Počátek (2010)

Takhle to vypadá, když chcete z blbiny za pomocí ultramegacool filmových triků a postupů vytvořit iluzi chytré sci-fi. Vznikne blbina obalená zmíněnými triky. A za ten výsledek (v ději) to snad hrdinům snímku ani nestálo, ne? Leo DiCaprio svým výkonem tradičně ubírá jednu hvězdu, už jsem na ten jeho zamračenej, ale sebevědomej výraz opravdu alergickej:-).

Grandhotel Budapešť (2014)

Je to takové veselé a k popukání. Bohužel si na tento film za měsíc ani nevzpomenete, neřku-li že byste ho chtěli vidět podruhé. Groteska, kde se klade důraz na detaily, ale zapomnělo se na to, že nemá-li film děj, není důvod jej sledovat. Celkovému dojmu pramálo pomáhá hvězdné herecké obsazení, kde opravdu každou uklízečku hraje oscarová herečka. Tenhle film zkrátka rychle zapadne, přesněji řečeno už zapadl...

Konfident (2011)

Dobře zahraný mizerný scénář. Mohl bych mít spoustu připomínek k nelogičnostem (proč se Mádlova holka hned vyspala s Polákem, co tam Polák vůbec dělal, proč se kontrarozvědka soustředí na evidentně zcela neškodnou Goldflamovu skupinku, jak to, že se tvrdě sledovaný Mádl hravě dostane do zcela nehlídaného archivu, kde si evidentně může přečíst cokoliv, jak si tak snadno může v estébáky a odposlechy prošpikovaném domě zřídit výsílací místnost apod.), mohl bych hanět chaos v řazení scén. Je prostě škoda, když se evidentně silné téma ztratí ve filmařskému neumětelství. Pak je těžké i těm hercům věřit, i když se opravdu snaží. A ten Mádl má fakt hrozný vlasy:-) Takže shrnuji - až na ty vlasy může za všechno Slivka:-)

Fair Play (2014)

Doposud určitě nejlepší film Andrey Sedláčkové. Při sledování na mě úplně dýchla ta tehdejší odporná doba. Všichni permanentně připodělaní, zájmy "republiky" (tj. komoušů) nade vše, vyhrajeme za každou cenu, abychom se předvedli před západem, STB s absolutní mocí nad každým člověkem, nesvoboda, fízlování...brrr. Doporučuju se na to podívat každému Mladému komunistovi, či jak se ta místní teroristická juniorka nazývá, protože přesně takhle, to, nemilí soudruzi, tehdy vypadalo - chtěli byste to vrátit? Sport je ústředním motivem filmu, ale postupem času se od něj oprošťujeme a závěr už se nese spíš v duchu boje proti všemocné a všehoschopné státní moci. Moc se mi líbil nejen výkon hlavních protagonistek, ale i jejich scénáristické uchopení - nejde o nic nechápající naivky, které by sebou nechaly vláčet. Naopak, rozhodnou se bojovat, i když je jasné, že zvítězit v takovém boji nelze. Tleskám a myslím, že tady se budou za rok sbírat lvi. Takový český film tady minulý rok nebyl ani jeden.

Barbaři (1987)

Tomuhle "filmu" se dá snad buď jen odpad nebo pět hvězdiček. Je to totiž italská odpověď na Barbara Conana, které se můžete buď smát nebo plakat, nic mezitím. Pokud to pojmete jako komedii, nemá to chybu. Pokud byste uvažovali o motivaci jednotlivých postav, zvážili kvalitu děje a dialogů a občas propadli až studu za to, jakou volovinu to ti Italové natočili a kdo jim na to proboha dal peníze, musíte to zhodnotit jako neskutečnou kravinu. Hoši hrající hlavní postavy nevypadají ani na vteřinu, že by se skutečně pohybovali v reálném světě, a že by to snad skutečně byli barbaři:-) Většinu filmu se pohybují zvláštními přikrčenými přískoky, při nichž zřejmě vyniknou jejich tricáky, ale o to bizarněji to působí. Všechny postavy ve filmu vypadají, jako kdyby vylezli z blázince a jsou ověšení neskutečným harampádím - kostýmy jsou na Oskara. Totální béčko, včetně až neuvěřitelně nezvládnutých trikových scén (drak:-))))) O soudržnosti děje si nedělejte iluze...

