Piano (1993)

Nádherná hudba, která mě přiměla znovu po letech otevřít klavír, není jediný výstup z filmu The Piano. Doslova mi učaroval výkon Harveyho Keitela, kterého jsem měla pouze za průměrného herce, který nezklame, ale ani nepřekvapí. To se změnilo a každý záběr, ve kterém účinkoval, jsem dosova hltala! Úžasný herecký výkon plný emocí doplněný skvělou Holly Hunter a neméně výborného Sama Neilla dělá z filmu velmi silný zážitek, který mně velmi oslovil a na který jen tak nezapomenu.

Úsměvem ke štěstí (2007)

..aneb jak si v šestnácti minutách zlepšit náladu, pobavit se a přinutit se k úsměvu :) i přes jednoduchou a poměrně snadno odhadnutelnou pointu se usmívám i po delší době, než je těch pouhých 16 minut :)

Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (divadelní záznam)

Tak opět naprosto bezchybná záležitost. Jára Cimrman byl očividně renesanční člověk, protože také v kategorii pohádka nemá konkurenci. Z dětství jsem si pamatovala pouze proměnu Zlatovlásky v ženu, ale hra je nabitá skvělými scénami od začátku do konce. Nejvíce se mi líbí návštěva u Děda Vševěda, která je opravdu dotažená k úplné dokonalosti. Pro mě, vedle Záskoku, zatím nejlepší hra!

Andělé a démoni (2009)

Aneb odvěký problém: Jak vměstnat téměř tříset stránkovou knížku, která sama o sobě běží slušným tempem, do dvouhodinového filmu. Celé to působí až moc zmateně, všichni pořád někam běhají a když tam konečně doběhnou, tak zas rychle běží někam dál. Nepochopitelné jsou pro mě také zbytečné odchylky od knižní předlohy, které až moc mění význam a hlavní linii děje. Na druhou stranu mi ztvárnění profesora Longdona Tomem Hanksem přišlo povedené, tak nějak podobně jsem si ho představovala. Ewan McGregor působí věrohodně, má opravdu "božský" hlas, ale bohužel je jeho role vyloženě špatně napsaná, a tak pořádně nevynikne. Celkově jsem byla zklamaná, na druhou stranu jsem nic moc neočekávala...

Hospoda Na mýtince (1997) (divadelní záznam)

Naše staré hodiny, bijí čtyři hodiny...Jak se zdá, také opereta je Cimrmanovou silnou stránkou. Tentokrát se mi nejvíce líbil výkon Miloně Čepelky, který je jako hrabě Zeppelin prostě nepřekonatelný. Jedna památná hláška střídá druhou, čímž se Hospoda na Mýtince řadí mezi top hry divadla a často a ráda si jí pouštím. Tadaaam!

Blaník (1997) (divadelní záznam)

I když je Blaník možná trochu netradiční hra mezi ostatními, je o to originálnější a vtipnější. Moc se mi líbil úvodní seminář, kde myšlenka naplánování důležitých událostí není k zahození a mohlo by se na ni ještě zapracovat :D. Zároveň je fajn, že si člověk může osvěžit znalosti české historie, která se najednou nezdá býti tak šedá a nudná.

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Podle mě nejlepší Cimrmanovská hra! Každá postava je nezapomenutelná v čele se skvělým Vavrochem a geniálním zvídavým invalidou a i když už znám scénář skoro nazpaměť a přesně vím, co přijde, pořád se nepřestávám královsky bavit. Doufam, že se mi jednou splní můj velký sen a zde, v Českých Budějovicích (kde by chtěl žít každý), uvidím Záskok naživo.

Vyšetřování ztráty třídní knihy (1997) (divadelní záznam)

Myslím, že hry Járy Cimrmana se jednou stanou národním dědictvím. Vyšetřování ztráty třídní knihy ocení především ti, kteří si ještě živě pamatují na léta strávená ve školních lavicích a na systém "padajícího hovna", který zde opravdu fungoval. Za sebe musím říct, že i když pro mě Ztráta není naprosto geniální, jako třeba Záskok, tak i tak jsem se neuvěřitelně bavila a smála od začátku až do konce.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Herecký koncert jednich z nejlepších herců své doby. Všechny postavy jsou dobře vykreslené a celé to tak nějak funguje, že divák cítí to zoufalství a nespravedlnost a zároveň i trochu jakési naděje. Pan Hrušínský dokázal zahrát i záporáka (čemuž jsem nevěřila) a opět mě utvrdil v tom, že je to pan Herec. Milan Kňažko mě také moc příjemně překvapil a celkově musím uznat, že ač moc české filmy nevyhledávám, Dobří holubi se vracejí mě bavili.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Už od úvodních titulků jsem byla příjemně překvapená, jak moc mě film vtáhl do děje. Existence vypravěče, originální a zajímavá zápletka, skvělý Dustin Hoffman i naturalisticky zachycená doba, která je líčena bez jakýchkoliv okolků, vám nedovolí spustit oči z obrazovky. Bohužel toto mé nadšení trvalo jen přibližně hodinu, pak začal děj trošičku pokulhávat, což by mi až tak nevadilo. Co mi vadilo bylo samotné rozuzlení celého příběhu, které mi přišlo moc extrémní a přehnané, nepravděpodobné a neuvěřitelné. Celkově je Perfume zajímavý snímek, který stojí za to vidět, ale filmový zážitek to bohužel není.