Královský hon za sluncem (1969)

Tesil som sa na tento film; Pizarro je historicka postava, ktora ma velmi zaujima.. no toto je brak. Film bol natoceny podla divadelnej hry (zrejme za kazdu cenu), co je na nom zalostne citit. Poslednu polhodinu som ani nedopozrel, nakolko ma iritovala jeho nesmierna "lacnost". Uplne nevhodne exteriery, chudobne interiery, nekonecne nepodstatne dialogy a tak dalej. Atahualpu hra american (what the hell?) s parochnou a umelymi nechtami, ktory obklopeny domorodcami posobi komicky. Ziadny charizmaticky vykon, ako uvadza oficialny text som ja nepostrehol. No a bitka kedy sa Pizarro zmocni krala Inkov?Suboj 10 rocnych deti s drevenymi mecmi by vyznel lepsie. Strata casu..

Slunce (2005)

Moj prvy Sokurov. Cakal som nieco zivsie, no v konecnom dosledku som nebol vobec sklamany. Cely film je natoceny velmi pomalym tempom a atmosferu by som oznacil ako melancholicku. Takmer celych 110 minut sa odohrava v akomsi bunkri cisarskeho palaca, pricom je velky priestor venovany pomalym detailom niekedy az uplne trivialnych cinnosti cisara Hirohita, ktore doprevadzaju rozne vsedne zvuky ako vrzganie dreva, skriekanie pava a podobne . Zachytene obdobie je snad to najtazsie v historii Japoncov - kratko po zhodeni atomovych bomb a nasledne podpisanie kapitulacie. Hirohitova osobnost sa navyse nachadza v rozpolozeni uctievaneho a nedotknutelneho bozstva vs. milovnika zapadnej kultury vs. fanusika modernej vedy. Krasne je to znazornene scenami kedy sa necha fotografovat americanom, ci pri pozvani vedca do jeho palaca, ktoreho sa na jeho pocudovanie pyta v tejto dobe na povod polarnej ziary. Skvela studia "neznamej" stranky znamej historickej osobnosti.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Vizualne krasne, no na mna tento film (hl. v druhej polovici) posobil nesmierne depresivne. Zaroven sa mi ale velmi pacila rola J.Lawa, snad jeho najvtipnejsia :) Spielbergov rukopis je tu nespochybnitelny, rovnako tak ako hudba J. Williamsa - urcite velke filmove devizy, no bavili ma mozno ked som mal 15. Priemerna zabavka na vsedny vecer.

Džúbei a umění nindžucu (1993)

Skvele akcne samurai-fantasy anime. Dej je sice trochu jednoduchsi, no filmu to vobec neskodi, nakolko je vymakany co sa tyka spominanej akcie ci prepracovanosti postav. Uputa urcite aj niekolkymi erotickymi (hoci neviem ci to nie je slabe slovo) scenami, ktore davaju tejto mlaticke to prave korenie.

Vyobcovaná (1998)

Z mojho pohladu velmi zvlastny film. Uvod je putavy, mal som pocit ze toto bude zaujimava drama zo sveta cinskeho tinedzera. No potom ako bola hlavna hrdinka dobrovolne deportovana, dynamika filmu klesla na nulu. Dej (ak sa to vobec da poved) zacal byt nesmierne rozvlacny, nudny a mne ako divakovi jeho sledovanie sposoboval znacne utrpenie. Hlavna postava sa v podstate iba mota po cinskej pustine, obcas pokeca so svojim nomadskym eunuchom, a obcas ju pride niekto "nezistne navstivit". No na druhej strane musim uznat, ze ak tvorcom filmu islo prave o vykreslenie beznadeje deti, ktore vtedajsi rezim takto poslal osidlovat neosidlitelne, podarilo sa im to na vybornu. Zaver ma vytrhol sice z predchadzajucej letargie, no mam pocit ze mohol byt aj lepsi. A p.s. cesky nazov "Vyobcovana" je teda mimoriadne vtipny :)

Miyamoto Musashi: Sōken ni haseru yume (2009)

Originalny animovany dokument, ktoreho cielom je vrhnut trochu svetla na legendarneho samuraja Miyamota Musashiho. Na jednej strane infantilny humor anime "narratora", a na druhej obrovske mnozstvo kvalitnych informacii v rychlom slede. Pre neznaleho tematiky musi byt podla mna dokument dost narocny, nakolko niektore fakty su podavane bez blizsich suvislosti ci casovo poprehadzovane.

Hon na čarodějnice (2011)

Prve 3 minuty vyzerali zaujimavo.. ale potom prisla "akcia". Ach Nicolas, na co si sa to zase dal?

Ichi, slepá samurajka (2008)

Vizualne nadherny film s trochu rozpacitym scenarom, a aj postavy mi pripadali tiez ciastocne "nedotiahnute". Vsetko to boli pre mna ale iba male chybicky krasy, a film som si patricne vychutnal. A hoci skor oblubujem staru samurajsku klasiku, bolo pre zmenu prijemne vidiet v subojoch realisticky urobenu krv, pripadne ine bojove efekty.

Cesta do fantazie (2001)

Anime je jedna z mala veci, ktore Japonsku az tak nezerem. Samozrejme cest vynimkam, a prave tento film je jednou z nich. Este som nevidel nic viac fantasy ako Spirited Away. Postavicky su neskutocne vymyslene a rovnako tak aj prostredie, v ktorom sa dej pribehu, vlastne takej akcnejsej rozpravky, odohrava. Film je navyse miestami velmi vtipny, a zaroven moralne cisty az do konca. Ani som nevedel ako tie 2 hodiny ubehli. A teraz ma ospravedlnte, idem si dat peceneho mloka!

Robot Jox - Zápas robotů (1989)

Dalsi z filmov, ktory som ako dieta neskutocne zral. A dalsia VHS-ka, ktora sa od x prehrati snad rozpadla na prach. Keby som to videl prvy krat dnes, tak by bolo hodnotenie asi "odpad", no kedze je to moja detska klasika, bude to 3-hviezdickovy brak :)