Quod erat demonstrandum (2013)

Mám jen slova chvály k výkonům herců, autentičnosti kamery a vůbec skvěle zvládnutému černobílému ztvárnění předrevoluční doby. Film má prostě atmosféru na pět hvězdiček, a nic nebylo ošizeno. Maličko mě ale zklamal (to je možná trochu příliš, tak řekněme jinak: "Měl jsem trochu problém s...") scénář, a hlavně jeho závěr - je totiž vidět, že režisér a scénárista v jedné osobě si přál happyend, tak si místo drsného stbáka vymyslel kultivovaného, a tu závěrečnou scénu taky přisladil. Takže na rovinu, pro ty co viděli - stbáci by tu práci měli od autora za pět minut a hlavní hrdinka by, poté kdy oklame stb, neodletěla do Paříže, ale odjela antonem rovnou do vězení. Doba byla prostě trochu jiná.

Show! (2013)

Jako dokument je to podle mě špičkový. Alespoň z pohledu člověka, který o natáčení neví nic, mi přišlo, že dokumentarista se nikam necpal, nikoho do ničeho nenutil, nic nestylizoval, až na výjimky dokonce nemluvil zpoza kamery, zkrátka opravdu točil dokument o něčem, a ne o sobě (věřím, že modří už vědí, na které jiné dokumentaristy narážím). Takže nemusíte pořád filtrovat zpravidla nesmyslné názory tvůrců, abyste se dostali k obsahu. Cca hodina času je právě tak akorát na výstižný popis bizarního světa české popkultury (aneb za vším hledej Michala Davida a bohužel také Fanánka, kterýmu to nelze odpustit). Ale opět - tvůrce nám nenutí vlastní názor, takže máme možnost si říct - kristepane co to ti lidi dělaj, resp. - je vidět, že se holky a manažer snaží, dávají do toho všechno. Za mě platí to druhé, i když vím, že s tím jejich šéfíkem bych nevydržel ani pět minut - ředitel zeměkoule, kterého holky pošlou v šestnácti do prčic. Ale zase, snaží se a je to jeho život, tak proč ne, navíc dodal do snímku významnou část humorných scén, a to aniž by chtěl. A na závěr - neuvěřitelný je, že fakt existujou, a že tímhle stylem to asi fakt funguje:-)))

O koních a lidech (2013)

Pro mě nejlepší film shlédnutý na KVIFF. Jasně, není to žádná hluboká sonda do mezilidských vztahů, ale humorná epizodická záležitost, notně prodchnutá severským málomluvným humorem, který je mi dost blízký. Taková místy dost drsná pohádka na téma co lze zažít s koňmi (živými či mrtvými). A nejlepší scéna? Strong vodka, good vodka...

Dehet a peří (2014)

Z původně zajímavě se rozvíjejícího příběhu se v závěru stává klišoidní "rodinná", "oddychová" komedie. Semtam se zasmějete, ok, ale moc věrohodně to nepůsobí, a pak prostě happík. Plusové body přidává představitelka hlavní ženské postavy (z estetického hlediska) a depresivní bratr hlavního hrdiny (z humorného hlediska). Spíš než na festivalový film (v hlavní soutěži!) to na mě působilo jako snímek do běžné francouzské distribuce.

Běloby (2014)

Co bych Vám k tomu řekl, děti. No nějaký velký příběh nečekejte. Nebýt bizarní postavy jménem Epigmenio Cruz, který kdysi dojal i Boba Dylana, tak bychom asi nějakou jednotící linku marně hledali...postavy jsou docela sympaťáci, to jo (zjednodušený popis: takhle by vypadali účastníci KVIFF v mexickém podání), ale jinak se s časem vyměřeným pro natáčení dost mrhá, nic velkého se nedozvíme, a celé to působí dost roztříštěně. Prostě taková nesourodá road movie, kterou byste upřímnost nade vše na čt 2 vypli po deseti minutách, protože by neměla sílu Vás déle udržet. Pozitivem je, že jsem se z filmu dozvěděl, že bych nikdy nechtěl být účastníkem mexické demonstrace, ani bych nechtěl žít v Mexico City. Vizuálně působivé.

