Hollywoodská klišé pod palbou (2021)

Letem světem filmovými klišé... Rozhodně by fungovalo lépe jako minisérie, která by šla více do hloubky, namísto strohého výčtu s několika komentáři. Takhle se jedná o nenaplněný potenciál.

Sebevražedný oddíl (2021)

Suicide Squad je letní blockbuster - jednoduchá pop-cornová zábava, která se rozpadne, když o ní začne člověk víc přemýšlet. A i když bych mohl kritizovat, jak Gunn zachází s filmovým časem a prostorem, bylo by nefér nepřiznat, že jsem se královsky bavil a většina děr v příběhu mi došla až během závěrečných titulků. Celkově, v rámci DC filmů, jeden z těch lepších kousků, který člověka donutí zapomenout na tragický první díl.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Poslední roky v českých kinech dominovaly hlavně filmy pro ženy středního věku. A i když proti téhle cílovce nic nemám, cítil jsem se trochu ošizený, že není nějaký film, který by trochu cílil na mužské publikum a nebyl jen lacinou komedií o souložení se studentkami a o druhé míze. Prvok o druhé míze trochu je, ale je především o tom, jak se titulní hrdinové vyrovnávají se životem, který se jim trochu vymknul kontrole. A hlavně o tom, jak se poučí, zmoudří a posunou se jako lidé. A to je něco, co se zase tak moc neokouká. Jasně, ve filmu je spousta vtípků, které by v něm být nemusely, ale jako celek funguje dobře a hlavní postavy jsou uvěřitelné. A i když je konec uspěchaný, oceňuji, že Hartl v závěru obdaroval hrdiny tím, co potřebovali, namísto toho, po čem toužili (věčný boj mezi want vs. need). Tedy všechny hrdiny, až na jednoho... ale jeho osud byl ve filmu dostatečně dlouho dopředu telegrafován, jakkoliv stejně přišel jako ohromný šok.

Loki (2021) (seriál)

Pomalý rozjezd, zmatenost a málo vodních skůtrů. A absolutně WTF konec, který nepovažuji za dobrý - jen za divný. Asi chápu, o co se Disney snažil, ale výsledek je jako když v práci k narozeninám člověk dostane dárkový poukaz uplatnitelný jen v době, kdy je v práci a nemůže si vybrat dovolenou...

Annette (2021)

Je to dobrý film? Ano. Je to film pro každého? Ani zdaleka ne. Je to film pro mě? Nejspíš ne, ale měl své silné momenty. Adam Driver hraje jako o život a myslím, že Marion Cotillard by mu zdatně sekundovala, kdyby měla možnost hrát více než v jedné poloze (a tím nemyslím polohu na zádech, zatímco s ní Driver provozuje orální sex a do toho zpívá). O to větší škoda je, že Driverova herecky nejpůsobivější scéna je ve filmu úplně zbytečná. Mrazivá, podivná a plná emocí, ale absolutně zbytečná. A zbytečných scén je ve filmu bohužel víc - 2 hodiny 20 minut by šlo snadno zkrátit na mnohem snesitelnějších 120 (a méně) minut a nikdo by nic nepoznal... Rozporuplný vztah mám i k muzikálové části. Nejsem fanoušek Sparks, což mi trochu škodí při hodnocení (psali nejen hudbu, ale i scenář), ale jak se mi líbila drtivá většina hudebních motivů, texty mi přišly místy... tlačené na sílu. V elektronické hudbě je repetice součástí žánru, ale v muzikálu, kde texty nesou děj, jsem měl občas pocit, jako kdyby některé písně zdržovaly a hrály o čas. A přesto (nebo právě proto) občas ta repetice dělala přesně to, co měla - zdůraznila chaotičnost a pokřivenost vztahu Ann a Henryho. Ale opět - hudba sama o sobě byla luxusní a předpokládám, že pro fanouška Sparks to muselo být mnohem zábavnější. Samotná Annette - dcera Henryho a Ann - je zvláštní koncept. Absolutně "uncanny" a předpokládám, že filmoví kritici popíší desítky stránek snahou analyzovat, proč je taková, jaká je. Scény s ní mě pokaždé trochu rozrušily a měl jsem trochu problém přistoupit na nečistou hru, kterou se mnou režisér hrál. Ale zároveň to je velice odvážné podání, které má (doufám) symbolickou hloubku. Kdo mě trochu zarazil, byl Simon Helberg. Jako herec ukázal, že umí podstatně víc než jen komické skeče v TBBT, ale v první polovině filmu je jen figurkou na pozadí, a pak najednou v druhé polovině provede masivní expozici své backstory a suddenly hraje důležitou roli. Celkově nelituji, že jsem Annette viděl. Naopak. Z pohledu diváka, který za poslední roky v rámci (nejen) práce viděl dobré i špatné filmy (mnohdy opakovaně), bylo tohle něco, co bořilo standardní hranice a nutilo mě přemýšlet. Není to film, který bych doporučil komukoliv kromě studentů FAMU a nadšencům do artových filmů, kteří pak budou moct zasvěceně debatovat v rolácích nad sklenkou absinthu, ale jsem rád, že jsem to mohl absolvovat. Byl to intenzivní (jakkoliv příliš dlouhý) zážitek. Uměni má s člověkem dělat právě tohle - nutit ho obrátit pohled dovnitř sebe a klást komplikované otázky. I když ty otázky zahrnují: Co jsem to právě viděl? Libilo se mi to? Měla ta pigmentová skvrna nějakou hlubší symboliku, nebo jen reprezentovala tok času? Proč Henrymu nezbývá nikdo, koho by mohl milovat?

