Slunce, seno, jahody (1983)

To je hrozně vtipný, jak kdejakej přechytralej pi*us tomu dá jednu nebo dvě hvězdy a ještě si odplivne, jak je to pro něj, coby lepšího člověka, trapně nevtipný. Hlavně že rozumíte kdejakýmu transcendentnímu artovýmu bulšitu, ale českou vesnici pozdních osmedsátek nechápete ani za mák. Pozéři důležitý.

Případ Sloane (2016)

Miluju prostředí americké politiky a zákulisí Capitol Hill. Přesto mě Sloane nebavila. Film je strašně naivní. Pokud si někdo myslí, že to v lobbingu a politice funguje takhle, tak by měl fakt rychle dospět. Tvůrci si to samozřejmě nemyslí, spíš by chtěli, aby to tak bylo. Jenže pak má být tento film v žánru sci-fi nebo fantasy. Vadí mi i ta (opět naivní) černobílost - zastánci zbraní zlí, regulátoři hodní. Vadí mi i ta neuvěřitelná pitomost strany zbraňových zastánců, která by mohla argumentaci Sloane a jejího týmu častokrát snadno rozbít, ale nestane se to a místo toho to ve filmu vyzní tak, jakože je vlastně Sloane zahnala do kouta a oni nemají jak reagovat. To se děje tak možná ve vlhkých snech amerických levičáků, ale ne ve skutečnosti. A ten konec? Jo, neni to úplně hloupě vymyšlený, ale opět platí, že k realitě to má fakt daleko. Když k tomu přidám, že hlavní postava je plná klišé (na povrchu drsná sociopatka, ale má ideály, kolikrát to tu už bylo?), hudba se někdy snaží být strašně dramatická až je to trapný a vedlejší postavy jsou buďto klišovitý nebo nudný, tak je mi líto, ale tenhle výlet do Washingtonu to má za 2*.

Sedm statečných (2016)

Viděno necelých 24 hod. po Tím tvrdší je pád (2021) a sedmička je určitě lepší. Nemá tak vymazlený vizuál nebo hudbu, ale obsahově je hutnější. Ani sedmička neni scénáristicky kdovíjak objevná, ale i ve filmu někdy platí, že méně je více. Takže tu máme poměrně jednoduchou a přehlednou zápletku, velmi slušný vizuál a solidní hudbu. Film ale jednoznačně táhnou postavy. Jsou skvěle napsané, osobité, snadno od sebe rozeznatelné a parádně zahrané. Nejsou to sice nejblyštivější 4*, ale noví TMS jsou určitě nadstandardní podívaná.

Tím tvrdší je pád (2021)

Nejdřív klady - dobře se na to kouká a moc dobře se to poslouchá. Vizuál, kulisy, kostýmy, prostředí, casting, všechno povedený. Zároveň mam rád i tyhle kombinace moderní hudby a historického zasazení. Takže forma velmi povedená. Obsah už taková sláva není. Jednak by film zasloužil tak o 40 minut osekat. První a poslední cca 1/4 je super, ale uprostřed je moc vaty. Není divu, protože nosná linka není kdovíco a 139 minut prostě neutáhne. Herecké výkony velmi proměnlivé, někdo je tu dobrý, někomu tu roli ani za mák nevěříte (zdravíme Reginu King). Film je taky samozřejmě hodně historicky nepřesný. Ale i jako historik mu to odpustím, protože se k tomu hned v úvodu přiznává. Ne, opravdu se na to na Západě nehemžilo černými kovboji (neřkuli kovbojkami) a nic na tom nezmění ani fakt, že někteří době poplatní historikové teď přispěchali s texty, které tvrdí opak. Ale aby mi vadilo, že si černý režisér udělal film s černými herci a černou hudbou? Tak to teda vůbec. Celkově vzato tedy forma vítězí nad obsahem. Film je veskrze průměrný, zdejších 46% je asi trochu málo, na druhou stranu 6,6 na IMDb je zase moc, ale tam to zřejmě hajpují černoši a woke pomatenci, kteří dávali 10/10 už ve chvíli, kdy viděli obsazení.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Vynikající. Kate Winslet je tu dokonalá. Parádní atmosféra amerického maloměsta, krimi složka funguje dobře, ale ten sociální přesah je ještě silnější. Právě to je podle mě hlavní důvod proč Mare vidět. Až vám totiž budou zase příště mainstream média tvrdit, že voliči Trumpa a republikánů jsou jen nějaký zfanatizovaný fašistický rastisti co si ulítávají na konspiračkách, tak ne. Jsou to tihle lidé a takhle vypadá jejich svět. Bez příkras a bez pozlátka.

Toman (2018)

Pro koho ten film vlastně je? Diváci, kteří nemají poměrně hluboké povědomí o třetí republice resp. postavě Z. Tomana se v tom ztratí. Tvůrci jim nijak nepomůžou, nahází na ně haldu postav, událostí a pojmů a diváku, poraď si sám. Naopak diváci, kteří se v tématu vyznají, se nic nového nedozví. Toman mohl být buď historicky povrchní, ale divácky zajímavý. Nebo mohl být méně zajímavý pro masy, ale mohl jít do hloubky. Bohužel výsledný produkt je nezajímavý a přesto povrchní. Moc to nefunguje ani filmařsky, vývoj "z vrcholu na dno" je uspěchaný a nepůsobí uvěřitelně. Představitelé některých osobností se ke svým předobrazům vůbec nehodí (Gottwald, Slánský, Reicin, Jan Masaryk). Neumělá angličtina filmových "Američanů" tahá za uši. A Macháček? Moc velké sousto. Tohle není role pro něj.

