Had z Alabamy (2020)

Zajímavá psycho-sociální sonda do jedné vyšinuté alabamské rodinky. Všem tu slušně straší ve věží a asi nikdo z nich vám nebude sympatický. Pokud vás ale zajímá téma náboženské fundamentalismu, fenomén letničních církví, samozvaní kazatelé nebo máte zkrátka jen pocit, že se vám v životě pos*alo všechno, co se pos*at mohlo a osud vás nemá rád, tak si to určitě dejte.

Dnes v noci v lese nikdo nespí (2020)

Ve všech ohledech podprůměr. Mělká tuctovka bez myšlenky, nápadu, originality, dobrých herců, slušné hudby, sympatických postav s mozkem nebo povedených monster. Je tu pár (asi tak 3-4) dobrých momentů a hezký polský lesy, ale to je málo. Všechno už jsem někde viděli a všude to bylo lepší. A ty pro-gay a anti-klerikální pasáže už jsou jenom pověstná olezlá třešnička na nepříliš poživatelným dortu.

Agent (2019) (seriál)

Je to skvělý! Pokud vás nechytnou první dva díly, nenechte se odradit - ještě se to rozjede do velkých obrátek a poslední dva díly jsou neskutečná nálož. Nečekejte Jamese Bonda s jarmulkou, tohle je špionážní drama. Akce je tu jako šafránu - naštěstí, protože jí tvůrci neumí a ani se sem nehodí. Eli Cohen byl prostě borec, co Syřany ukecal, namotal a následně potahal na vařený (košer) nudli, kličkování před kulkami neměl zapotřebí. Ten SBC v hlavní roli - v devadesáti procentech je úplně super, ale nesmí se usmívat! To pak vidim Borata, bohužel. Každopádně další skvělá seriálovka od Netflixu a já dávám 4,5 Davidovy hvězdy.

Poslední království (2015) (seriál)

Po 1. sérii: Trocha historie, trocha akce, trocha pohádky. Na seriálu je vidět omezený rozpočet (doufám, že do dalších sérií přijde zlepšení). Chápu, že tu nejde rozjíždět tisícihlavé bitvy, ale tábor celé armády Wessexu, kde je asi tak 20 lidí, 5 koní a 3 stany působí fakt hloupě a kazí atmosféru. S hereckými výkony je to střídavě oblačno - nejlepší je David Dawson coby Alfréd Veliký, kvalita ostatních herců kolísá. Hlavní hrdina mi neleze vyloženě na nervy, ale až nepříjemně často se chová jako idiot. Je to způsobeno i tím, že děj běží opravdu hodně rychle a některé charakterové proměny by zkrátka potřebovaly víc času, aby byly uvěřitelné. Nicméně seriál mně bavil, zajímá mně jak to bude dál a určitě tomu dám ještě šanci. Po S01 jsou to solidní 3,5*.

Lovecraftova země (2020) (seriál)

"To nic, jen jsme jen přejeli další most pojmenovanej po bílým otrokáři". Mám rád americký padesátky a téma rasový nerovnosti k nim neodmyslitelně patří. Ale proč to proboha museli tvůrci pojmout tak blbě a tak na sílu? Pokud tímhle dílkem chtěli černochům pomoct, dosáhnou pravýho opaku. Tohle totiž naštve i ty bělochy, který proti černochům neměli zhola nic. Takže pokud si tenhle seriál tajně zaplatil KKK, aby chytil čtvrtou vlnu, tak pak to chápu. Jinak bohužel. Nicméně dobová atmosféra je tu hezká, herci (až na Majorse) dobří, hudba je taky fajn. Ale jinak je to levičácká agitka s trapně běčkovým scénářem. Kdyby ty neskutečný prachy co tenhle seriál stál radši HBO nalila do černošských škol, udělala by líp.