Tenet (2020)

Vzato kolem a kolem, Insomnie zůstává jediným dobrým Nolanovým filmem. _____3. Děj nedává smysl a snaží se nacpat příliš mnoho do příliš krátkého času. Umím si představit, že by se stejnou základní premisou mohla fungovat minisérie nebo rovnou celý seriál, ale ve 150 minutách není čas cokoliv vysvětlit a ještě být konzistentní. Mám rád velké expozice a práci s charaktery, ale tady bylo obojího příliš málo a bývalo by bylo užitečnější věnovat jejich čas objasnění toho, co se vlastně děje. _____2. Střih je zmatečný. Do té míry, že jsou některé scény matoucí i ve chvíli, kdy jsem je viděl podruhé z jiné perspektivy. U filmu, který pracuje s komplikovanou tematikou plynutí času by dávalo smysl pokusit se divákovi usnadnit orientaci v tom, co se děje, ale z nějakého důvodu Nolan postupoval obráceně. ______1. změny formátu jsou úplně zbytečné (když jsem je zaznamenal - prakticky hned - doufal jsem, že budou mít narativní význam, ale opak byl pravdou - je to jen technicky relikt a neochota cropovat obraz). Tohle mě, jako člověka, kterého živí mimo jiné i kontrola technické kvality filmů, velice bolelo. _____Zkusil jsem si užít Tenet, i když mám k Nolanovým filmům výhrady, ale... jsem hrozně zklamaný. ________ A záměrně jsem svoje hodnocení napsal tak, aby z hlediska posloupnosti a srozumitelnosti dávalo stejný smysl jako tenhle film.

Zaklínač (2019) (seriál)

Nejsmutnější na seriálovém zaklínači je to, že když se právě autoři nesnaží vyprávět epický a osudový příběh ve stylu Game of Thrones, tak Zaklínač poměrně dobře funguje. Takové ty drobné osobní epizodky ze života Geralta, Marigolda a Yennefer by vlastně ani nepotřebovaly vazby na hlavní příběh, protože o něm ani knižní ani herní Zaklínač není. Je o postavách. Celkově tak seriál pokračuje v trendu, který ukáže hned v prvním díle - zbytečně tlačí na pilu a zanedbává svoje hlavní přednosti (což je hlavně Cavill jako Geralt) na úkor něčeho, co by mě jako diváka vlastně ani nezajímalo, kdybych nečetl předlohu. Kulturní (ne)ukotvení ve slovanské kultuře mě nijak netrápilo - Zaklínač je fantasy a nemá smysl si v něm hrát na whitewashing... ale zlá černá Fringilla stojící proti bledým "hodným" čarodějům zaváněla stereotypem až běda.

Na nože (2019)

V první řadě se hodí říct, že Knives Out je film, jehož existenci na velkém filmovém plátně ospravedlňuje pouze jeho obsazení. Klidně by mohl být natočený pro televizi a na kvalitě příběhu by se to zásadně neprojevilo... Ale jinak jde o nadmíru kvalitní detektivní film, který chytrému divákovi dává dostatek indicií, aby mohl být o krok před detektivem a aby se necítil ošizený a podvedený, když přijde nějaký zvrat. Rian Johnson natočil a napsal film, který od prvních záběrů připomíná stařičký film Slídil (Sleuth), zároveň se nebojí pustit do složitých moderních politických témat (nutno dodat, že velice velice vkusně) a pracuje s chytrým humorem, o kterém už zbytek Hollywoodu zapomněl, že ho lze dělat. Herci si navíc očividně své role užívali a bavili se - Craig i Evans pro sebe kradou plátno seč mohou a a nebál bych se říct, že jejich role zde patří k tomu nejlepšímu, co kdy natočili.

Dracula (2020) (seriál)

První dva díly geniální - obsazením, hereckou akcí i dějem. Třetí díl se už tolik nepovedl a naprosto nezapadá. Kdybych hodnotil jen první dva, bylo by to jednoznačných 5 hvězd. Claes Bang je naprosto démonický a zbytek herců mu nezůstává nic dlužen... Ale pak přišla epizoda 3 a já ji dokoukal jen na základě (nenaplněného) příslibu, že konec bude stát za to. Tuhle krvavou hostinu bohužel zkazil dezert.

Lucy (2014)

Je Lucy dobrý film? Ne tak docela. Je to akční film? Zdaleka ne. Je to sci-fi? Vůbec ne. Thriller? Sotva. Je to zábavné? Ano. Luc Besson natočil koukatelnou a osvěžující variaci na Limitless, která se netrápí logikou. Zápletka s drogami je tu spíš jako pomůcka k tomu, aby bylo Lucy s čím konfrontovat. Nemá žádný přesah a řada věcí zůstává (záměrně?) nevysvětlená. Stejně tak celá řada situací, které vyvstanou, nemá žádnou dohru. Ale nijak to nevadí tomu, aby děl plynul dál. Lucy je totiž takový malý filmařský brainstorming (pun intended) hrající si s jedním nesmyslným nápadem. Každá z myšlenek filmu by sama o sobě vydala na samostatný příběh nebo alespoň epizodu Krajních mezí (Outer Limits), ale Luc Besson se rozhodl je všechny nasypat do velkoplošného dortu, za který by se nestyděli Pejsek s Kočičkou. Jen v tomto případě je tím psem, kterého bude bolet břicho, každý kritik, který nad filmem příliš přemýšlí.