Nejsilnější hlas (2019) (seriál)

Seriálový Roger Ailes nám říká, že "lidé nechtějí být informováni, jen chtějí mít pocit, že jsou informováni a místo toho dostávat informace, co je utvrdí v jejich názoru". Stejné je to s tímhle seriálem. Je určen (primárně) pro liberály a levičáky, aby se utvrdili v tom, jakej je FOX (republikáni, Trump, konzervativci) hnůj. Je založen na určitých základních reálných skutečnostech, ale celá nadstavba je vyfabulovaný konstrukt tvůrců. Problém je, že se musíte sakra vyznat v americký politice, abyste poznali, kde končí realita a začíná "umělecká licence". A protože to většina lidí nedokáže, vnímá pak Nejsilnější hlas jako reálný popis situace ve FOXu, který díky použití autentických záznamů navíc působí místy až coby jakési dokudrama, což může zmatení diváků ještě umocnit. Vždycky, když filmař vezme reálné postavy a snaží se jejich příběh zfilmovat za pomocí domněnek a vlastní fantazie, protože dostatek skutečných informací nemá, bruslí na tenkém ledě. A v případě Nejsilnějšího hlasu se tvůrci několikrát dost silně probořili. Z filmového hlediska to není úplně špatné. Crowe je perfektní. Ostatní postavy ale nejsou moc výrazné a myslím, že divákovi, co se v problematice neorientuje, budou splývat. Zároveň se nemohu ubránit dojmu, že z takhle silné látky se dalo vytřískat MNOHEM víc. Těším se na druhou sezonu, která bude mapovat pozadí a ovlivňování veřejnosti v CNN. Ajo vlastně, to se nikdy nestane. Tak nic. Ale Crowe si alespoň ty 3 hvězdy zaslouží.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Po opětovném shlédnutí zvyšuji na 5*. Film rozhodně není pro každého. Pokud vás nebaví šedesátky, klasickej Hollywood, westerny nebo "Rodina" Charlese Mansona, film nedoceníte. Ale já tohle všechno ze srdce miluju. Tam, kde při závěrečný rvačce někdo jinej vidí jenom obyčejnou krvavou rubačku, já zažívam sladkej pocit zadostiučinění, když Texu Watsonovi pitbul žere vejce za sirova. A při závěrečný objímačce s Sharone Tate skoro i ukápne slzička. Navíc se na to všechno MOC MOC MOC dobře kouká. Je tu všechno co mam rád - Hollywood, slunce, americký 60. léta, atmosféra, dokonalá hudba, Leo, Pitt i Margot jsou parádní. Pokud chcete objevovat podstatu bytí, nekoukejte se na to. Pokud se ale chcete skoro 3 hodiny kochat úžasným vizuálem a boží atmosférou, jděte do toho. Jednoznačně nejlepší Tarantino.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Tenhle film má obrovsky rozdílný hodnocení. Někdo dá 5 hvězd, někdo jednu. Pravdu mají oba. Kvalita filmu a váš dojem z něj totiž stoupá úměrně tomu, jak moc velkej Potterofil jste. Pokud to má někdo tak, že kdysi dávno viděl filmy HP, od tý doby o ten svět nezavadil a teď si pustí druhý Zvířata, bude mu to nutně připadat o ničem a blbý. Pokud někdo světem HP žije, baví ho jeho komplexnost a hloubka, bude tenhle film milovat. Je to asi jako kdyby se zfilmoval Silmarilion nebo Oheň a krev. Fanoušci Tolkiena resp. G. R. R. Martina budou nadšený, zbytek diváctva bude mít přesně stejný výtky, jako ke Zvířatům. Já mám svět HP rád, takže mě film dost bavil. Líbila se mi i řemeslná stránka. Pěkně se na to kouká, efekty povedený, výprava a kostýmy skvělý, ty 20. léta potterovskýmu světu vůbec sluší. Z Lawa coby Brumbála jsem měl strach, ale zvládl to velmi dobře. Depp perfektní, Redmayne a Waterston velmi dobří, Fogler a hlavně ALISON SUDOL opět nejlepší na plátně. Budu se opakovat, ale u Alison Sudol coby Queenie do sebe zkrátka všechno parádně zapadlo - herečka dokonale ladí s postavou a s prostředím filmu. V ničem jiném jsem jí nikdy neviděl, ale věřím, že v roli jiných postav z jiné doby a jiného světa může být klidně poloviční. Ve Zvířatech jí ale nelze platonicky nemilovat.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Není to Harry Potter úplně stejně, jako Hobbit není Pán prstenů. U obou platí, že to starší je lepší. Ale Zvířata vůbec nejsou špatný film. Scénář není žádná hitparáda, ale je tu pár opravdu dobrých dílčích nápadů, hlavní nosná teze (konflikt kouzelnického a nekouzelnického světa) je zajímavá, byť samozřejmě místy vidíte, že Rowlingová vykrádá sama sebe. Film má i velmi povedený vizuál. Jednoznačně jej ale táhnou postavy, respektive jejich představitelé. Hlavně pak ústřední čtveřice. Redmayne s Foglerem (ten hlavně) jsou výborní a jejich ženské protějšky jsou ještě o maličko lepší. Že Katherine Waterston nemá charisma? Tady je krásně vidět, jak takové věci vnímáme každý zcela odlišně, protože pro mě osobně ho má na rozdávání. A Alison Sudol? Nedovedu si představit, že by takhle napsanou postavu šlo zahrát lépe. Ty čtyři * sice nejsou úplně nejzářivější, ale mě se na to prostě koukalo hezky.

