Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Strašlivý scénář a tristní herecké výkony bohužel nedávají možnost ocenit graficky docela dobrý film (možná chvíli trvalo, než jsem přišel na chuť těm křížencům Vetřelce a nosorožce, ale vizuálně proč ne). Hvězdu ode mě má producent místo platu :D

Až kulky doletí (2010)

Tenhle film si zaslouží mírně nadprůměrné hodnocení. Díky vtipným dialogům, které se podle mě liší od vtipných dialogů západních filmů. V pro nás neotřelém vtipu podle mého názoru tkví potenciál čínského filmu. Herci obsazení do hlavních rolí jsou všechno čínští matadoři, zejména mistr komedie, You Ge. Vhodně zvolený název ve mě vzbudil westernová očekávání, ale všechno se potom odvíjelo trochu jinak. Čínský film mě málokdy dokáže tak příjemně překvapit.

Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (2013)

Přečetl jsem si komentář Vavči, a tak jsem se tedy podíval. Dvě hvězdy dávám jenom za technologický pokrok čínského filmového průmyslu. Ve světovém kontextu film neobstojí vůbec v ničem. Triky jsou ve srovnání třeba s Hobitem až směšné a vůbec jsem si ve filmu nevšimnul "geniálních tahů". Že mě film docela spád by mělo být pro akční fantasy automatické. Kdyby tomu tak nebylo, bylo by to možná za "odpad". Navíc, musel bych ignorovat veškerou korejskou a japonskou filmovou tvorbu, aby se tenhle film stal "nejpovedenějším spektáklem roku v Asii". Jinak hudba se opravdu dala, to zase ano:-) Doporučuji ortodoxním fanouškům čínské filmové tvorby. Film je nutné posadit do kontextu čínské filmové reality.

Sinsegye (2013)

S koncem jsem se osobně nějak nepotkal, ale jinak v zásadě tenhle film ukazuje, že korejský film roste napříč žánry a nejspíš už je králem Asie. Atmosféra jednoho mohla docela pohltit, sám bych dokonce věřil i tomu, že členové podobné organizace jezdí auty výhradně korejských značek...

Vlčí děti (2012)

Japonská sekundární láska k přírodě mě trochu začíná nudit. Film je ale řemeslně zvládnut dobře. Pečlivý narativní postup, kde v podstatě absence akce ničemu nevadí, nenechá duši klidnou a přinutí diváka k pozdější kontemplaci.

Světová válka Z (2013)

Super výprava, ale jinak? Co jsem jinde neviděl? Vždyť i nechutná scénka se zuby se objevila v Bondovi. Je to jeden velký hollywoodský schématismus a antikontinentální oslava kreativity jednotlivce, který, když má svobodu a když je potřeba, prostě promptně vyřeší jakýkoliv problém svým selským rozumem. Já pevně doufám, že podobně někdo vyřeší závislost na fosilních palivech, ale do filmu bych to už netahal. Už stokrát ne. Nicméně ta výprava byla opravdu hezká.

Nejvyšší nabídka (2013)

Že by druhá míza italského filmu? Kéž by! Režie byla jedinečná...

Dopraváci (2012)

Poslední dobou se mi zdá, že Poláci se buď vyzdvihují do nebes, nebo zbytečně brutálně shazují z piedestalu. Tohle je druhý případ. Nicméně dost vtipný a mí polští přátelé potvrzují, že ještě před nedávnem by obsah filmu mohl být směle označen za plně realistický.

Noční můry (1978)

Netuším, proč to církevní cenzura nepouštěla, zlá klišé o katolictví jsou tam daleko četnější v náznacích, a pokud napřímo, tak vcelku důstojně. Upřený, zkoumavý pohled obou představitelů hlavního hrdiny podtrhuje psychologickou podstatu filmu. Pořád jsem si říkal, že je tam cosi českého - nevšiml jsem si, že autorem scénáře je Pavel Hajný. Atmosféra ve filmu by se dala krájet. Z polského pohledu se jedná o velice zdařilou autokritiku, která je skoro až antagonismem wajdowského Polska, jakožto Krista národů.

The Story of Menstruation (1946)

Dnes už možná sterilní, dříve budilo kontroverze. Zaplať pánbůh, že žijeme v době, kdy vědomosti jsou důležitější než společenská dogmata (alespoň u nás). Tenhle krátkometrážní film má dnes už jenom historickou hodnotu. Těch deset minut mu ale obětovat rozhodně lze.