• Krátkometrážní

Terminátor: Temný osud (2019)

Definitivní potvrzení toho, že značka Terminátor je už zkrátka mrtvá. Pokud bych měl ignorovat fakt, že tento díl je přímým nástupcem dvojky a je to nějaký no name film, tak neřeknu ani popel a napálím tomu vysoké hodnocení, ale ne. Už je to věčné vracení zpět časem a zachraňování vůdců odboje vyloženě otravné, opakující se a nemá to daleko k tomu, aby to sklouzlo do parodie. Nemá to zajímavé postavy ani příběh. Možná se to někoho dotkne, ale ne, Linda Hamilton opravdu neumí hrát (sorry, ale když se podívám na její kariéru za posledních 30 let, tak je to brak vedle braku a tady ukazuje proč). Celá ta zápletka o zničení Skynetu a nahrazení Legií je podobně debilní, jako odstranění Snoka a jeho nahrazení Palpatinem v posledních Star Wars. A hlavně, film má sice naprosto absurdně vysoký rozpočet, ale výsledkem byl tak akorát opět a znovu neskutečný digibordel, který především v přímém srovnání s 30 let starou dvojkou musí chodit kanály. Možná dokážu najít pochopení pro ty spokojené ohlasy, ale pro mě je to prostě známka toho, že očekávání byla po zoufalé kampani tak nízká, že i těch pár dobrých scén a vtipů stačilo na to, aby to nedopadlo naprostým fiaskem.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Čistá prázdnota. Ani s odstupem času nemůžu uvěřit tomu, jak špatným filmem Epizoda IX je. Film absolutně bez nápadu či invence, s naprosto šíleně nepřehlednými bitvami, bizarními dialogy, nudnými souboji a hlavně s absolutně nesmyslným příběhem. Naplno se tu ukázalo, že v Disney doteď neví, jaký příběh chtěli novou trilogií odvyprávět. Stěží bych hledal nějakou postavu, na jejímž osudu by mi významně záleželo. Ten strach vymyslet cokoliv nového či provést něco, čím by šel příběh proti diváckým očekáváním, z filmu přímo vyzařuje. Za celou dobu tu není ani jeden výrazný moment. Nic. Příběhové zvraty vycucané z prstu. Opravdu by mě nikdy nenapadlo, že největší ságu, kterou kdy kina spatřila, zakončí Epizoda tak odbytě odvyprávěná.

Král (2019)

Z Krále jde neskutečně cítit, jak extrémně psychicky náročně muselo být ve středověku kralování. Paranoia, osamělost, odpovědnost, rozhodování mezi špatnými a horšími volbami, intriky. To vše tady je a jako bonus je to doplněné správně špinavou a brutální bitvou, kde se v soubojích opravdu hledá to volné místo v brnění, kam by šlo nepřítele bodnout a pokud po ruce nejsou meče nebo nože, tak se prostě sok umlátí v pěstním souboji. Mimochodem, kromě skvělé vizuální stránky je nutné vyzdvihnout herecký výkon Chalameta, který je tady vynikající a posunuje celý film ještě o level výš.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Pro milovníky rozpačité atmosféry ideální seriál na večerní celorodinné sledování u televize. Hodnotí se to ale těžko, protože celý příběh i humor je zde přepálený téměř na maximum a s reálným světem to velmi často nemá moc společného. S přibývajícím časem si na to všechno ale člověk zvykne a postupně se to přemění v o něco serióznější příběh o neopětované (či nepochopené) lásce, ale množství bizarních situací zůstane stejné. Na závěr musím ocenit přesný casting a zamyslet se nad tím, zdali je ta stylizace Británie 70. let záměrem nebo se na tom ostrově definitivně zastavil čas.

Lví král (2019)

Symbol zbytečnosti. Ano, nový Lví král vydělal v kinech takový ranec, že se zařadil v tržebním žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob do TOP 10. Ano, pro nejmladší generaci, která by si jinak originál nepustila, je to cesta k jedné z nejlepších disneyovek vůbec. Ano, vizuálně tomu není absolutně co vytknout. Nicméně přes to všechno působí celý film vyprázdněně, s minimem emocí a ani přes ultrahvězdný casting to není vtipné jako původní film. Nemluvě o tom, že všechny změny a novinky v soundtracku nesahají tomu dokonalému původnímu ani po kotníky. Chápu Disneyho posedlost remaky, protože je to tržební sázka na jistotu a proč něco měnit, když to funguje, ale za tuto 99% čistokrevnou kopii muselo být i duu Favreau, Nathanson stydno vzít si vysoký honorář.

