Hlavní podezřelý: Neviňátka (1992) (TV film)

Moc se mi to nelíbilo. To vyšetřování vraždy tam jede spíš na druhý koleji. Hlavně jsem ale moc nepochopil, jestli s tím haluzem, co se tam děje, ten film jako má souhlasit nebo ne, protože nikdo včetně té hlavní postavy se proti tomu nepostaví a dokonce k tomu i sami přispívají. Hlavně tím, že čím větší kdo dělá kravál, tím víc před ním ustupujou. Už začátek připomíná scénu ze sídliště Luník IX nebo Chánov. Následuje hromada bolestivých nářků od černých všeho postavení, jak jim všichni ubližujou. No nevim, být přistěhovalec do cizí země, tak se nechovam jak v dobytý zemi. Zatčenej negr je na zásah nadřízených okamžitě puštěnej, protože příbuzný a sousedi uměj dělat velkej kravál a tohle jednání tam podpoří i hlavní hrdinka. Jinej negr vyjebává s policajtem, až ho zatkne. Pak mu solidně přeskočí a z jeho sebevraždy udělají "bratři a sestry" hned vraždu a něco dalšího je nezajímá. Šéfa policie naopak zajímá jenom, aby snad neměl nějaký problémy a byl povýšenej. Ale jak říkám, z vyznění toho filmu vypadá, jako že to považujou za normální, všichni jsou s tím smířený a nikoho to tam zrovna nepálí. Některý scény jsou moc účelový. Třeba jak ti rodiče toho začenýho (později sebevraha) nejdřív hystericky vřeští na vrátnici o policejní brutalitě atd., načež následuje scéna (když už je mrtvej a oni o tom neví), kde jsou až dojemně přívětivý jak beránci a policajtce vyprávějí, jak přinesli světříček, aby se chlapec nenachladil. Aby následovala scéna, kde jim Mirrenová řekne, že spáchala sebevraždu, načež následuje předvídatelný hysterčení "vy jste ho zabili". Já bych radši detektivku, tohle je spíš sociální drama se scénářem, kde nesmí být vrahem černej. Jedině oběť.

Velká cesta (1962)

Nejdřív to bylo za tři hvězdičky, pak za dvě a nakonec je snad i ta jedna moc. Agitka, navíc strašně nudná. Vtipný to není, zajímavý taky ne, ani zábavný a pravdivý už vůbec ne.

Strach nad městem (1975)

Vrah pořád vykecává, oběti mají dlouhý vedení, Belmondo pořád někde leze. Občas neplatí nějaký z fyzikálních zákonů, ale ne zase všechny jako v Hrdina. Vrtulník není slyšet, Belmondo nepozná chlápka, kterýho půl hodiny honí přes půl města a, nepozná ho ani ten druhej, co ho předtím potkal na chodbě, nepozná ho ani oběť po hlase, i když ho slýchá denně v práci. Obzvlášť blbá je scéna s otevřením dvoří u vlaku metra.

Hroch (1973)

To se nedá ani komentovat, ale hvězdičku za Helgu Čočkovou v plavkách si to zalouží.

Cesta do středu Země (1959)

Strašně naivní i oproti předloze (prst u kostry ukazující cestu, vyvrhnutí explozí ze sopky atd.), nechybí samozřejmě Atlantida a pár pokusů o vtipy.Ten profesor se v předloze jmenoval Lidenbrock a byl to Němec, ve filmu z něj radši udělali Skota (Lindenbrooka), holt to je americký film brzo po válce. Na výpravu jel jenom s tím Islanďanem a synovcem. Ta ženská s husou a tím druhým Islanďanem jsou tam navíc. Děj oproti knížce úplně jinde, na škodu filmu, protože to, co si tam přidal scénárista, je zpravidla to nejblbější.

Smrt v červeném jaguáru (1968)

Tak je to béčko jak se patří, ale bavilo mě to, když mi bylo šest. Dabing je dobrý, ale thriller (jak je tady uvedeno) to teda opravdu není.

