Ip Man (2008)

Neustálé omílání tematiky japonské okupace už je nuda. Chápu, že se to stalo, chápu, že to bylo strašné, ale kolik procent současného japonského obyvatelstva za to může? Tenhle film je protkaný dobrou akcí, ale využívá tradičních amerických schematismů (mistr učí dělníky gongfu, ...) a snoubí je s rovněž neoriginálními, v každém ČLR/HKG bojovém filmu přítomnými zatuchlými sinismy, které jsou nešikovným hybridem lásky ke konfuciánské škole a Velkému Kormidelníku. Tyto stereotypní záležitosti sice asi jsou součástí žánru (který mám jinak velmi rád), ale stejně.....tohle že je film, který má před 85%? Tohle že je jeden z deseti nejlepších čínským filmů? Tři hvězdy dávám za solidní akci a nenudu. Mj. žádná verze čínského wushu není tak účinná jako karate, jen tak na okraj.

Smrtihlav (1998)

Tahle výtvarná forma mi připomíná hned několik tvůrců. Příběh je poměrně jasným syžetem - zřejmě autorskou fantazií. Zajímavý film, který ovšem postrádá cokoliv, co by ho mohlo vystřelit ke čtvrté, nebo páté hvězdě. I když jsem ho dosud neviděl, mám pocit, že ho znám.

Diktátor (2012)

Pes jitrničku sežral. Jeho inovace spočívá v tom, že vynalezl jeden formát, který aplikuje na všechno a pořád stejně. Chápu, že legrace je kategorie, která má své limity, ale tady jsem se po shlédnutí všech jeho předchozích filmů již téměř nezasmál. Tři hvězdy jsem dal hlavně za věnování zesnulému Kimovi a stylovou reklamu.

Lovci hlav (2011)

Nic od Nesboa jsem sice nečetl a asi ani nebudu. Ve filmu mám ale severskou žánrovou čistotu (v tomto případě "kompilační" čistotu) moc rád. Jsou tam skandinávské obličeje, skandinávský design a hodné holky. Film je na konci amerikanizující, ale vem´ to čert, celkový dojem je více než dobrý. Jestli si film stojí dobře jakožto adaptace, to ať posoudí jiní.

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Německá komedie a la America. Vtipné to je, jen kamera je trochu béčková. Žánrově ale není co vytknout (dominantní jsou legrace a akce). Napínavé to místy je a jeden se i zasměje. U hereckých výkonů je mnohdy těžké posoudit, jsou-li záměrně neherecké, nebo prostě laciné. Schematismů je užito záměrně, je to podle mě tak trochu i parodie na německé akční detektivní seriály.

Bastardi 2 (2011)

Na nedělní dopoledne pěkná česká detektivka. Bylo to lepší než první díl, ale bídná kamera a mrzký herecký výkon Tomáše Magnuska přísně omezují prostor dílka na televizi.

36. komnata Shaolinu (1978)

Za prvé neděkuji Derekovi za jeho popis obsahu. Když už píše čínské názvy, mohl by se naučit alespoň jednu transkripci čínštiny, a tu používat. Jinak tento film dost možná nejlépe ze všech čínských/HK filmů vystihuje význam bojového umění v této kultuře a stává se do jisté míry fundamentem pro další, i americké filmy. Bojové umění sice na první pohled idealizuje, ve skutečnosti je v dnešní Číně idealizováno ještě mnohem více. V tomto smyslu není film zbytečně romantizující jako bývají třeba bollywoodské filmy.

Hokejový zázrak (2004)

Klišé? Ale je to podle pravdy. Tohle je ARCHETYP!

Warrior (2011)

Divák je zatažen do filmu osvědčenými schématy pro daný žánr. Inovativní film to opravdu není. Není to ani film, který zůstane v dějinách. Je to ale určitě nejlepší sportovní film roku 2011 a stojí za to si ne něj jednou podívat a užít si to.

Bourneovo ultimátum (2007)

Prostor pro nudu byl sice malý, ale jak jinak by to u akčního filmu mělo být? Upřímně, neumím si vysvětlit, proč je Bourneovo ultimátum považováno za takovou senzaci. Opravdu je tento žánr natolik úzce vymezen, že se nešlo vyvarovat klasickým schématům béčkových akčních filmů?