Román pro ženy (2004)

Ani jsem nečekal, že to bude tak dobré. Bavil jsem se od začátku do konce. Jedna skvělá hláška stíhá druhou (myslím že jich určitě pár zlidoví). Film stojí mj. na skvělých výkonech Simony Stašové, Marka Vašuta (ten je opravdu "sladký") a (pro mě překvapibě) Laďky Něrgešové.

Milenci a vrazi (2004)

No - knížku jsem nečetl, takže k filmu asi přistupuji trochu jinak než většina těch co ji četli a napsali ty "strhující" kritiky. Líbila se mi ... nebo spíše podle mého byla dobře zachycená atmosféra ospalého severočeského města v létě '66, stejně tak jako ona "bezmoc", šeď, nuda, marná snaha hlavních postav. Hudba byla velmi příjemná, protože tuhle hudbu mj. můžu. Bylo tu dost dobrých hereckých výkonů. Někdo odsuzuje postavu Ondřeje Vetchého jako možná nevěrohodnou, ale takoví lidé existují, pár jich znám, věřte mi. Která postava mi naopak přišla trochu přehnaná, byla ta doktorka Veroniky Žilkové. Připadalo mi, jakoby sem občas sklouzla z nějakého dalšího dílu Tele Tele. Co se týče kamery - nevidím to tak špatně, jak se tu mnohde píše. Jak už jsem napsal, atmosféru se podle mého vystihnout podařilo, to je přece také zasluha kamaramana, ne? Nemůže být pokaždé kamera ohromující v každém detailu, v každé scéně, nemůže být akční, dokumentární, co já vím ... Tady prostě kamaraman svou práci odvedl. Přesto však dávám tři hvezdičky kvůli několika hluchým místum a ke konci už podle mého zbytečného natahování děje.

Metro (2004)

Je to takové divné. Zezačátku atmosféra opuštěného metra a děsu z někoho či něčeho neznámého celkem ujde. Pak následuje pár drsnějších scén, občas jakoby se tvůrci snažili vyvolat určité pochopení (?) k ----- (nebudu prozrazovat). Mám pocit, že se z toho ale dalo vytěžit víc. Tady, stejně jako u různých sci-fi filmů typu Kontakt, Koule nebo Leviathan, je prostě atmosféra "než se ukáže, kdo zatím je" lepší. Bohužel se to dozvíme už tak ve třetině filmu a pak už jen následují klasické honičky v různých tunelech a chodbách, i když o pár překvapení či působivých scén nouze není. Ale že by tvůrci vše úplně vysvětlili, to se říci nedá ...

Cesta ke zlu (2005)

První půle zdlouhavá - než se něco začne dít, dost dklouho to trvá. Když se pak "něco děje", zase člověk po chvíli ztrácí v nepřehledném ději nit. Zbydou jen různé nechutnosti jako uřezávání vlastního jazyka, střídající se s komickými triky, které se hodí tak leda někam do komiksu (přeměna ďábla apod.)

Červený drak (2002)

No Mlčení jehňátek už to holt není. Hopkins už není zdaleka tak charismatický jako v "Mlčení", Fiennes se podle mého na svou roli nehodil, měli zvolit někoho neznámého jako v případě "Mlčení" toho Teda Levine - neznámá tvář je vždycky působivější. Ale přesto je to pořád napínavá podívaná s nezbytnými potoky krve a různými nechutnostmi.

Vikingové (1999)

Škoda že se tak slibně rozvíjející se příběh rozpadlo pouze do krás severské přírody a nepřehledných nočních "bitek", navíc s dost pochybným a nepravděpodobným koncem. Z celého ambiciózního projektu tak podle mého zůstala jen ta krásná příroda a pár sympatických hereckých výkonů, včetně neokoukaných tváří ...

Mise v ohrožení (2000)

Docela milý film o tom, jak lidstvo málem nevidělo přistání na měsíci. Má užasnou atmosféru poklidné, ospalé australské "díry" konce šedesátých let, příjemné herecké výkony a dobrou hudební složku. Na nic velkého si toto dílo nehraje a to je mi sympatické.

V Číně jedí psy 2 (2002)

Nikdy v životě jsem neviděl žádný dánský film, a tak jsem k tomuto titulu na DVD přistupoval trochu se zvědavostí. Musím přiznat, že mě mile překvapil. Je to místy hodně černá komedie, ale mě to "prostě sedlo". Humor je takový nenásilný, ale funguje to nějak vše samo od sebe (scéna "únosu z vězení" se zavěšeným psem). Dojde i na slušnou akci (honička v ulicích, unesené letadlo) a dost "husté" hlášky ("spal jsem jen s tebou a se svou matkou - moc si to nepamatuju, bylo to naposledy ve dvanácti - ja myslela že tvoje matka umřela když ti bylo devět - taky že ano").

Celebrity (1998)

Jak vidím hodnocení jsou velmi rozporuplná, nejspíše záleží na tom, zdali Woodyho Allena "můžete" nebo "nemusíte!. Já bohužel patřím k té druhé skupině a tak jsem k tomuto filmu přistupoval s obavami, že to bude zase o sexu z pozice voyeura, kterému se ho asi mnoho nedostávalo, ale naštěstí se nic takového nekonalo. Co jsem si ale ze sledování filmu odnesl? No skoro nic. Pohled do světa Hollywoodských celebrit, kterých tady bylo už mnoho, takže mě celkem nic moc nepřekvapilo. Pár vtipných momentů, příjemný Kenneth Branagh, zjištění že Melanie je ještě celkem přitažlivá. Občas otrávení z té spousty dialogů, ale v podstatě se u toho dalo uklízet, vařit, prostě cokoliv, aniž by člověk přišel o něco podstatného. A hlavně nechápu - proč to proboha bylo černobílé?

Svatba naruby (1997)

Nic proti 4% "spoluobčanům", ale dívat se na zápletku, která se kolem toho točí více jak hodinu a půl, mi přece jen přijde poněkud zdlouhavé. Navíc - začátek slibný, prostředek úplná nuda, konec o něco lepší. dalším kamenem úrazu pro mě byl dabing. Ta herečka, co dabovala Emily, byla prostě strašná, ale nevím jestli to byla chyba dabingového režiséra nebo opravdu kopírovali "předlohu" (verze Stereo a Video na DVD). Ty dvě hvezdičky je snad jen za pár vtipných momentů a za satiru na Oskary a parodii některých nesnesitelně patetických amerických válečných filmů ("To serve and protect" v ukázce předávání Oscarů, to jsem se fakt zasmál!).