Stejná srdce (2014) (TV film)

Vzhledem k tomu, že jsme z projekce odešli, nemůžu hodnotit příliš kladně, a převažovat budou zápory. Na tomto snímku se pěkně projevují negativa produkce HBO - tj. máme hodně peněz, musíme tedy udělat velký příběh. Jenže kdyby to bylo celé komornější, bylo by to výrazně působivější. Takhle to je trochu jako bitva u Thermopyl, jen nejde o to zastavit Xerxa, ale propukající HIV. Takže na HIV lidé umírají okamžitě a po desítkách, hlavní hrdina křičí přes bariéru osobních strážců na starostu, vlastně křičí všichni na někoho neustále. Ale na diváka, konkrétně mě, to nefungovalo, jak mělo, nedojalo mě to, celou dobu jsem byl stranou příběhu, i když nepopírám, že pěkně natočeného. Ale holt to v téhle formě asi pochopí průměrný americký divák. Jo a občas nějaká žena by neškodila, ve filmu jsou totiž jen gayové...prostě ode zdi ke zdi, Američani to asi jinak neumí.

71 (2014)

Nebudu řešit, jestli IRA byli takoví vrahouni nebo britská rozvědka takoví zloduši. V tom se nevyznám, takže nahlíženo jako na fikci: chválím skvěle vybrané reálie, výborné výkony herců a vůbec perfektně zvládnutou řemeslnou část snímku, proti které nemůže říct hnidopich ani fň. Napínavý jako blázen, možná trochu jednodušší v úvodu a závěru, které jsou jen schematické a načrtnuté, ale to podstatné, to znamená příběh v Belfastu, nemá chybu. Nebudete se nudit ani vteřinu. Militaristé navíc s radostí spočinou zasněnými pohledy na detailních záběrech zbraní a výstroje.

Free range - Balada o přijetí světa (2013)

Kdyby to nebylo na festivalu a ještě první můj film, dám odpad. Je pěkné, že chtěl režisér chtěl vyprávět příběh o ničem, v němž hraje nejméně sympatický hlavní hrdina všech dob, ale možná tento snímek nemusel opustit hranice Estonska. Scénář by bez pauz vydal na max. 15 minut, zbytek jsou prodlevy, umělecké záběry do tupé tváře začínajícího spisovatele, neustále hulícího. To je třeba ještě dodat, že těch 15 minut děje si musíte spíš vydedukovat, postavy toho řeknou tak málo, že se těšíte na každé slovo (a pak si říkáte, že radši mohly ještě mlčet). Ale opravdu a především, nevím, proč točit film o někom tak lidsky nepříjemném, jako je tento pán...ještě drobný, z mého pohledu vtipný dodatek pro MartinaNDL, cituji z jeho recenze: "Jde o čistou neschopnost fungování, bezvýchodnost, nepředstírané utrpení a nepochopení, rozervanost..." Přesně. Sám bych to líp nenapsal, o tomhle film je. A na to bych se jako měl dívat znova?:-))

Okresní přebor (2010) (seriál)

Nejprve jsem ohodnotil za tři hvězdičky, za což se omlouvám a zvyšuji na pět. Šlo o to, že sledovat tohle na Nově, kde tok děje přerušují reklamy, je zhovadilost, navíc jsem si zrovna nevybral nejlepší díly. Na DVD je to zcela o něčem jiném, nelze než označit za nejlepší sitcom poslední dekády minimálně, lepší než film, alespoň podle mého názoru. Sobota a Vetchý podporovaní Novotným udávají tempo.

Pojedeme k moři (2014)

Líbilo se mi to. Jsem sice trochu vyděšen tím, že desetiletí kluci už choděj na rande, ale aspoň nebudu překvapen, až dospějí mé ratolesti:-) Jede se podle jednoduchého uvěřitelného scénáře, celé to vypadá realisticky a divák se zasměje u řady drobných vtípků. Nejlepší jsou ovšem ksichty Vetchého v závěru filmu. Vytkl bych jedinou věc - hlavní klukovský hrdina si dost šlape na jazyk a vzhledem k tomu, že toho řekne zdaleka ze všech nejvíc, trochu to tahá za uši...ale přežít se to dá...