vyrozpravane osudy dvoch samurajov, prip. ich spolocnej rodiny, ktori sa ocitli na prahu socialneho i moralneho upadku feudalneho Japonska. Prvy z nich stroskota na rigidnych a umelo dodrziavanych tradiciach miestneho "klanu", a druhy celi vsetkemu zhnitemu co sa pod nablyskanou maskou toho isteho "klanu" skryva. Skvela kritika ludi i systemu, ktora ma aj dnesnemu svetu co povedat; no zaroven film neostava iba pri suchom moralizovani, a v zavere filmu dojde aj na tasenie mecov. A pomsta je dokonana veru paradne!

Luk (2005)

Zaver mi dost pokazil celkovy dojem, ale i napriek toto bola pre mna velmi podmaniva filmova poezia :) Hoci sa vo filme takmer nerozprava, krasna hudba a hladanie hlbsich myslienok za "vizualnym dejom" vsetko supluju.

Šogun (1980) (seriál)

Tak trochu rozpravkova zalezitost na pokracovanie. Putavy pribeh anglickeho namornika, ktory stroskota na brehoch feudalneho Japonska, a ktory sa vdaka svojej sikovnosti ci priazni osudu stava sucastou miestnych velkych historickych udalosti. Pribeh je ciastocne inspirovany realiami z pociatkov sogunatu Tokugawa. Velmi prijemnym sposobom je vykreslena japonska kultura a mentalita, so svojimi krasami ci krutostami. Punc serialu dodava aj pritomnost Toshiro Mifuneho. Na druhej strane, to ze rozpocet serialu nebol zrejme neobmedzeny zial niekedy velmi citit, a to napriklad v pripade casto sa opakujucich exterierov ci znacnom nedostatku komparzistov v urcitych scenach. Napriek tomu velmi vydarena TV seria, pri ktorej sa zarucene naucite minimalne par japonskych fraz :).

Jami no karjúdo (1979)

Dejovo velmi zaujimavy film, hoci miestami mozno az prilis komplikovany. Teda aspon pre mna, kedze som ho videl s nie velmi vydarenymi titulkami, a v podstate som ho musel pozerat na dva krat aby som pochopil vsetky suvislosti. No musim uznat, ze sa bolo pocas celych dvoch hodin vzdy na co pozereat.. ci uz sa to tyka subojov alebo japonskych nahotiniek :)

Jednorozený (1990)

Myslel som, ze nikdy nic viac "disturbing" ako je Eraserhead neuvidim.. Mylil som sa. Popri Begotten je Lynchovo dielko nieco ako vecernicek pre deti. Neuveritelne 'tazka' atmosfera a miestami teda poriadny hnus. Nebyt zaverecnych tituliek, kde su uvedene "mena postav" asi by som to pokladal iba za manifestaciu chorej mysle.. 1* za atmosferu.

Antikrist (2009)

Hoci tento film narusil moju krehku detsku psychiku, a v podstate som ho nepochopil... dojem rozhodne zanechal.

Autostop (1977)

Priemerny film s priemernou atmosferou a typickou Morriconeho westernovo-ladenou hudbou (co je velke plus). Film ma podla mna zbytocne dlhu stopaz s mnohymi hluchymi miestami, ktore su vyplnene neziaducou filmovou vatou. Niekedy pocit navodit napatie vyznieva az komicky, ako napr. pri nekonecnom unikani pred nakladiakom a podobne. Koniec to cele do istej miery zachranuje. Pre mna vysoke ocakavania a nasledne sklamanie...

Turínský kůň (2011)

Depresia na platne a depresia pod platnom.. ked som sa po hodine pozrel na cas, a uvedomil si kolko ten film este bude trvat. Nehanbim sa priznat, ze na taketo filmove umenie som zrejme este nedorastol. A zrejme sa tak ani nikdy nestane.. Velmi sa mi pacila uvodna scena s konom a posobivou hudbou, celkovo den c. 1 u mna nabudil originalny filmovy zazitok.. No ako sa sceny, dialogy aj hudba opakovali, moje pociatocne nadsenie postupne opadalo. Z letargie ma vytrhlo iba obcasne narusenie stereotypu ako prichod "Nietzscheho", ci ciganov. Iba samotna atmosfera gradujucej beznadeje mi velmi nepostacovala.. Nuz.. bolo to zrejme az tak hlboke, ze som pre svoju kratkozrakost nedovidel na dno :/

Jáma a kyvadlo (1961)

Historicka detektivka, ktora sa zlahka obtrela o poviedku (ci dve) E. A. Poe-a. Slusna atmosfera aj scenar, sarmantny Vincent Price, no zial i trosku usmevny zaver. Nebyt toho divadelneho pátosu, ktory tak neznasam v starsich filmoch, hodnotil by som omnoho pozitivnejsie :)

Avatar (2009)

Tak po dvoch rokoch som konecne zhliadol tento pekny farebny gyc. Odkladal som to tak dlho ako to len slo, ale zvedavost ma nakoniec premohla.. Je pozoruhodne ako moze jeden film obsahovat snad vsetky mozne filmove klise, ktore boli kedy vymyslene. Nehovoriac o tom, ze za tie prachy co sa do tohto zazraku vlozili mohla zit polka africkeho kontinentu snad aj rok. A originalita? Eric Cartman mal pravdu: "You can't just take one person's idea and call it... something else".