Indočína: Válka lidí (2009) (seriál)

Barevné záběry za 5 hvězdiček, ostatní už je horší. Komentář je stašně moc politický a zaujatý. Ta první válka, která byla možná ještě horší, je tam jenom chvíli - bitva o Dien Bien Phu. Vůbec mi tam pak chybí nějaká větší zmínka o tom, jak se chovali Vietnamci (jižní a severní) sami k sobě a že je to především občanská válka, kde na obou stranách intervenovaly mocnosti . Ono v těchhle válkách platí bratr bratru největším vlkem. Tohle je o hodných Vietnamcích a zlých Američanech. Je tem i pár dezinformací vzniklých spíš z neznalosti, třeba to, že v té první válce měli Vietnamci hodně vzbraní ze SSSR, což není vůbec pravda (platí to až pro tu druhou válku). Vietnamci měli tehdy zbraně jedině z Číny a díky jim zvítězili nad Francouzi. Rusové je začali podporovat až později.

Černý prapor (1958)

Tak propaganda to je, ale ne tak blbá jako v jiných filmech (scénář napsal dřívější důstojník StB K.Pixa). Připomíná mi to spíš některý americký filmy, postavy vymyšlený a zasazený do prostředí, kde něco pravda je a něco není. Všechno náležitě přibarveno, zkresleno nebo upraveno, aby to mělo požadované vyznění. Rozhodně bych ten film nebral nějak poučně, protože ve skutečnosti to bylo jinak, i když něco pravdy tam je. Že se Češi dostali do legií kvůli bídě v utečeneckých táborech pravda je, to že to nebyli žádní bojovníci proti komunismu, dezertovali nebo přebíhali na druhou stranu a pak se dobrovolně vraceli do ČSR taky. I to, že tam spolu s nima sloužila většina Němců a že mezi nimi byli i ti SS. Byli to ale práve jenom ti, kteří neměli vytetovánu tu krevní skupinu (což ale úplně všichni SS neměli). Podle té krevní skupiny se tak dali SS snadno poznat a do legie tyhle nebraly. Když už se tam nějaký dostal, tak v žádným případě nemohl být důstojníkem, protože tím mohl být jen Francouz nebo franc.občan a Němci po válce občanství zásadně nedostávali. Není tak možný, aby tam byl důstojník s vytetovanou značkou SS jak v tomhle filmu. Dokonce i ty masakry vesničanů legionáři opravdu byly, dokonce daleko brutálnější (na rozdíl od filmu se na tom podíleli ovšem i ti Češi). Ale i Vietnamci se k legionářům nechovali vůbec pěkně, partizáni zajatce nebrali, regulérní armáda od určité doby ano, když zjistila, že to má propagační a vojenský význam (do té doby se legionáři nevzdávali a bojovali do posledního muže, což se Vietnamcům moc nevyplácelo). Jinak už je to s tou výplní života v pevnosti. Že by se mezi sebou legionáři vraždili kvůli zlatu, to je klasická vložka v tomhle druhu filmů. Stejně tak ten stav: hodní Češi, Poláci plus jeden hodný Němec (patrně východní), kteří střílí do vzduchu, versus zlí západní Němci + Francouzi, kteří to tam vedou. Hlavní příběh Malý versus Wolf, silně hraje na city, ale jako propadaganda povedený. Ten příjezd do ČSR vypadal taky úplně jinak, jednak přijeli vlakem a nato okamžitě putovali v Antonech na Ruzyň, kde strávili něco přes rok, než dostali amnestii, což chtěli mj. Vietnamci a nakonec i Zápotocký, protože pro ně to mělo propagační význam. Ale tohle mi vůbec nepřekvapuje, že to tam scénárista z StB v r.1958 nedal.

Boxer (1997)

Ústřední příběh za pět hvězdiček nestojí, což ale tentokrát nevadí, protože film je spíš o zachycení atmosféry v Belfastu, což se podle mě povedlo. Trochu vadí ta nelogičnost se zavřeným manželem Emily Watsonové, o kterém sice všichni mluví, ale nakonec se na něj všichni vykašlou a zapomenou (včetně synka, který o něm do té doby mluvil v každý druhý scéně) a na konci filmu se o něm radši taktně pomlčí. Hezká hlavní melodie: Gavin Friday - In the Shadow of a Gun.