Ženy v běhu (2019)

Ten film je jednoduchý jak dálnice v Austrálii, není tu jeden jediný překvapivý moment a ano, člověk by k tomu mohl mít milion výhrad. Pravda je však taková, že je to ve své podstatě hrozná pohodovka, herecky je to naprosto bez problému (Ondřej Vetchý už se stal víceméně jistotou při výběru feel good filmů) a nebudu lhát, že tomu i přidám za ten famózní úspěch v kinech, protože přilákat dnes 1,3 milionu diváků do kina je prostě úspěch jako hrom. Když vezmu v potaz, co do kin chodí za šílené české komediální (ehm) masakry, tak Pán Bůh zaplať za Ženy v běhu. Jasně že i tady jsou nějaké scény za hranicí trapnosti, ale s klidem se přiznávám, že většinu stopáže jsem se u toho upřímně bavil. Na úplný závěr musím poznamenat, že jsem dlouho čekal, kdo do nějakého českého filmu zakomponuje jeden z největších českých hitů za dlouhá léta Když nemůžeš, tak přidej, no a tady to tvůrci trefili naprosto přesně.

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Zadlužený, psychicky nemocný a evidentně na drogách fungující majitel (televizního) kanálu, exhibující v tak příšerně nevtipné sračce, že to nemá obdoby. Dvacet minut čistokrevné trapnosti, ubohosti a nemohoucnosti ve všech ohledech.

Vox Lux (2018)

Občas si pustím film, o kterém předem nevím téměř vůbec nic, jako tomu bylo v tomto případě (spokojil jsem se s popisem "něco o zpívání s Natalii Portman). Proto jsem si u úvodní části vážně nebyl jist, jestli jsem si pustil správný film, protože mě ten začátek zastihl opravdu nepřipraveného na takový psycho úvod. Potom to tedy jelo podle očekávané lajny, ale celkově si nejsem jistý, čím vlastně chtěl tento film být. První třetina o střelbě na škole a vyrovnávání se s následky, druhá část se zaměří na tvorbu popové hvězdy, třetí část zachycuje to, jaký vliv má taková sláva na okolí hlavní postavy i na ni samotnou a závěr už je čistě zaměřen na jeden konkrétní koncert. Problém je tu ale ten, že nic z toho není dotažené, každý aspekt se nějak nakousne, ale působí to nějak polovičatě. No a Dafoe v roli vypravěče tu působí vyloženě přebytečně jako z jiného filmu. Vlastně tu je všechno hrozně zvláštní, což se dalo odvodit i z trailerů a podle toho to v kinech taky mizerně dopadlo.

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Dvě třetiny filmu se řeší problémy, které vlastně nikoho moc nezajímají, ať už je to mimozemská invaze anebo příběh Jean Grey v podání ultimátně nesympatické Sophie Turner (dovolím si tipnout, že to byla její první a zároveň poslední hlavní role ve velkém áčkovém filmu, jelikož opravdu neznám mnoho lidí, kterým by byla alespoň minimálně sympatická, nehledě na to, že opravdu neumí hrát). Jenže poté, jakoby si tvůrci uvědomili, že tato část fakt není poutavá natolik, aby byl celý příběh uspokojivě ukončen, a tak se tu zjeví finále jako z jiného filmu, které je našlapané nápaditou akcí, která skvěle využívá schopností mutantů, celé je to přehledně natočené, doplněné našlapaným soundtrackem Zimmera a člověku je pak až skoro líto, že už McAvoye a Fassbendera v jejich ikonických rolí pravděpodobně neuvidí. Ve výsledku to tedy není úplně špatný film, zvlášť po těch problémech při natáčení, ale je zde viditelná únava materiálu a nejspíš dostanou mutanti od Disney (zasloužený) čas na odpočinek.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Podobné pocity jako u jedničky, tedy mohl bych k tomu mít milion připomínek, ale faktem zůstává, že jsem se u toho celé dvě hodiny bavil a i když to občas drhne, jako dojezd Endgame to působí opravdu důstojně. Čím si mě ale nový Spider Man naprosto získal byl, kromě stereotypních zesměšňování vybraných evropských národů, čas strávený v Praze, která tu měla největší prostor snad od prvního Mission Impossible. Navíc se produkce evidentně vynasnažila, aby Praha byla opravdu Prahou, takže kromě všudepřítomné češtiny (životní role pro Michala Kubala?) a dokonale nasvícených pražských turistických dominant mě při závěrečných titulcích praštilo do očí a pobavilo, že tento díl Spider-Mana bude velmi pravděpodobně jedinou marvelovkou, ve které zazní Moravian Polka. Navíc všechny zvraty jsem skutečně nečekal (hlavně obě potitulkové scény jsou jedny z nejlepších od Marvelu) a Jake Gyllenhall je jako vždy výtečný a často mu ani scénář nestačí. Ve výsledku pak musím dodat, že jestli si nějakou marvelovku s chutí pustím někdy znovu, tak určitě i tuto.