Gangs of London (2020) (seriál)

Paráda! Je fakt, že ke konci se to lehce (opravdu jen lehce) vleče, někdy zaskřípá logika a akční scény vypadají chvílemi jako videohra, za to ubírám hvězdu. Ale ty 4 zbylý jsou za zajímavý příběh, dobré zasazení, atmosféru a hlavně naprosto parádní herce a herečky. Díky nim se totiž v ději orientujete i přesto, že je tu hodně postav. Všechny jsou ale zahrány tak osobitě, že si je nebudete plést. Hodně tady čtu, že "v druhé polovině chybí akce, je to nuda". Hm, jestli ono to nebude tím, že to NENÍ akční film, ale gangsterské krimi/drama? Říkám si, co by takoví uživatelé asi řekli na Kmotra, jakožto otce-zakladatele gangsterského žánru? Asi by jim taky přišel moc ukecaný a málo akční. Mimochodem je evidentní, že Kmotrem se tady autoři dost inspirovali - jak začínají GoL a jak začíná Kmotr? Oboje začne útokem na hlavu mafiánského klanu, načež jsme následně vrženi do víru boje o moc, vzájemného vyřizování účtů mezi rodinami a snahou "ústřední rodiny" udržet si postavení, i přesto že v jejím čele stojí mladý syn předchozího kmotra, který je dost prchlivý a agresivní (Sean Wallace je Sonny Corleone jak přes kopírák).

Trhlina (2019)

Včera jsem dočetl knihu a dneska viděl film. Kniha je mnohem mnohem lepší. Hlavně proto, že její hlavní síla tkví v postupném budování napětí, vymazlené a do detailu propracované legendě okolo Tribeče a neustálým očekáváním, co že se to ve slovenských lesích vlastně děje. Nic z toho ve filmu ale není a vlastně ani být nemohlo. Režisér tvrdí, že film natočil proto, že mu kniha přišla jako skvěle zfilmovatelná. Podle mě to tak není. Trhlina není knížka, kterou vtěsnáte do dvouhodinového filmu. Pokud by místo toho vznikla třeba minisérie o čtyř hodinových dílech, bylo by to mnohem lepší. Ve filmu ale všechno působí uspěchaně, překotně, není vůbec vysvětlena motivace postav, pozadí tribečské legendy, vůbec nemáte ten pocit, že Tribeč Igora a další pomalu a postupně pohlcuje a požírá, až z nich nakonec vyplivne jen kosti. Zdaleka nejsilnější scénou filmu je pak setkání s "chlapcem v modré větrovce", které dokonce působí mnohem lépe než v knize. Všechny ostatní silné knižní momenty ale byly do filmu převedeny povrchně a nevyvolávají ani zdaleka tolik emocí, jako na papíře.

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál) odpad!

Komunistickej lhář Oliver Stone natočil tuhle snůšku výmyslů a překroucenejch faktů, dal tomu patřičně deep konspirační název a zdejší historie neznalí diváci tomu sází pět hvězd a ještě u toho uznale pokyvují, jak objevili tu skrytou pravdu. Hodně smutný kino.

Týpci a zbraně (2016)

Absolutně perfektní Jonah Hill, krásná Ana de Armas, dobrý situační vtípky, našlapanej soundtrack, má to spád a zajímavé téma. Na druhou stranu mi moc nesedl Miles Teller. Není to žádná převratně originální kultovka, ale já se bavil dobře a o to jde u filmu (tohoto žánru) především.

REC (2007)

Jeden z mých top 5 hororů. I po těch letech je to pořád pecka. Určitě to není pro každýho, ale já mam tenhle styl z pohledu kamery rád, i proto, že mě hororově odkojila Blair Witch. Rec má skvělou atmosféru, potěší zasazení do Barcelony, herci hrají dobře, párkrát se i dost leknete. Moment, kdy policista vstupuje do potemnělého bytu "divné staré paní" a volá na ní do tmy, zatímco divák sleduje její siluetu a už tuší, že tahle barcelonská důchodkyně není úplně OK, jsem si pamatoval i po deseti letech od prvního shlédnutí. Největší plus pak vidím v tom, že se tvůrcům povedlo úplně ideálně trefit dávkování napětí. Není to ani přeplácaná vyvražďovačka s miliony monster, ale ani nuda, kde by byla hluchá místa bez děje. Všechno to postupně a přirozeně graduje, díky čemuž film působí uvěřitelně (alespoň na tolik, na kolik tak může působit zombie horor). Temné finále je pak chutnou třešničkou na dortu. Pro mě je prostě Rec hororová klasika.