Hlavní kandidát (2018)

Zas další demokrat, co nedokázal udržet ptáka v klícce. Za poslední desítky let jich bylo tolik, že upřímně moc nevím, proč si zrovna Gary Hart zasloužil svůj film. Ale film to není špatnej. Tedy alespoň po řemeslný stránce. Začátek je parádní a vtáhne vás do děje. Jackman je dobrej, ještě lepší je ale velký herec malých rolí J. K. Simmons. Až do pasáže, kdy praskne Hartova nevěra, nemám co vytknout. Pak ale film dost ztratí tempo. A to paradoxně ve chvíli, kdy by měl gradovat. A do cíle už se tak nějak jenom doplouží. Rozporuplný je i poselství filmu. Opravdu Hartovi zničily prezidentský šance "bulvární hyeny"? Ale no tak, hollywoodský levičáci, trochu soudnosti prosím...

Divočina (2014)

Film jsem viděl asi 4x, naposledy dnes. Už to znamená, že ve mě něco zanechal. Zaujme hlavně syrovost vyprávění, spousta emocí a krásná americká příroda. Ale nad tím vším ční výkon Reese Witherspoon (sakra, mam jí fakt rád, ale asi nikdy to nezvládnu napsat z hlavy správně). Tohle je vážně ta nepřírodně blonďatá barbie z Pravý blondýnky a Sweet Home Alabama? Wau! Neuvěřitelně vyspěla (nebo to v ní bylo vždycky?) a vysloužila si po právu oscarovou nominaci. V Divočině je pár míst, který nejsou ze scénáristickýho hlediska žádná velká sláva. Ale ona to prostě utáhne. Sama. Divočina je nejlepší film Reese W. a Reese W. je to nejlepší na Divočině.

Bodyguard (2018) (seriál)

SPOILERY: Seriál jednoznačně táhnou především obě hlavní postavy, bodyguard a ministryně a jejich představitelé. Madden je fantastický a Hawesová je ještě o kus lepší. Pro mě dosud naprosto neznámá Britka mě přinutila přehodnotit tady mých TOP 10 hereček. Její schopnost "urvat" si celou scénu pro sebe je neskutečná. Fantasticky funguje i vzájemný vývoj vztahu právě mezi "Buddem" a "Levandulí" a to i na omezeném prostoru, který na něj tvůrci mají. Závěr druhého dílu, kdy jsou oba v jedné části propojeného pokoje a chtějí/nechtějí TO udělat, má v sobě takový náboj a tolik emocí, že strčí do kapsy většinu vztahových dramat. Právě v emocích a jejich široké škále je Bodyguard rovněž skvělý. V tom, že je seriál tažen ústřední dvojicí ale spočívá vedle kladu i zápor a to právě ve chvíli, kdy Levandule na konci třetího dílu mizí ze scény. Další tři díly bez ní už nejsou ono. Je to pořád skvělý, odsýpá to, Budd toužící po pomstě vás drží přikované k obrazovce a i závěrečný zvrat se mi líbil. Ale laťka byla prvními třemi částmi nasazená tak vysoko, že nakonec jednu * ubírám. Přesto se ale jedná o parádní podívanou, která (i přesto, že jde primárně o akční kriminálku) chytne za srdce. Silný 4 *. "I am not the queen, you're allowed to touch me."

