Insomnie (2002)

Kvalitní psychologický snímek odehrávající se v krásné Aljašce. Výborný scénář (Hillary Seitz) a režie mistra Nolana. Psychologické souboje mezi Pacinem a Williamsem jsou nelepší částí filmu. Swank je dobrá, ale jako žena se mi moc nelíbí.

Simone (2002)

Nevím, možná jsem to nepochopil. Podstatné pro mé hodnocení je však to, že mě to až na pár chvil od začátku do konce vůbec nebavilo.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Film ukazující těžký boj jedince (výborný Crowe) proti velkému globálnímu koncernu (tentokrát tabákovému) s armádou právníků. Oceňuji hlavně to, že jedinec, i když postupně ztrácí vše, na čem mu záleží v boji vytrvá. Otázka zní: Není moc tabákových společností až příliš velká?

Ďáblův advokát (1997)

Brilantní thriller, který se rozjíždí trochu pomaleji, ale do cíle pádí větší rychlostí než TGV. Řekl bych, že do té doby nejlepší výkon Keanu Reevese (hlavně úvodní scéna, kdy po krátké přestávce vyseká úchylného učitele z obžaloby je fakt dobrá). Nestačí ale ani na Charlize Theron, ale hlavně na excelujícího satana Al Pacina (nejlepší satan filmové historie - páni akademici museli být při nominacích na drogách). Ty jeho dlouhé elektrizující, plamenné monology a šibalský úsměv berou dech. Také abych nezapomněl, musím vypíchnout hudbu James Newtona Howarda. NEJLEPŠÍ HLÁŠKA - Kevin Lomax: Cos sakra udělal mé ženě? (Míří na Miltona pistolí.) John Milton: Dobře, když si vezmeš stupnici jedna až deset, desítka je ta nejzvácenější šoustačka, co lidstvo zná, a jednička průměrné páteční číslo u Lomaxů doma, řekl bych, že jsem si to s Marry Ann rozdal tak na sedmičku.

Nelítostný souboj (1995)

Jedna z nejlepších kriminálek nejen 90.let. Pacino a De Niro na opačných stranách barikády. Tentorkát jsem fandil De Nirovi. NEJLEPŠÍ HLÁŠKA - Vincent Hanna: Můžes si to tady rozdávat s mou ženou, když ona chce, můžeš sedět na jejím gauči, když to dovolí, ale nebudeš kurva čumět na mou televizi!

Salvador (1986)

Ukazovanou krutostí, nespravedlností a realičností vzbuzuje Oliver Stone velké emoce téměř v každém svém filmu. Nejinek je tomu i v tomto. James Woods, excelující v roli ztroskotaného fotografa, který se vydává do Salvadoru pořídit nějaké ty snímky, se svou povahou se ihned dostává do problémů a je trnem v oku místních velitelů, ale na rozdíl od té blonďaté krávy, která leze všem do zadku, aby si náhodou nikoho důležitého nepopudila, on chce ukázat realitu běžného dne bez jakéhokoliv pozlátka. Část, kdy se svým kolegou běhá po bojišti a fotí je obdivuhodná. Oliver Stone, jak je jeho zvykem se nebojí velké kritiky americké i salvadorské vlády a ukazuje, že politická témata zvládá na jedničku (viz Četa nebo JFK)

Carlitova cesta (1993)

Druhá spolupráce De Palmy s Pacinem. Narozdíl od Scarface tady Al hraje charakterově zcela jinou postavu. Carlito se po propuštění z vězení snaží žít lepší život, tlak ulice je příliš silný. Alovi jsem hodně fandil. Osudným se pro něj stala jeho čest a zásady, důvěra svému obchodnímu partnerovi a Seanu Pennovi (kterého jsem napoprvé vůbec nepoznal). Závěrečná honička Ala s mafiány skvělá a napínavá zároveň, De Palma je prostě borec. Mimochodem, nadchla mě i v tu dobu skutečná Alova partnerka Penelope Miller.

Vůně ženy (1992)

Originál jsem neviděl, takže nemůžu porovnávat, ale tohle je prostě bomba. Délka filmu mi vůbec nevadila, alespoň zde bylo hodně prostoru pro sblížení obou hlavních hrdinů. Je vidět, že Al se na svou roli důkladně připravoval. Postavy slepého plukovníka se zhostil bravurně a po právu za to byl také oceněn. Scénu se řízením Ferrari, s rozmlouváním sebevraždy i Alův monolog ve škole ve mě zůstanou navždy. Jeden z nejlepších výkonů, co jsem kdy viděl.

Frankie a Johnny (1991)

Romantické filmy úplně nemusím, ale vzhledem k hlavnímu hereckému ancáblu bylo jasné, že tenhle být prostě špatný nemůže. A taky že ne. Krásně uvařený příběh. Al Pacino je borec.

Vřískot 4 (2011)

Pokračování ve stylu předchozích dílů, to znamená spousta filmových odkazů (plakát původních Hills Have Eyes), narážek na pravidla a nových tváří (především parádních roštěnek). Narážky na jiné filmy jsou samozřejmostí (taky jsem nevěděl, že Robert Rodriguez režíruje Ostří 1 :D). Scénář Kevina Williamsona je výborný (pro mě druhý nejlepší v sérii), scéna v domě se vyrovnáná jedničce. Jen škoda, že to tím neskončí. To by bylo možná i za 5*. Ten úplný konec v nemocnici celkový dojem trochu kazí.