Little Red Riding Hood (1997)

Zmyselne zvodná, občas temná ale aj vtipná óda na svojhlavú mladosť, prezlečená za rozprávku. S kopou fotograficky krehkých záberov. Pritom napätie je cítiť v každej sekunde. Takže kašlime na kocúra a zabudnime na babičku. PS: Dávam do pozornosti, že emócie sa dajú vyjadriť aj prstami na nohách. Za to veľké plus režisérovi aj herečke v hlavnej úlohe. Hmm... Alebo inak: Nežne perverzná pastva pre oči. ;-)

Monstrum (2008)

Ešteže stihli všetci zomrieť pred koncom pásky. Ale bolo to naozaj tesné ;-). Jaj, a ešte jedna vec: príšeru mohli zabiť objektívom z kamery - to bol najodolnejší predmet v celom filme :-).

TACHO (2010)

Škoda toho zbytočne brutálneho konca, ktorý je naviac aj nedôveryhodne zinscenovaný. Inak celkom zábava. Hlavný hrdina mal byť Pomajbo! :-)

Pád do ticha (2003)

*** Technická poznámka: Yates by si zaslúžil pekných pár poza uši. Nie za to, ako riešil bezvýchodiskovú situáciu. Ale za tú trápnu školácku chybu, ktorá jej predchádzala. Vždy, keď postupujeme ako družstvo uviazaní na lane, tak do nás hučia, že lano má byť napnuté! (koniec technickej poznámky) *** Príbeh, ktorý dokáže nejedného optimistu vrátiť nohami späť na zem. A nejednému pesimistovi dodať nádej :-). No zažiť by som to rozhodne nechcel.

Once (2007)

Veľmi milý film. Veľmi krehký. Veľká škoda, že je to len rozprávka. When Your Mind's Made Up pri scéne v štúdiu bolo odspievané s takým nasadením, že som si musel dať viacnásobné repete. Touto cestou ďakujem jednej milej slečne za upozornenie na toto príjemné dielko :-).

12 to the Moon (1960)

Ťažko naivné, kopa propagandy, ale z dnešného pohľadu celkom zábavné. Nebyť tých pár mŕtvych, tak vhodné najmä pre malé deti. Logiku nehľadať. Zapínam neviditeľný ochranný štít! :-).

Bezstarostná jízda (1969)

Hudba dobrá, film nudný. A to mám dlhé vlasy ;-). PS: Zdrhá sa opačným smerom. Iba ak by to bol úmysel. Ale to by bola vlastne vražda. Takže tráva asi predsa len má aj vedľajšie účinky :-).

Sedm (1995)

(Pozor, spoilery) Tak tu máme zločinca, ktorý rok vopred vie, že na jeho prípad nasadia práve preloženého neurotického detektíva. Zločinca, ktorý si odreže brušká na prstoch, aby nezanechal odtlačky a potom si študijný materiál požičiava - na svoju pravú adresu. Utajeného agenta FBI, ktorý verejne odovzdáva materiály policajtovi. SWAT team bez kukiel, prilieb, okuliarov. Policajtov bez vysielačiek. Mesto bez okrskárov v autách, ale s ozbrojenou ochranou knižnice. Sériovú vraždu (dokonca je jednou obeťou prokurátor(!)) bez federálov. Milujúcu manželku, ktorá sa s manželom nerozpráva, ale jeho kolegovi povie úplne všetko. Detektívov, ktorí majú dosť času na filozofické debaty, ale ustelú si na lavičke pred kanceláriou. A svetom zhnuseného anjela spravodlivosti - ktorý nemá problém zabiť nevinnú tehotnú ženu. Skutočne "dokonalé". Mills mal pravdu - to nie je ani udalosť týždňa.

Gran Torino (2008)

(Pozor, spoilery) Naozaj netuším, prečo sa Clint Eastwood rozhodol "inšpirovať" práve filmom Karate Kid - makaj, mladý, a dosiahneš úspech, získaš dievča a keď pôjdeš na rande, požičiam ti auto... samé náhodné zhody ;-). Pravda, deduško je menej rozprávkový a záporáci majú búchačky. Rituálna samovražda na záver? Prosím, dajme tomu. Ale to, že Clint dá grázlovi do držky a oni sa za to pomstia susedom(!) (a iba susedom), aby mal na tú samovraždu dostatočne melodramatický dôvod, to je pre mňa akt scenáristického zúfalstva.