Venkovský učitel (2008)

Učitel je pro mě zatím životní role Pavla Lišky. Bez pitvoření či koktání. Hraje očima, postojem, a je světový.

Dunkerk (2017)

Christopher Nolan si napsal a natočil válečný film tak, jak má ve zvyku točit veškeré své filmy: Novátorsky, překvapivě a maximálně "kinově". Myslím, že nemá vůbec smysl vidět Dunkerk jinak, než na co největším plátně, s co největším zvukem. Každý výstřel funguje, jako by šlo o váš život. A nad vším deka zvuků Hase Zimmera, který všudepřítomnou úzkost a napětí neodlehčil jedinou melodií (!) (takovou zvukovou tíži soundtracku naposledy pamatuji u Far Cry Primal). O herecké výkony v Dunkerku ani tak nejde, snad nejvíc předvedl Tom Hardy levým okem, ale, to je prostě mistr Christopher Nolan. ...PS: pokud není možnost 70mm v IMAXu, tak alespoň velký zvuk a BARCO 4K SXRD™.

Mrtvý bod (2015) (seriál)

Podle nečekaného úvodu, kdy z tašky na Times Square vypluje Jaimie Alexander, se zdá, že to nebude tuctovka. první epizody to jen potvrzují. Reálný základ bych tu nehledal, ale zápletky i herci, povětšinou tzv. seriáloví, jsou ok.

Bez hranic (2013) (seriál)

Zajímaví herci (někteří), ale celé to působí jako slátanina německých krimi s touhou po světovosti. Ale ty papírové a vysvětlující dialogy, to je hrůza.

Wentworth (2013) (seriál)

Nevím, jestli jsem kdy viděl australský seriál, pokud nepočítám Skippyho. Na Wentworth jsem narazil úplnou náhodou, nic jsem o něm nevěděl a nic jsem od něj nečekal. ..Ale: První díly jsou opravdu přísné. Jak rána do palice nebo pocit vlastního uvěznění. Nevím, jak to chodí v ženských věznicích u nás, ale hodně věcí se asi moc neliší. Navíc, seriál se hodně snaží ukázat důvody a následky "ženským pohledem". Pocity touhy a prožívání žen na obou stranách mříží jsou nosným tématem, které není rozplizlé stereotypy tzv. seriálů pro ženy.

Mnoho povyku pro nic (1993)

Viděno v kině Lípa. Ta čtvrtá hvězda je především za (doslova a dodnes) nezapomenutelného Michaela Keatona.

Poslední Mohykán (1992)

Roztahané a i proto slabší. Asi jako plakát k (Director's cut: 117 min)

Neporažení (1969)

Skvělý a překvapivý western, z období konce války Severu proti Jihu. Ne snad slabší kamerou, ale především námětem a nápaditostí podpříběhů. A také nádherným stádem mustangů. Starý bard v podání takové bývalé hvězdy, jako: John Wayne, také přidalo na espritu.

Happy End (1967)

příjemné překvapení. Oldřich Lipský s Milošem Macourkem natočili přesně před půl stoletím skvělou pakárnu. Vše je dokonale sestaveno: Menšíkův komentář, záběry pozpátku, společně se záběry jakoby pozpátku a nastavení dialogů tak, že dávají nesmyslný smysl, tak i tak.

Tom a Jerry (1940) (seriál)

Hodnotím čtyřicátá léta, která byla, co se týče grafické stránky, spojení s hudbou a především skvělých nápadů a humoru všech epizod Toma a Jerryho, naprosto unikátní. Po válce následoval postupný pokles kvality zpracování i nápadů. takže: čím starší díl, tím lepší.