Star Wars Povstalci (2014) (seriál)

S každou další epizodou lepší a osudovější. Cílení na mladší publikum je v tom stále cítit, ale když dojde na lámání chleba, Rebels zvládají věci, o kterých se filmům může jen zdát.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Měl jsem pocit, že se dívám na počítačovou hru. Pravidelně se střídaly tématicky odlišené úrovně, dialogy byly ploché a prázdné a kdykoliv bylo potřeba něco důležitého udělat nebo sdělit, objevilo se deus ex machina. Jar Jar Abrams zbabral každé dramaturgické rozhodnutí, které před sebou měl, ve snaze zavděčit se toxickým fanouškům SW, kteří nenáviděli The Last Jedi, a výsledkem je film, který neuspokojí nikoho. I charakterová linka okolo Kylo Rena, která měla solidní potenciál, se na konci nevýrazně rozplizla a ztratila. A celkové poselství filmu? Celá galaxie far far away se točí kolem dvou nebo tří incestních rodin, do kterých když nepatříte, tak neznamenáte naprosto nic.______ Celkově kvalitou srovnatelné s vánočním speciálem.

Nabarvené ptáče (2019)

Plně rozumím tomu, proč Marhoul šel zrovna touhle cestou syrového filmařství a odosobnění hlavního hrdiny. A v určitém ohledu to i funguje - malý židovský chlapec není někdo, s kým se má divák ztotožnit, ale někdo, koho jen pozoruje. Není to pak jeho [divákova] bolest a útrapy, ale bolest a útrapy někoho jiného - a výsledný pocit z filmu je pak závislý především na míře empatie, kterou pozorovatel cítí. Není proto důležité, co se chlapci odehrává v hlavě, a zda rozumí tomu, co mu různorodí slovanští trapitelé říkají. Protože to říkají především divákovi... Tahle autorská volba ale znamená, že je film velice špatně stravitelný. Zásadně mu chybí hudba, která by dlouhé (a vizuálně působivé) pasáže nechala správně vyznít a třeba i trochu napověděla, jaké emoce se vlastně snaží vyvolat. A celková délka a surovost některých scén nedávají moc prostoru k tomu, aby divák absorboval film jako celek. Celkově je to podle mě nadprůměrný český film, ale v rámci světové produkce je ve své kategorii spíše pod průměrem.

Jak balit holky na mejdanech (2017)

Gaiman jako aperitiv, punk jako hlavní chod a Nicole Kidman nápadně připomínající Davida Bowieho coby dezert. Nebyla to luxusní hostina, která by mi vzala dech, ale tohle fish & chips mě rozhodně neurazilo.

Temná věž (2017)

Kostýmy, výprava i obsazení byly v pohodě. Ale scenář byl absolutní odpad. Kdyby vzali První knihu série a věnovali se budování světa a mytologie, mohl to být začátek dobré série, místo toho vzniklo podprůměrné teenage fantasy.

Mars (2018) odpad!

Pokud nešlo o (neúspěšný) český pokus vytvořit lokální variantu filmu The Room, pak nevím, co tvůrci zamýšleli. Pro Festival otrlého diváka jasná volba - vedle Marsu vypadá i Americký ninja 5 jako dílo od Tarkovského.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Lidový thriller kritizující patriarchát a sexismus. Ve filmu vidíme dokonce i znásilnění a slut shaming. Jako romantický film nebo komedie to moc nefunguje, ale jako kritická studie patologických jevů ve společnosti to je geniální a nedocenění dílo.

Captain Marvel (2019)

Objektivně 4/5 - solidní superhrdinský film. Lepší průměr Marvelu. Zábavný, s dobrým tempem a slušnou porcí humoru, který není křečovitý (tedy, v originále, české titulky zbytečně tlačí na pilu a jsou skoro až trapné). Subjektivně 5/5. Konečně jsme navíc ve filmech opustili odkazy na 80. léta a přicházíme do 90. - a tohle filmu to strašně přidalo na zajímavosti. Soundtrack budu milovat víc než ten z Guardians of the Galaxy... Kromě toho mě bavilo konečně sledovat hrdinku, která není ufňukaná a nepotřebuje lásku muže, aby si uvědomila svoji výjimečnost, což je osvěžující změna.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Alita je film, který bych chtěl pomluvit, ale nebylo by to fér. To, o co se snaží, dělá dobře a čistě formálně to nejde kritizovat (pokud nejste Spáčilová) - to už bych si rovnou mohl stěžovat, že v Pánu prstenů jsou elfové a Harry Potter používá magii. Je to prostě limonádový akční film pro mládež - nic extra, ale v podstatě neslibuje víc, než kolik dokáže dát. A navzdory tomu, že nejsem cílovka, jsem se nenudil a dobře bavil. Kdyby většina současné filmové produkce byla takhle dobře řemeslně zvládnutá, asi bych měl vyšší standardy, ale takhle dávám uznalý palec nahoru a doporučení, abyste vzali do kina své mladší sourozence.

Solo: Star Wars Story (2018)

Horší Star Wars než Epizoda 2 a velice průměrný heist film. Nějak jsem nechápal, proč bych měl fandit hlavnímu hrdinovi - jasně... časem z něj bude Harrison Ford, ale to nestačí - tady úplně chybí cokoliv, co by z Hana udělalo zajímavý charakter. A to je škoda, protože navzdory odfláknutému scénáři, který by byl nudný i v 80. letech, je to řemeslně dobře zvládnutý film.