Paprika (2006)

Spracovat Tsutsuiovu kniznu Papriku do filmovej/anime podoby musela byt veru skutocne vyzva. Je citelny kopec kompromisov a redukcii co sa tyka postav i samotneho pribehu. Vysledkom je znesitelna snova alegoria sice s kostrbatym pribehom, ale zato s originalym vizualnym zazitkom.

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Scéna, kde na seba mieria vojaci je dokonalá, také úsmevno-trpké podobenstvo celej, stále trvajúcej kórejskej vojny. Rovnako tak ostatné humanisticke "odkazy" sú veľmi svojsky humorne zapracované. Jedine ten príliš akčný záver mi veľmi nesadol..

Hana no ato (2010)

Samurajská oddychovka vo velmi pomalom tempe, ktorá urcite nic nepokazí. Mna zaujala najmä svojím vizuálnym spracovaním a kvalitne posobniacimi scenami; scenar a herci su skor priemerni.

Strings (2004)

Spracovanie a najma prepojenie babkoveho sveta s pribehom je urcite na jednotku s hviezdickou, no to co hodnotenie znizuje je pribeh, ktory je slabsi ako kazda tuctova rozpravka, a to navyse s obcasnym nelogickym konanim hrdinov (uvodna samovrazda?). No v kazdom pripade velmi originalne.

Tobenai chinmoku (1966)

Tazko uchopitelna japonska filmova poezia, ktora v sebe obsahuje omnoho viac nez je divak mojho nekalibru schopny pojat.

Hvězdné války podle Turka (1982)

Tak uz aj ja som to videl! Klipy z tohto veldiela vyvolavali slzy v ociach a zachvaty smiechu u mna a spoluziakov este v casoch vysokej skoly, ked sme na hodinach informatiky tajne objavovali caro youtubu. Ale k plnej stopazi som sa odhodlal az po cca 8 rokoch. Povinna ciarka u kazdeho, kto by raz chcel o sebe vyhlasit, ze uz videl vsetko :)

Ptačí klec (1998)

Zrejme jeden z najlepsich Kimovych filmov. Trochu lutujem, ze som ho videl az teraz. Obsahuje klasicku temu prerodu hlavneho hrdinu v nie prilis naklonenom spolocenskom prostredi. Mozno specifikom je, ze tu akoby hlavnym hrdinom boli sucasne hlavne dve postavy - dve mlade zeny, ktore si postupne k sebe hladaju cestu (ale aj k sebe samym). V porovnani s Kimovou novsou produckiu sa mi paci, ze miera nasila je primerana, a tak moze naplno vyniknut umelecka stranka filmu. Ci uz je to morske pobrezie obkolesene priemyselnym parkom na horizonte po vizualnej stranke, alebo "stastne zivobytie vdaka vykoristovaniu inych" po stranke moralisticko-filozofickej. 100%-ny filmovy zazitok.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Take nemastne-neslane.. Tento film ma jednoducho nevtiahol do deja, hoci mal na to vsetky predpoklady (ci uz sa to tyka predlohy alebo hereckeho obsadenia). Az na prekvapivy zaver, sa v podstate takmer 2 hodiny nic nedeje. Nato, ze po cely cas sme v psychiatrickej liecebni, ktoru ovlada vlastne tiez psychopat, je atmosfera uplne kludna, snaha hlavneho hrdinu az prilis naivna a prekazky v jeho ceste takmer ziadne. Rozpacity pocit vo mne vyvolaval aj logicky nepomer medzi skromnym poctom hl. postav a liecebnym kolosom, v ktorom sa nachadzal. To "mlademu lekarovi v hlavnej ulohe" ani raz neprislo divne, ze o stovky pacientov sa stara jedina sestricka, ktora okrem uniformy na sebe, nema so sestrickovanim nic spolocne? Po viacerych strankach odflaknute..

Želvy Ninja (2014)

Chcete vediet ako vyzera Yoshimitsu skrizeny s noznicovorukym Edwardom? pozrite si nove Ninja Turtles! ..dalsia popcornova zalezitost, ktoru som si pozrel len kvoli tej davnej detskej nostalgii. Dalsia popcornova zalezitost, ktora neprekvapila. Takto nejak to vyzera, ked sa scenar prisposobuje vybuchom ci inym gycovym efektom.