Herec (2020) (seriál)

Rozepisovat se po epizodách je zbytečné mlácení do klávesnice. Jediné, co jsem věděl, že se jedná o dobovku z 50.let. Start to mělo, chodit po radiátorech, kotelnách, nebo vyvážet popelnice bylo odměnou pro ty, co si nějakým, i nezaviněným způsobem, zadali s režimem. Děj je předmětem shlédnutí, ne popisu. Dobovku si to vystřihlo lokacemi, bytovými reáliemi, rekvizitami. Herecky jsem nenabyl dojmu, že by někdo v roli kulhal. I občas divný Cina, byl spíše položen do role homosexuála, což nebylo na tu dobu nic běžného, než že by nedohrával, nebo nevěděl jak na to. Role vojáků - důstojníků, byly nezvykle reálné, rázné, strohé, nerozplizlé. V té době šla sranda hodně stranou. Zkušenosti zacházení s "fronťáky" byly dané, průser znamenal "Domeček", nebo proces a kulku. Atmosféra ve světě kumštu byla také nastíněna bez kudrlinek. Dnes hvězda, zítra tě pustí akorát do vrátnice divadla. Nezmínit se o kameře, střihu, výběru herců, hudbě, dialozích, celkové atmosféře některých scén, a práci režiséra, by bylo stejné, jako snaha camrat o filmu na intelektuálském večírku. Ostatně některé příspěvky jsou hodně špatnou slohovou prací do literárně-kulturního deníku. Hodně slov, nic za nimi. Pro mne to bylo perfektně zparcované připomenutí hnusu 50.let, intrik, odklízení "nepohodlných", politikaření, likvidace lidí. Prokládky dobovými záběry byly lepší, než trapné snahy za spousty peněz s tristním výsledkem. Film je z doby života mých rodičů. Doba stála za vyliž, stačil domácí - ten z baráku byl ukázková svině - a svět nabral jiné fofry. Ale nelze nezmínit, vykreslení reality, jak doba, a jistá klika lidí, dokázala semlet a pokřivit charakter člověka. "Máš talent, chceš se v něm rozvíjet, tak udělej tohle, docela malou službičku, pak tohle, o nic nejde, a stále dál, stále víc." Dnešní doba jen změnila kabát, jinak se nezměnilo nic. Změnily se techniky, i té likvidace.  Na co bych neměl zapomenout je práce maskérů. Když po tlamě, tak s viditelnými následky. Jediný faul byl ten Pepek, ruský nabušenec v sauně. Takovej by se nenašel ani u tankistů. Takže jsem drobným nastíněním zdůvodnil 5 hvězd, bez vyčitek.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Nazvat toto dílo "sra..ou" je sice raz-dva, ale tohle natočit je také kumšt. Chtěl bych nahlédnout na natáčení, jaká sestava tvůrců se sejde, aby natočila tyhle jatka. Neviděl jsem původní film z r. 1974, podívám se, Zajímá mne jaký je filmařský posun. Jisté napětí nelze upřít, střih taky šup šup, Některé pasáže s dobrou kamerou. Dialogy . . . UFF !!! Dvě hvězdy, abych neurazil, ale přejít na tento žánr nehodlám. Ostatně jsem viděl film neplánovaně, prostě náhodou. Nepochybuji, že by bylo plné kino.

Hrozba v poušti (2008)

Tři hvězdy za herecké výkony, hudbu a syrovost prostředí. Něco jsem čekal, dostal jsem něco jiného. Popisovat děj by bylo pouhým opakováním. Nicméně, najít v Afganistánu kovové letadélko, téměř stejné, co se našlo při vykopávkách v Jižní Americe po indiánech Sinech, je kapitální přešlap. Termo-radiační kamera a laserový přenos, to bych bral. I tak 45%.

Duhový luk (1972) (seriál)

Psát recenzi - resp. názor na každý díl je nesmysl. Každý má něco do sebe, jindy něco, co bylo zbytečné. Že se to občas táne jako "sopel", je fakt. Pravdou je i to, že herecky, i s takovým scénářem a některými dialogy, se jedná o koncert hned řady herců. Josef Kemr, Martin Růžek, herecký minimalismus Květy Fialové, starý bača, krásná Galatíková, opravdovost Zdeňka Kryzánka a i Stanislav Mikulski. Co se vydařilo je kamera. Zpočátku to tak nevypadalo, ale díl od dílu jasný záměr s rukopis. Docela se dá říci, že obrazová stránka je zásadním pilířem, bez kterého by to byla patrně nuda. A námět? Kolik tisíc Němců, kteří nebyli ti v týlu, si zachránilo krky a dožili někde po celém světě. Takže v době normalizace nemohlo vzniknout nic zásadního, aby to nesmrdělo tendenčností. To by soudruh nepřipustil. A počet dílů byl zdrojem financí pro celý štáb. V TV prd, takže to roztáhnem. Něco je na tři hvězdy, něco na dvě, takže 50%.

Duhový luk - Smrt na štítě (1972) (epizoda)

Duhový luk - Noční rozhovor (1972) (epizoda)

Dva herecké koncerty v tomto díle, v jinak nekonečně dlouhých scénách, záběrech, táhlého děje. Josef Kemr - Sekyrka, v hospodě, kdy chce ještě nalít, a Martin Růžek, při noční návštěvě nezvaného hosta. Obojí s hodně detailní kamerou. Škoda, že takto není zpracována látka celá.

Souboj u El Diablo (1966)

Kovbojka, kde když si mají dát do držky, tak se to mele, když bitva s Indiány, tak pořádná. Indiáni, ani armáda není parta nafintěnců, ale zaprášenejch frajerů na obou stranách. Na svou dobu to musely bejt pro kina žně. Určitě ve svém žánru patří tenhle film hodně nahoru.

Kam orli nelétají (1968)

Na svou dobu nadmíru akční pokoukaná, trikových scén jen několik, až by se hodilo říci válečný James Bond. Ale to neubírá na napětí a propletenci situací, kdy se v hlavě tvoří chaos, kdo s kým a kdo proti komu. Každopádně napsat takový scénář a pak jej filmařsky uchopit, aby z toho nebyla bramboračka, byl bezesporu kumšt. Němci jsou trochu za pitomce, jindy gentlemany. Co mi trochu nepasovalo byl přílet vrtulníku. Oni jej sice Němci měli, ale trochu jiný. Takže 85 %.

Masakr v Římě (1973)

Asi další z řady skvělých, válečných filmů, kde kamera, střih, hudba, herecké obsazení, skvěle postavené dialogy představitelů, nepotřebují otřepané filmové triky současných produkcí, které se vracejí k válce. Atmosféra města před atentátem, příprava, vše složené do narůstajícího napětí. Není nutné sáhodlouze popisovat, stačí doporučit shlédnutí. Bez uzardění a mrknutí oka 5 hvězd.

Polní lilie (1963)

Komorní příběh, vcelku všední, ale nebyla to cukrová vata. Kamera velmi příjemná, role matky představené skvěle odehraná, jen mne mrzí, že byl film nadabován a zanikaly originální ruchy, které by měl film, pokud by byl otitulkován. Černobílá tomuto filmu zaručeně sluší.

Časové pásmo bylo změněno