Andrej Rublev (1966)

rublev je skvělým filmem po všech stránkách. obsahuje ústřední příběhovou linku, na kterou se dívá z několika úhlů pohledu, prostřednictvím různých událostí. oplývá krásnou kamerou a hudbou. a zprostředkovává jak velkolepé bojové scény, tak nejniternější pocity ústředních postav.

Ivanovo dětství (1962)

ivanovo dětství je příjemně natočené válečné drama. tarkovskij v něm projevuje svého spirituálního ducha občasným protkáváním snových sekvencí a obrazů. nekouká se na to vůbec špatně a konec, kdy se najednou přeneseme do berlína, má celkem sílu. Tarkovskij se ale teprve nadechuje ke svým nejlepším filmům

Bojovali za vlast (1975)

film obsahuje velkolepé bitvy, jejichž schéma se ale začne po čase opakovat a trochu nudit. tím hlavním, co pak zajímá jsou osudy jednotilivých vojáků. především šukšinův voják je skvělou postavou. filmu trochu škodí jistá zmatečnost, kdy se třeba uplně vytrácí bondarčukův voják a jeho příběh zůstane jaksi nedořečen. celkově je to ale velmi příjemný válečný film

Prosba (1967)

podle mě to prostě jako film nefunguje, ze záběrů by byla krásná výstava fotek, hudba je fajn, existenciální texty zajímavé, ale nějak se mi to prostě nemůže spojit ve uspokojivý filmový zážitek, škoda

Příběh opravdového člověka (1948)

opravdový člověk = sovětský člověk, bolševik, snad jednou taky budeme takoví. no ještě že už je to za námi. film ničním neoslní, ani neurazí, komunistický apel je z něj ale cítit výrazně

Casablanca (1942)

tak u tohodle fimu učurávám blahem. je to prostě takový hezky romantický, kýčovitý, každej záběr má svoji poetiku. je to úžasný, jak si američani představovali válku předtím, než do ní sami spadli. člověk kterej byl rok v koncentráku má jizvičku a jinak krásnej oblek:) typický čechoslovák victor laszlo jasně vede, ale je to super prostě

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

je to skutečně velice těžké, na jednu strani jsou tu tanečky u jaby hutta a ewoci, na drhé straně ten zbytek. mohlo to být prostě o kousek lepší, nemuselo se tolik trdlovat a ta velká sága mohla mít trochu důstojnější zakončení. jinak totiž vše hraje tak jak má, scény imperiálních arcihajzlíků vadera a emperora jsou hodně dobré a závěrečné přetahování luka a to jak to dopadne je ucvacující. možná je škoda, že film nerežíroval spielberg, jak se plánovalo. jo a star wars jsou mnohem mnohem víc přece fantasy než sci-fi

127 hodin (2010)

V hlavní roli je tu nejen Franco, ale přdevším pan Boyle. Nechápu, že dokázal natočit hodinu a půl dlouhý film, ve kterém se 90% času díváme, jak si chce chlap vyndat ruku zpod šutru. Čekal jsem, že nás Boyle zaplaví flashbacky a historka s kamenem bude celý film jen rámovat, ale nestalo se, je jich minimálně a většinu času tak trávíme sami s Francem. Ale takovým způsobem, že jsem se nenudil ani chvilku. Ano, scéna na kterou všichni čekaj je fakt nechutná, ale spíš je to také zásluha režiséra a hudby, která opět hraje velkou úlohu. Pro mě jako horolezce je hlavní poselství jasné, když už někam deš sám, dej o tom kurva někomu vědět.

Ulice (2005) (seriál) odpad!

naprosto neuvěřitelná výplň času. nic se tam neděje, mluví se o ničem, zápletka tak jedna na sto dílů asi, protože když člověk vidí díl za měsíc, tak se dokonale orientuje. ano, občas je to tak blbý, až je to vtipný, ale většinou je to jen nuda nebo wtf, chtěl bych vidět scénaristy téhle klasiky, kamera nic, režie nic, herci nic, abych pravdu řekl, ani se jim nedivim, mě by to po těch letech taky nebavilo...

Star Wars: Klonové války (2008)

no taaak, byli to star wars na plátně a už to něco znamená, sice místy trochu infantilní, ale navazuje na to většinou hodně příjemnej seriál, tak proč ne