• Thriller

Cliffhanger (1993)

Je pre mňa veľkou záhadou, že Renny Harlin dokázal v minulosti natočiť tak dobré filmy, ako napr. Die Hard 2 alebo Cliffhanger a dnes akoby to už nedokázal.

Létat jako pták (1984)

Neopísateľný príbeh nádherného priateľstva, poznačeného vojnou. Vynikajúci Modine a Cage. Miestami to bolo až také smutné, že mi z toho bolo do plaču... Film, ktorý ma prinútil zamyslieť sa nad sebou.

Hadí oči (1998)

Dobrý thriller. Napínavý, zamotaný a nepredvídateľný príbeh so zaujímavým vyústením. Presne ako to mám rád. De Palma nesklamal.

Con Air (1997)

Mierne nadpriemerný akčný film, obohatený o pár dobrých nápadov (napr. Steve Buscemi ako "mierumilovný" masový vrah), do ktorého sa Nicolas Cage síce vôbec nehodí a s dlhými vlasmi vyzerá dosť divne, ale sú tu našťastie aj iní herci. Predovšetkým John Malkovich, ktorý keby tam nehral, film by u mňa určite neprekročil priemer. Poteší však aj Danny Trejo (ako vždy). Iným akčným filmom s Nicolasom Cageom (Skala, Face Off) ale nesiaha tento kúsok ani po pás (a nebyť Malkovicha, tak ani po členky).

8 MM (1999)

Šokujúci film nielen kvôli téme, ktorú predostiera, ale aj pre kvalitnú réžiu a presvedčujúce herecké výkony. Je dobré, že z času na čas vzniknú aj takéto filmy o "dôležitých" skutočnostiach našej spoločnosti a reality. Treba o tom vedieť, treba o tom hovoriť a treba o tom asi aj točiť filmy.

Upíři (1998)

Tento film mám veľmi rád. Má jednoduchý dej (človek nemusí moc premýšľať), skvelé hlášky hlavného hrdinu v podaní výborného Jamesa Woodsa a dobrú hudbu. Problém je možno v tom, že ho natočil John Carpenter, od ktorého by niekto možno čakal viac. Mne osobne ale stačí aj takáto "oddychovka". Ja mám rád tzv. Carpenterove béčka a nevadí mi ich jednoduchosť (nechcel som povedať primitívnosť), i keď existujú výnimky, v ktorých mi to prekáža (napr. Duchovia Marsu).

Masakr v Texasu (1994)

Videl som aj horšie filmy, ako bol tento. Pravdu povediac, keď som ho videl prvý krát, dosť sa mi páčil. Doteraz som však nepochopil dve veci: 1/Kto bol ten nechutný chlap v limuzíne? 2/Kto bola tá žena na konci v nemocnici? Asi som divný, ale naozaj to nechápem. Myslím, že celý film stojí v podstate na hercoch v hlavných úlohách, ale predovšetkým na výbornom Matthewovi McConaugheyovi, ktorý už vtedy dokázal, že má skvelý potenciál. Škoda, že neskôr nedostal viac takýchto záporných úloh.

Predátor 2 (1990)

Bohužiaľ Danny Glover nie je Arnold Schwarzenegger, ale Predátor ostal Predátorom a v meste mu to "ide" rovnako dobre ako v džungli. Toto hodnotenie však znamená, že nevnímam posledných asi 10 minút filmu, pretože tam to už ide dolu vodou. Zaujímavosťou je (podľa mňa) herec Bill Paxton, ktorého v minulosti zabil Terminátor, potom ho dostali Votrelci a nakoniec si ho vychutnal aj Predátor (aspoň mohol posúdiť, ktorá zo smrtí mu viac vyhovovala).

Predátor (1987)

Originálny námet, originálne vyzerajúci mimozemšťan, výborná hudba (neuveriteľne atmosferická) a k tomu svaly Arnolda Schwarzeneggera! Toto je jeden z filmov, ktoré som videl nespočetne veľa krát a vždy sa k nemu rád vraciam. Nepamätám sa, že by som od vtedy, tj. od vzniku tohoto filmu zaregistroval ešte nejakú podobne originálnu masku mimozemšťana alebo nejakého iného monštra. Predátor je rozhodne kultová záležitosť!

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Tak veľmi som sa na tento film ťešil a tak veľmi som sa v ňom sklamal. Som fanúšikom oboch sérií, ale predsa len trochu radšej mám Predátora. A preto som sa celkom nehneval, pretože týmto filmom ho neuveriteľne zosmiešnili (a de facto pochovali) a už pravdepodobne nikdy nevznikne jeho samostatné pokračovanie... Jedna hviezdička je za votrelcov, ktorí ma rozhodne nesklamali (teda až na tú potvoru na konci - to som nevedel, či sa mám smiať alebo plakať) a tá druhá za jeden (áno, len jeden) slušne natočený súboj oboch mimozemšťanov.