• Krátkometrážní

The Florida Project (2017)

Je fakt, že podobné typy filmů přesně vyhledávám, ať už jsou to feel good pohodovky nebo ta klasická indie dramata, takže po ohlasech na The Florida Project jsem měl očekávání opravdu vysoko. Bohužel, toto mi hrubě nesedlo, i když s velkým množstvím zmíněných pozitivních ohlasů souhlasím, tak sledování tohoto filmu bylo fakt ubíjející. Jako de facto dokument o klasických white trash to funguje dokonale, ale kromě postavy Willema Dafoea tam není jediná alespoň náznakem sympatická postava, se kterou bych měl byť jenom částečně soucítit, právě naopak. Chování ústřední uječené dětské trojice mě regulérně vytáčelo, a k tomu hlavní postava matky - tak typické představitelky amerického buranského stylu života "jsem totální troska, neschopná socka, absolutně nepoužitelná pro společnost a za všechno můžou ostatní, ale ne já" - mě dokonale iritovala. Možná někdo po finále prožil nějakou silnou katarzi, já vzhledem k předchozímu průběhu prožíval jenom pocity nasrání. Málokdy se dívám na hodinky, kolik času zbývá do konce, tady to bylo po 20 minutách každých 5 minut.

BlacKkKlansman (2018)

Spike Lee je asi přesně ten typ člověka, který vám poví super vtip, aby to hned následně zabil tím, že ho vám, v domnění, že jste ho nepochopili, začne vysvětlovat. Už napoprvé je to stěží snesitelné, podvacáté je to už vyloženě otravné a máte chuť takového člověka poslat do patřičných mezí. A stejné je to i s BlacKkKlansman. Je to sice pohodový a docela i vtipný film, ale režisérsky naprosto podceňující divákův intelekt. Tady totiž nestačí ten boj odlišných myšlenkových názorů jenom naplno naznačit, ale ke konci to regulérně prostřihat záběry ze současnosti, což by teoreticky někde jinde asi fungovalo, ale tady mi to přišlo vzhledem k průběhu už totálně nadbytečné, ne proto, že by to nemělo co říct, ale protože každý normálně uvažující člověk ty paralely pochopil už během filmu.

Šíleně bohatí Asiati (2018)

Naprosto chápu, že v Severní Americe mají pro tamní Asiaty Šíleně bohatí Asiati dnes už prakticky kultovní status a i ta romantická linka funguje docela dobře, ale ta komediální stránka je přesně tak šíleně debilní, jak byste u asijských komedií čekali. Přepálené, často uječené, barevné až až a občas naprosto bizarní. Beru to, že si někdo užil tu romantickou linku, je to prostě klasický kýč se vším všudy, ale abych se dočkal opravdového humoru? Až na pár výjimek je to skrz naskrz totální průměr.

V pasti (2018)

Prakticky ve všech ohledech stejné jako Tiché místo, a to jak ohledně pozitiv, tak i negativ. To znamená super nápad, zpracování i herecké výkony, ale do očí bijící logické nesmyslnosti. Chápu, že si s nějakým zjednodušením chtějí autoři usnadnit práci, ale tady byl snad každých deset minut nějaký naprostý myšlenkový úlet. Škoda, potenciál to mělo opravdu velký, ale jediným případným lákadlem na opětovné zhlédnutí bude snad jenom skvělý John Malkovich.

Venom (2018)

Naprosto nefunkční film, kdy buďto zůstalo extrémní množství materiálu ve střižně nebo to bude mnohem jednodušší a Sony stvořilo další podprůměrný nesmysl. Úvod je něco tak příšerného, že se vlastně divím mé trpělivosti a nakonec jsem to dodíval do konce. Riz Ahmed je v roli "strašného a šíleného vizionáře" absolutně nepřesvědčivý a jeho výběr do této role je pro mě opravdu nepochopitelný, stejně tak jako výběr Michelle Williams, na které je nádherně vidět, jak strašně ji to nebaví a její výkon je fakt zoufalý. Tom Hardy je sice výborný herec, ale takovou slátaninu by nezachránil nejspíš nikdo. Celý příběh nedává pořádný smysl a většina zvratů a příběhových posunů nemá s logikou nic společného. Potenciál exkluzivní, ale provedení zoufalé a znovu to vidět nechci.

Predátor: Evoluce (2018)

Opravdu jsem se na nového Predátora těšil, ale výsledek nestojí absolutně za nic. Kompletně celý příběh nedává vůbec žádný smysl, až na výjimky naprostá většina vtipů a narážek jde úplně mimo, je tam milion postav, ale žádná z nich není zajímavá, triky jsou na úrovni 15 let starého béčka a akce je tady přímo zoufalá. Výdrž a téměř až nezranitelnost postav je v kontextu původního filmu až směšná a atmosféra filmu je nulová. S přibývajícím časem se to stálé více rozpadá pod rukama a když už si myslíte, že to snad ani nemůže být blbější, v očekávání závěrečného zúčtování přijde několik naprosto absurdních smrtí a scéna na letící vesmírné lodi byla vlastně takovou třešničkou na nepovedeném dortu. Jasný kandidát na fail roku.

Tiché místo (2018)

První polovina výtečná, ale ta druhá se naprosto nesmyslně promění v logiku postrádající béčko, kdy lekečky nefungují ani jednou a celý ten survival mód zabije předtím výtečně budovanou atmosféru. Skvělý nápad i provedení, režijně brilantní, herecky super, ale příběhové nesmysly jsou až příliš do očí bijící.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Zvlášť v dnešní době extrémně důležité téma, kdy si mnozí politici pletou demokraticky vyhrané volby na určité volební období s absolutismem a vůbec celkově celospolečenská nálada je nyní zvláštně nepříznivá nezávislé žurnalistice. O to víc mě mrzí, jak hrozně bezpohlavní a až nechutně na jistotu jedoucí film Spielberg natočil. Skvělý obsah, ale forma tentokrát ryze ubíjející a pronuděná. Oscarová nominace Meryl Streep v tomto případě velký úlet.

Máří Magdaléna (2018)

Konečně film na dané téma, jenž je natočen lidsky a nehoní si body na nějaké přehnané brutalitě nebo naopak nekritické adoraci největšího příběhu všech dob. Herecky skvělé, ale vyprávění by mohlo být o kapičku svižnější a i technicky nebo hudebně to mohlo být nápaditější. Nicméně kvituji odvyprávění příběhu zase z úplně odlišné strany a i tady vlastně opět platí tolikrát potvrzené pravidlo, že za vším hledej ženu.

Král psanec (2018)

Čistokrevný středověk se sakramentsky údernou atmosférou, ve zběsilém tempu, s charismatickým Pinem a k tomu Taylor-Johnson v módu skutečného šílenství. Naprostá lahůdka s materiálem na celou minisérii a trochu zbytečně sestříhaná na 120 minut, protože já bych snesl rozhodně víc.