Krásno (2014)

Jedním slovem vynikající. Místní intoši mají samozřejmě problém s tím, že to vypadá jako Ukrutně šťastni a přitom to není z Dánska. To přece nejde, říkají a hledají chyby. Ale bez emocí nahlíženo - řemeslně je snímek udělaný skvěle, originalita je zaručena a nudit se do samého konce nebudete, jako ve správné černé komedii nechybí bizarní postavy a dobré vtípky (přednes Smetany od dvojice hrobníků, Sokolovy hlášky apod.) Velmi dobře zahráno, Krausová je naprosto skvělá, klidně bych jí dal Českého lva (ale ona to určitě zase dostane Geislerka za to, že zahraje Geislerku). Plus jsme se něco dozvěděli o Šumperku! Jasně, celý je to bizarní, ale ne pitomý. Jediné, co jsem nepochopil, proč si Malý na konci vzal místo kamery brokovnici a co s ní chtěl vlastně dělat. Ale to je drobnost, zatím nejlepší letošní český film (no to zase není v únoru takový výkon, ale třeba to vydrží:-) A naperu tam pět hvězdiček, škarohlídi.

Rodina je základ státu (2011)

Velmi mě pobavil komentář nějakého chytrolína, tuším že Ryndy nebo Fily, na obalu DVD, ve smyslu, že Sedláček zachytil realitu života v naší zemi. Tak zřejmě žiju v nějaké jiné - zejména scéna u kamarádů (synek cvičí judo před jakousi úchylnou stavbou a rodiče se tím návštěvě chlubí) mi přišla tedy spíš jak z jiné planety, ale možná má Rynda (Fila) takových kamarádů spoustu...no nic. Téma ovšem současné skutečně je - zase tolik filmů o ekonomických podvodech u nás nevzniká. Na druhou stranu, Sedláčka vlastně tohle vůbec nezajímá, a troufám si říci, že si o něm ani moc nezjišťoval. Osou filmu totiž není vyšetřování, neřkuli nějaká hlubší reflexe pachatele, ale málomluvný výlet celé rodiny do krajiny jejich mládí. Dozvídáme se, jak žili naši předkové, že hlavní hrdina prováděl archeologické vykopávky, o samotném zločinu prakticky nic. Všechno má mít jakýsi "punc všednosti" - to bohužel znamená, že herci hrají tak civilně, že např. špatně vyslovují, mluví tiše a není jim rozumět. To vnímám jako velký problém - já Chmelovi toho účetního uvěřím, i když bude dobře herecky vyslovovat (Sedláček ale asi ne). Tohle bylo velké podcenění a atmosféře filmu to nepřidá, naopak. Ale abych jen nekritizoval - realizaci relativně chudého scénáře nelze nic moc vytknout (no to jsem moc nepochválil, ale tak to prostě je). Ve snímu se nezjevují žádní Korni ani jiné celebrity. S rodinou se lze jakž takž ztotožnit, i když že jen tak vyrazí bez otázek na Moravu poté, co jim Chmela nic nevysvětlí...no dobře, to je asi ta láska a soudržnost. A ještě jedna výtka - ti vyšetřující policisté jsou směšní, takhle prostě český policajt (ani vyšetřovatel) nevypadá - pro začínající režiséry doporučuju v tomto ohledu méně sledovat americké filmy a víc chodit na tuzemské služebny (neříkám, že jsou všichni blbí, ale rozhodně ne takhle vyhlazení, a už vůbec ne takhle sebevědomí, ono by jim to při práci s obviněnými nijak nepomohlo). Povolání URNY hodnotím jako naprostou blbost. Jinak docela dobrý film:-)

Sviňák (2013)

Tak něco podobného pravděpodobně už nikdy v kině neuvidíte, což je jasné plus. Na druhou stranu, zdá se mi, že by na to starší ročníky snad ani radši jít nechtěly a mladší neměly...ale popořádku. Hlavnímu hrdinovi opravdu nelze fandit - v průběhu celého příběhu nedělá v podstatě nic jiného, než že chlastá, hulí, fetuje, souloží se ženami svých kolegů a kamarádů a proti všem podle intrikuje - jo a ještě chodí do bordelů. Sám působí jako něco, co vylezlo z dlouho zapnutýho vysoušeče (ale abych nepomlouval, na úplný závěr je scéna, kdy se sprchuje). Jo a abych nezapomněl, pracuje u policie na oddělení vražd. Tvůrci filmu si dali záležet, aby se ve filmu neobjevil nikdo hezký, čistý, slušný nebo nedejbože úplně normální. Taktéž u titulní postavy brzy zjistíme, že jí kape na karbid, a snaží se to vylepšit zvýšeným praktikováním výše uvedených zájmových činností. No mazec. Originální, velmi dobře natočené, v závěru i dojemné, hlášky super, i když občas by méně slov bylo více. Celkově výrazný nadprůměr a hlavně hozená rukavice sterilní unifikované hollywoodské produkci. Vítejte ve Skotsku, jak ho neznáte.

