Nové sčítání hlasů (2008) (TV film)

Tohle se mě moc líbilo. Ze Spaceyho čiší ten idealistický demokrat stejně, jako z Wilkinsona zarputilý, tvrdý republikán. Film má náboj, spád a Roach přesně ví co chce říct a jak to chce říct. Nejsou tam prvoplánově "hodní a zlí", má to atmosféru, nějakou strukturu a také neotřepané a zajímavé téma.

J. Edgar (2011)

Film není špatný. I přes svoji stopáž dobře plyne, má atmosféru, dobře se na to kouká, ale nějak jsem měl problém zjistit, o čem vlastně je. Není politický (což říká sám Eastwood a je to i evidentní), není historický (na to je tu příliš nepřesností) a s tou životopisností to také není úplně ono. Jako kdyby film sám nevěděl, o čem vlastně chce být. Ano, je o životě, povaze a nitru Edgara Hoovera, ale ať hledám jak hledám, nepřináší divákovi nic víc, než kdyby si do wikipedie zadal "John Edgar Hoover". A to je na dvouhodinnový film trochu málo.

Den zrady (2011)

Tohle se Clooneymu moc povedlo. Při výstupech gov.Morrise se nemůžu zbavit dojmu, že tu vlastně hraje sám sebe, kdyby se místo herecké dráhy rozhodl pro tu politickou. A proč také ne. Všechny ostatní herecké výkony se mi tu rovněž moc líbí (Seymour Hoffman a jeho monolog na téma "loyality in politics" je výborný), líbí se mi i scénář (ta cesta od politických ideálů k životnímu cynismu je pro mě uvěřitelná a "živá"), vhodná hudba a i zajímavá kamera. Jedna hvězdička dolů za to, že v poslední čtvrtině film na můj vkus trochu ztrácí drive.

Texaský kat (2011)

Nuda, klišé, nuda...Worthington jakoby ani nevěděl co má hrát a Morganovi občasné dobré chvilky hlavní dvojici nezachrání. Děj zmatený, vedlejší postavy nezajímavé (a to takový Graham v Boardwalk Empire ukázal, že hrát rozhodně umí) a atmosféra tak plitká, že se divák v momentě, kdy je hlavní hrdina v ohrožení života přistihne, že je mu jeho osud úplně ukradený. Dvě hvězdy za Texas a za to, že oba hlavní hrdinové celkem splňují moji představu texaských poldů. Bohužel paní režisérka jejich snahu zhatila.

Svatba upírů (1993)

Rozporuplný film. Na jedné straně tragická ústřední dvojice, na straně druhé úžasná atmosféra barokní Prahy. Dobré vedlejší postavy (Preiss, Nárožný, Kopřiva) a povedená hudba, ale také rádoby romantický patos a všudypřítomný pocit, že občas tvůrci dost vaří z vody. Každopádně klady lehoulince převažují zápory a tak dávám tři hvězdičky.

Kristian (1939)

Herecký koncert jedněch z největších hvězd československého filmového nebe. Adina Mandlová a Oldřich Nový jsou tu tak úžasní, že musí nostalgickou atmosféru první republiky vyvolat asi i v kusu šutru. Romantika, noblesní elegance a inteligentní humor v hodině a půl je přesně to, co tento film dělá velkým.

Neúplatní (1987)

Vynikající Da Palmův film, ve kterém jsou ztvárnění, herci, hudba i atmosféra naprosto perfektní a na jednoznačných pět hvězdiček. Tolik silných momentů v necelých dvou hodinách se jen tak nevidí.

Bohové a generálové (2003)

Maxwellův epos z počátku Americké občanské války zaujme nejen svojí dlouhou stopáží, ale také snahou o historickou přesnost a hereckými výkony. Je to jeden z mála filmů, který je PŘEDEVŠÍM o občanské válce a nevysává jí pouze jako líbivou kulisu k jinému příběhu. Velmi mě potěšilo zejména vyobrazení generálů Jacksona (Lang) a Lee (Duvall), kteří podle mého názoru v GaG předvedli jedno z nejlepších ztvárnění skutečných historických postav na filmovém plátně. Když k tomu přidáme stylový hudební doprovod a dobrou výpravu, jedná se o jeden z nejlepších filmů z Americké občanské války, který nijak nezaostává za neméně kvalitní literární předlohou.

Hon na čarodějnice (2011)

Nicholas Cage v netradiční roli a zajímavé téma byly důvody, proč jsem si na tuto věc zašel do kina. Na film se hezky dívá, má slušnou atmosféru, ale bohužel ploché a předvídatelné postavy. Konečně jsem se těšil, že nám Cage předvede středověkého náboženského fanatika, snažícího se předvést „čarodějnici“ před inkviziční tribunál. Místo toho nám zahrál polepšeného řezníka, ve kterém se během křížové výpravy probudí city a svědomí. To už tady ale bylo tolikrát, že víc jak tři hvězdy za to ode mě tvůrci nedostanou.