Maggie (2015)

Nebudeme si nic nalhávat - scénář není žádný majstrštyk a ani režie nějak extra nevybočuje ze schématu "na jistotu". Herecké výkony jsou také nevýrazné, ale důstojné a postačující. V podstatě se jedná o obyčejné rodinné drama o vyrovnávání se s umíráním dítěte. Ale na druhou stranu Maggie má několik zásadních pozitiv, které tenhle festivalový snímek katapultují do nadprůměru. A to sice výbornou komorní atmosféru (Henry Hobson, respektive celý štáb udělal z nedostatku prachů ctnost) a zajímavý, pro mě osobně překvapivý konec. A ještě tomu všemu hraje do karet to, že miluju zombie tématiku (která se nám v posledních letech hojně diverzifikuje a štěpí na subžánry) a Arnolda.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Asi nejuhláškovanější díl z celé původní trilogie ovšem s velmi mrazivým koncem. Rozhodně se jedná o rovnocenné pokračování a stylové zakončení "éry před válkou". Ta osudovost z toho přímo dýchá a vše šlape, jak má - od dobře zvládnuté režie (Mowtow měl laťku sakra vysoko, ale dokázal na Jima navázat) až po výborné terminátorské souboje. P.S. Nutno podotknout, že Terminator 3 byl můj první díl zhlédnutí v kině (chodil jsem asi do druhé třídy) a byl to obrovský zážitek, neb už v té době jsem byl velký fanoušek celé série a byl to Arnoldův jakoby poslední film :-)

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Jedna z nejlegendárnějších Arnoldovek, jeden z nejlepších akčních filmů, jeden z Cameronových klenotů, dost možná nejlepší druhý díl překonávající jedničku, neskutečně nervydrásající akčňák, svého času revoluční efekty a nezapomenutelná story o polidšťování jednoho zabijáckého stroje. To všechno a ještě mnohem víc.

Terminátor (1984)

"The storm is coming..." A skutečně, psal se rok 1984, když železný Jim představil první díl robozabijáka z budoucnosti. To ještě asi netušíl, že se Arnold-machine stane legendou... a že sám sebe překoná dvojkou. Nicméně už první Terminator je nářez!

Matrix Revolutions (2003)

The Wachowski opus vrcholí ve všech rovinách - v té dějové osudovou bitvou lidstva (potažmo Neovo skoncování se Smithem), v té filozofické pak postavením na hlavu všeho, co nám bylo v předchozích dílech předloženo. Těžko k tak náročnému dílu (myšlena celá trilogie) zaujmout stanovisko. Snad jen... je to intelektuální i audiovizuální jízda, kterou si člověk jednou za čas rád zopakuje.

Matrix Reloaded (2003)

Rozmáchlé pokračování hackerské odysey přidává plyn jak v akčních, tak ve filozofických pasážích. Ačkoliv jsou z toho na jedné straně cítit tvůrčí ambice a hra na jistotu kvůli rozpočtu na straně druhé, je druhý díl plnohodnotným dílkem skládačky a ne pouhé přemostění začátku a konce.

Matrix (1999)

Brilantní remix existujících sci-fi námětů a vlastní scénáristické a především pak režijní invence sourozenců Wachowských. The Matrix představuje konzistentní a promyšlené univerzum, načrtává nejrůznější podzápletky a staví diváka před zajímavé otázky. A nejlepší na tom je, že se člověk baví každou vteřinu i při Xtém zhlédnutí. Co se technické stránky filmu týče, tenhle film je skutečně revoluční. A nestárnoucí. Zkrátka klasika jaksepatří!

V pasti (2005)

Vskutku neobvyklý, subžánrově těžko zařaditelný (v rámci dramatu/thrilleru) počin. Scénárista Brian Nelson vytvořil takovou pseudo fincherovskou konstrukci, ale nutno podotknout, že zvraty jsou velmi zajímavé, dokonce bych se odvážil tvrdit, že scénář místy koketuje s genialitou. No a pak tu samozřejmě máme excelentní ústřední dvojici Patrick Wilson & Ellen Page, kteří tenhle bizarní thriller posouvají neskutečně nahoru.

Zůstaň hladový (1976)

Podivný film, ve kterém se uděje spousta rozmanitých věcí, a přesto vlastně nic, co by se dalo nazvat dějem. Začíná to jako drama o byznysmenech, pak se z toho stane variace na téma pravého přátelství a přes romanci (a bizarní souložící/fetovací/demoliční sekvenci s tím starým trenérem/majitelem) se to přehoupne až k "akčnímu" závěru, který vyvrcholí spontánní kulturistickou přehlídkou v ulicích. Je to hrozné WTF béčko ze 70. let, ale díky roztomile debutujícímu Arnoldovi a charismatickému Jeffu Bridgesovi se to dá vydržet, občas je to dokonce zábavné. Jinak... dobytek to vystihnul ve svém komentáři perfektně :-)

Policajt ze školky (1990)

Příjemná oddechovka s prvky komedie... nebo komedie s prvky krimi? Ále, vždyť je to vlastně jedno. Režie i scénář jsou příjemně béčkové, Arnie hází hlášky (Pamela Reed taky válí) a je to prča.