Outsider (2020) (seriál)

Wau! Knížku jsem četl loni v létě téměř jedním dechem a na seroš se tak moc těšil. Čekal jsem, až budou venku všechny epizody a bez obav ze spoilerů si tady pročítal komenty. Sledoval jsem, jak hodnocení pomalu klesá a zdálo se, že seriál postupně ztrácí dech, což mělo vyvrcholit velmi rozpačitým koncem. Ale já nic takovýho neviděl! Seriál je prostě kingovka (i když knížku doslovně nekopíruje, což je za mě fajn, protože změny jsou většinou k lepšímu), má svoje pomalejší tempo. Ta pozvolnost mu sedí, protože postupné "vysvětlování nevysvětlitelného" musí mít v rámci uvěřitelnosti svůj pozvolný vývoj. Tohle nemůžete na diváka nasypat za dvě epizody. A tvůrci to zvládli skvěle. Je tu i skvělý casting: Mendelshon je super, Erivo taktéž, Howie, Alec a Jack Hoskins vypadají přesně tak, jak jsem si je představoval při čtení. Hoskins je navíc oproti knize ještě plastičtější a uvěřitelnější. Co do castingu mi tak nesedl asi jen Claude Bolton, mohl být výraznější. Přidané postavy jsou super. I proklínaný závěrečný díl mě bavil a to přesto, že v knížce mě konec lehce zklamal. Tady mi přišel lepší. Já opravdu nemám co vytknout, dávám pět hvězd a doufám, že si pro všechny, kdo Outsiderovi nedali alespoň čtyři, si dneska v noci přijde El Cuco.

Quarry (2016) (seriál)

Tak co, Quarry, dám ti 3 nebo 4 hvězdy? Hraješ skvěle. I tvoje žena, tvuj teplej parťák, jeho máma, ten fousatej policajt a spousta dalších vedlejších postav. Máš parádní soundtrack a atmosféru sedmdesátkovýho Tennessee. Jsi badass, jsi zlomenej válkou, jsi trochu psycho a trochu víc troska, což neni moc originální, ale já ti to věřim. Ale když jsem dokoukal těch 8 dílů, přišlo mi, že toho obsahu je vlastně trochu málo. Určitě by pomohlo zkrátit tě o díl nebo dva. Pomohlo by víc tlačit na pilu. A to finále? Sorry, ale když si diváka 7 dílů na něco připravuješ, čeká pak velký pecky. A ty se nekonaly. Jo a taky bys nemusel tak tlačit toho McGoverna. Nebo máte v Cinemaxu nařízený, že kladná postava nesmí volit Nixona? No, nedivil bych se. Takže mi je líto, ale nakonec to máš za 3. Což neni špatný. Ale ani nijak zvlášť úžasný.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Po 1. sérii: Klady - sympatické postavy s uvěřitelným vývojem, velice dobří herci (pokud Ncuti Gatwa není gay, tak klobouk dolů, Butterfield se vám hned dostane pod kůži a Scullyová nás, děti devadesátek, potěší), celá škála emocí (od výbuchů smíchu až po dojetí), spousta věcí není tak, jak se na první pohled zdá a poučení z SE zní, že není dobře člověka soudit na první ani druhý pohled. Soundtrack je top, ale asi nesedne každému. Zápory - postava Maeve je dost klišovitá (talentovaná holka z chudých poměrů co se pere s osudem, to už tu bylo tolikrát..), seriál je spíš pro mladší generace (mě je 32 a ta přehnanost situací a humor pro mě občas byla na hraně), ALE HLAVNĚ - ta politická, progresivistická a LGBT+ agitka - skoro každý pár je rasově míchaný, gayů a lesbiček je tu téměř víc jak hetero postav. A s tím souvisí i zaměření vtípků a humoru - tvůrci si troufnou vzít na paškál protipotravové aktivisty (a nic proti tomu), ale na pár dvou lesbických matek nepadne za 8 epizod ani jeden vtípek. Když už sranda, tak na úkor všech, ne?