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Jsem z toho malinko zklamanej. Na ten neuvěřitelně nabitej hereckej ansámbl (komplet celé Dejvické divadlo) jde o dost prostou krmi, zejména ze scénáristického hlediska. Není to příliš vtipné, spíš takové oslizle trapné. Podobný styl vedl u Okresního přeboru k vytvoření nadčasového kultu, tady to ale podle mého skromného názoru nefunguje. Pojďme radši udělat Okresní přebor dvojku!

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Hodnocení bude odpovídat hvězdičkám. Opakovaně ve svých komentářích zdůrazňuji, že mám rád fantasy filmy, jsem Tolkienův čtenář a vůbec, filmový LOTR se povedl ve všech ohledech. Dokonce i Hobita I, přes všechny jeho chyby, beru jako povedené dílko, alespoň částečně se držící předlohy. Hobit II už ale vykročil na cestu, kterou opravdu schvalovat nemůžu. Už slyším hlasy posměváčků - proč by hlavním důvodem hodnocení mělo být to, jestli film odpovídá předloze? Protože je to Hobit, tečka. Když se to jmenuje Hobit, měl by to být Hobit, tečka. A není. Vůbec. Je bohužel vidět, že se Jacksonův styl mění - v první trilogii se pořád zdůrazňovalo, že počínání režiséra sledují nějací Tolkienovští fanatici a pomáhají mu, aby se film od knihy co nejméně odchyloval. Nevím, jestli je to jen legenda, ale bylo to na filmu znát! Scénář k Hobitovi II naproti tomu napsal někdo, kdo knihu četl jednou a jen to podtržený a vzal si z toho následující: hele vole, je tam drak, toho vytěžíme, je tam nějakej Medděd, ten bude trikově dobrej (zbytek, třeba příchod trpaslíků k Meddědovi, vynecháme, to není akční), koukej, jsou tam pavouci, využijem Odulu z LOTRa a pořádně to znásobíme, ty krávo, elfská říše, no tak to tam můžem frknout zase pár těch metrosexuálních blonďatejch bestií, a hlavně všude skřety, skřety, skřety. Jo a máme tyhle úkoly od rejži: 1) Orlando tam bude hodinu děj se co děj (kvůli americkýmu trhu) - no jo, ale vždyť on v knize není? To neva 2) Musíme tam dát ženskou postavu a nějakou romantiku. Jak to chceš dát do Hobita, vole? No tak se pořádně zkouříme a hele, vztah elfky a trpaslíka, dobrý ne? Ty ses asi posral...no tak jo, nic jinýho nás nenapadne 3) Sauron, ten tam musí bejt. Aha, ale v knize není. Nevadí, postup dle bodu 2 4) Jo a bacha, v knize to má padesát stran a film má mít tři hodiny - nevadí, viz bod 2 atd. atd. Zkrátka Hobit II se knize podobá snad jen tím, že trpaslíci putují k hoře. Proč to dělají, co potkají cestou, jak si poradí s drakem, to je všechno úplně jinak a výrazně horší. Autor scénáře buď knihou pohrdá, nebo jí vůbec nepochopil. Tři hvězdičky jsou za efekty, ale pět za to fakt nedám, vzhledem ke scénáři a odporu, který ve mně vzbudil. Jo a ještě jedna věc mi vadí - to zbožšťování jednotlivých aktérů příběhu. Skřet nejdřív zabije tři no name elfy, ale pak přiběhne Orlando a stylem, ze kterého jsem si vzhledem k jeho "realističnosti" málem nazvracel do helmy, pobije cca padesát skřetů během pěti minut. Jako na Ninja Želvy dobrý, ale my už jsme snad trochu dospělejší, ne? Takhle souboj prostě v reálu nevypadá, a to ani u Tolkiena, hergot! A dovedete si představit, jakých rozměrů tenhle nablblej holywoodskej bojovej styl nabude v závěrečným dílu? Ufff...no půjdu na to, samozřejmě, ale budu mít pocit, že Jackson touží spíš po tom, aby přišli diváci v trochu jiné IQ kategorii než já...jinak nemůžu než plně souhlasit s hodnocením Civala - triky, triky, triky, to je bohužel to, oč tu běží.