Gomora (2014) (seriál)

EDIT: Po 3. sérii zvyšuji na 5*. Podrobně v recenzi série. Po 2. sérii: Prvních 6 dílů mě krutě nebavilo. Už jsem se těšil, až série skončí, já dam Gomoře dvě hvězdy a půjdu dál. Nebavily mě nesympatický postavy, Neapol vypadající jako Chánov, přehlídka kýčovitě nevkusných interiérů i oblečení, to že všichni do jednoho tu jsou zm*di a že je to rozvláčný, ukecaný a pomalý. A pak to přišlo. Téměř během jednoho dílu se mi Gomora totálně zažrala pod kůži a já během následujících tří dnů nejenže dojel první sérii, ale sjel i celou druhou. Ano, všichni jsou pořád stejný zm*di. Ne, tady žádnej mafiánskej kodex cti nečekejte, manželka, děti, všichni jsou legitimní cíl. Pokud jste jako já odkojeni věcmi jako Kmotr, Goodfellas nebo Boardwalk Empire, kde jsou gangsteři sice taky zlí, ale v jádru jim stejně musíte fandit, tak tady to neplatí. Tohle je přehlídka ryzího zm*dismu. Všechno je tu pořád stejně hnusně rozbitý a to co není rozbitý je nacpaný kolotočářským kýčem. Nečekejte slunnou, historickou Neapol a elegantní mafiány v italských oblecích. Čtvrť Secondigliano je něco jako peklo, kdyby v něm byly činžáky. A mafiáni tu vypadají spíš jako vyhazovači z Discolandu Ivana Jonáka, po eleganci ani stopy. Nemáte komu fandit. Vždycky, když si říkáte že ten či onen je vlastně docela sympaťák, provede nějakou totální křivárnu. Ale možná proto mě to tak chytlo. Možná proto mě bavilo sledovat, jak se tahle zvěř paktuje, podráží a bez jakýchkoliv skrupulí vraždí. Gomora si na nic nehraje. Je to špinavá série o špinavým světě. A možná právě proto působí tak autenticky, uvěřitelně, syrově a naprosto přirozeně. Roberto Saviano je génius. Teď si dám chvíli pauzu, protože závěr druhé série byl natolik intenzivní, že potřebuji změnit notu. Ale brzy se zase do Neapole vrátím se třetí sérií. Snad bude stejně dobrá, jako první dvě.

Dycky Sunderland (2018) (seriál)

Naprostá špička. Takhle má vypadat sportovní dokument. Nemusíte znát jedinýho hráče Black Cats, nemusíte znát rozdíl mezi Championship a League One, nemusíte vlastně ani moc fandit fotbalu. Ale tohle vás chytne a nepustí.

Banshee - Season 1 (2013) (série)

Kdyby mi bylo tak 13 a moc jiných seriálů bych neznal, byl bych nadšen. Bohužel je mi přes třicet a mam celkem nakoukáno. Takže velkou většinu toho, co nabízí Banshee, už jsme někde viděl. Fakt jsem se tomu snažil přijít na chuť, ale zkrátka už jsem asi rozmazlenej a potřebuju od seriálu víc, než efektní bitky, kozy a bad ass hlášky. Nebaví mě neustále vypínat mozek, aby děj a chování postav dávalo smysl. Nebaví mě na začátku epizody vědět, co bude na konci. Banshee je pořád nadprůměrná věc. Má parádní kulisy a atmosféru amishskýho vidlákova, vcelku povedený vedlejší postavy a jejich představitele (Thomsen!), hudbu nebo ideální míru humoru. Ale je to něco, co má běžet na Nově ve všední den ve čtyři odpoledne, aby měli deváťáci u čeho dělat úkoly. Neni to seriál pro dospělýho člověka, kterej do sledování rád zapojí mozek.

Mladý papež (2016) (seriál)

Rozporuplná věc. Ta politicko-mocenská rovina je tu brilantní, občas sice lehce naivní, ale parádně jí táhne Jude Law coby Pius XIII. a hlavně naprosto dokonalý Silvio Orlando jako kardinál Voiello. Když se ale přejde do filozoficko-náboženské roviny, je to často nuda. Ne že bych měl něco proti víře nebo filozofování, naopak, spíš mi vadí forma a podání. Jistá artovost také není na škodu, byť jí bylo na můj vkus až moc. Casting je perfektní, až na Diane Keaton - je mi k smrti nesympatická, bohužel je však jednou z hlavních postav. Nakonec dávám za 3 hvězdy, protože jsem se až moc často nudil u mělkých dialogů na hluboká témata. V seriálu je také hodně vaty, zkrácení o nějaké dvě tři epizody by mu prospělo. Na druhou stranu je tu ale řada skvělých scén, které si budu pamatovat dlouho (islandská premiérka, cokoliv s Voiellem, papež versus mnišský řád, ...).