• Thriller

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

AvP2 je typickým príkladom pokračovania, ktoré sa vydarilo lepšie ako prvý film. Bratia Strausovci musia byť naozaj veľkými fanúšikmi oboch sérií o mimozemských monštrách. O tom snáď nikto nemôže pochybovať. Na rozdiel od Andersona nezosmiešňujú Predátora (spojenectvom s človekom) a celkovo nerobia hanbu mytológii. Orientujú sa predovšetkým na akciu. Vo filme nachádzame odkazy na všetkých Votrelcov aj Predátorov (čo ma veľmi potešilo). Je to pocta obom sériám. Hlavným problémom AvP2 je však jeho nevyváženosť. Napriek krátkej stopáži obsahuje snímka dosť hluchých pasáží, pri ktorých napätie klesne na bod mrazu. Možno keby bol film trochu inak zostrihaný, mohol byť výsledný dojem lepší. Čo sa týka samotnej akcie, súboje pôsobia dosť chaoticky (ťažko sa v nich budete orientovať). Je ich tu niekoľko, no ich potenciál zostal nevyužitý. (Anderson natočil aspoň jeden efektný súboj). Svoju úlohu tu samozrejme zohráva aj tma a daždivé počasie. Tieto elementy rozhodne neboli najlepšou voľbou. Treba však brať do úvahy, že bratia Strausovci nemali príliš veľké skúsenosti s filmovou réžiou a taktiež nemali k dispozícii bohvieako veľký rozpočet. Obrovským pozitívom je však vynikajúca hudba Briana Tylera, ktorá priam geniálne dopĺňa vizuálnu stránku filmu. 70%.

Lekce umírání (2007)

Má to dosť dobrý námet. Len škoda, že spracovanie nebolo trochu viac atmosferickejšie, resp. strašidelnejšie. A to bol producentom Stan Winston! 70%.

Ledová smrt (2006)

Nórsky masaker horolezeckým krompáčom. 70%.

Probuzení tmy (2007)

Upozorňujem, že som film trochu nadhodnotil.

XXY (2007)

Myslím, že už na základnej škole sme sa učili o pohlavných chromozómoch. XX predstavuje ženské pohlavie, XY zase mužské. Teraz jedna otázka: akého pohlavia asi bude jedinec, ktorý má chromozómy XXY? Trikrát hádajte... To len na margo názvu filmu, ktorého hlavná postava je charakteristická tým, že disponuje práve spomínanými troma chromozómami. Je teda ženou alebo mužom? Je mužom aj ženou zároveň? Je to normálne? Je to abnormálne? Mala by si vybrať, čím chce byť a prispôsobiť sa? Musí jej záležať na tom, čo si o nej myslí okolie? To sú hlavné otázky, ktoré si film kladie. Medzi nami žijú ľudia, ktorí sú „iní“, ako väčšina. Ako najčastejšie pristupuje väčšinová spoločnosť k tejto inakosti? Bojí sa jej a preto reaguje (väčšinou) negatívne. Rodičia Alex tento fakt rýchlo pochopili a hneď po jej (jeho) narodení radšej dobrovoľne volia relatívnu sociálnu izoláciu. Schovávajú sa pred nástrahami okolia. Alex má však už 15 rokov a začína pomaly, ale iste objavovať (a naplno si uvedomovať) svoje telo a pocity s ním spojené. Začína hľadať samu seba a divák má možnosť naplno prejaviť svoju schopnosť empatie... Téma intersexuality mi prišla originálna a interesantná zároveň. Režisérka odviedla veľmi kvalitnú prácu. Na jej filmový debut tak skoro nezabudnem. Z hercov dominuje Inés Efron v roli Alex (perfektný výkon!), hneď za ňou nasleduje tradične výborný Ricardo Darín.

Konkurs (1999)

Ak by sa z filmu vystrihlo prvých nudných cca 75 minút, mohlo ísť o veľmi kvalitný zážitok. Scény tortúry sú samozrejme vynikajúco natočené, ale to mi v tomto prípade nestačí.

Znamení ve zdi (2002)

Perfektný námet, geniálne spracovanie!!!

Smrtící přítelkyně (1986)

Číslo 5 žije stretáva Re-Animatora v malom americkom horore pre celú rodinu. Škoda, že aké také napätie začína Craven budovať až v druhej polovici filmu, kedy prichádza na scénu v poradí druhý „robot“... Taktiež je škoda, že režisérove snahy sú ničené trochu nepresvedčivými hereckými výkonmi, čo sa týka predovšetkým hlavnej ženskej (resp. dievčenskej) postavy. Najlepším momentom filmu je výborná scénka rozrazenia hlavy basketbalovou loptou, ktorú som si niekoľkokrát pretočil za účelom opätovného pozretia.

Tři (2005)

Ten voodoo motív, resp. jeho zmysel som príliš nepochopil. Príbehu nepomáha, celkovo pôsobí skôr deštruktívne. Nebyť tohto elementu a trochu hlúpeho záveru, výsledok mohol byť podľa mňa oveľa lepší. Z hercov jednoznačne dominuje skvelý Billy Zane.