Povolání: Reportér (1975)

Málo filozofie. Přesto je tato neantoniovská Antonioniho podívaná ke koukání i po tolika letech.

V jako Vendeta (2005)

Film nemá nějakou zásadní ambici být skvělým akčním filmem, jakákoliv kritika v tomto smyslu je mimo mísu. Jedná se o (anti)ideologický film, který by mohl český divák vnímat třeba jako esej o bratrech Mašínech.

Švindlíři (2003)

Multižánrová podivaná je směsicí již známých schémat a odpudivého konce. Scénář jako by tvořil čínský scénárista, získavší úkol centrálního komitétu vytvořit světový film se světovou hereckou celebritou v hlavní roli. Nikolas Cage se snažil seč mohl, ale průměrný scénář mě prostě donutil ho nežrat. Tatínků, co se dostali ke svému dítku až x let po jejich narození už prostě v Hollywoodu bylo vytvořeno moc. Tenhle je navíc zakomplexovaný a připomíná neurotického intelektuála z polského filmu Dzien swira. Vyzdvihnul bych napětí, akci a ryze americké prostředí, které vypadá vždycky výborně.

Tajemná řeka (2003)

Příběh nic moc, ale herecké výkony všech herců (kromě Seana Penna, který byl přinejlepším průměrný) mě přesvědčily o tom, že tenhle film mohl být jednou z nej filmových událostí onoho roku. Republikánská sebekritika a zároveň chvála republikánství.

Zvětšenina (1966)

Krásná kamera, krásný styl, krásní herci, krásná pravda. Tohle je film s velkým f. Promyšlený od hlavy až k patě. Každý detail má svůj smysl, byť třeba "jen" pro estetiku prostředí. Newarholovský pop-art a ještě nemultikulturální Anglii. Tenhle film je potřeba pocítit na vlastní kůži.

Prometheus (2012)

Chaos a nelogičnost provázejí celý děj od počátku až do konce. Geneze jednotlivých typů stvůr je nepřehledná a jeden se v ní hned tak nevyzná. Nemám rád filmy, které jsou okatě vytvořené za účelem tučného výdělku, kdy se ponechává eventuální možnost ostentativně otevřeným koncem k natočení pokračování. Tak či tak, já už ho stejně asi neuvidím. Napětí a akce místy dobré, ale to je všechno.

Příběh gangstera: Nástup k moci (2007)

Mám rád filmy o mafiánech i proto, že vždycky ukazují národní stereotypy, které pro mnohé neexistují, ale ten zlý, reálný svět s nimi pořád počítá. Pro všechny, co nechtějí vidět jenom Big Ben a již nudný humor Mr. Beana...

Erotikon (1929)

Velmi jednoduchý syžet, který mohl šokovat jedině ve své době. I přesto, že je film němý, může zaujmout i běžného diváka, panice v oblasti němých filmů, což jsem byl dosud (až na shlédnutí pár etud s Chaplinem nebo Laurelem a Hardym) třeba i já. Filmu nelze upřít styl ani atmosféru. Je důležité, že všichni herci vypadají velmi dobře a mají jasné charakterové vlastnosti, které se, ačkoliv u Andrey to uprostřed filmu tak nevypadá, nemění, což v jednoduchém prostředí s omezeným počtem postav atmosféru vždycky vyrýsuje. Andrea (Ita Rina) i po letech nějaký čas v hlavě zůstává...

Fei Cheng Wu Rao 2 (2010)

Z evropského pohledu dost originální komedie. Narozdíl od jiných diváků tam žádnou propagandu nespatřuji, blahobytný a stylový život vyšší třídy, který tvoří prostředí filmu, je zejména na jihu Číny, kde se film evidentně odehrává, stále běžnější (samozřejmě ne většinový, ale od toho je vyšší třída přece vyšší - všude na světě). Tradičně vtipný a v Číně velmi populárni You Ge je zkrátka sázkou na jistotu a ani tentokrát nezklamal. Tenhle film mě potěšil zejména proto, že jsem tu objevil spoustu nových gagů, jejichž pointa mě několikrát velmi překvapila a v kině jsem se zasmál i nahlas, což se mi moc nestává, naopak v Evropě sám takové nevychované diváky kritizuji. Pobavil jsem se, mohu doporučit.

Ip Man 2 (2010)

Odboj proti Japoncům v prvním díle, a na to navazuje boj proti zlotřilým Britům v HKG. Povedené. Kostýmy (týká se herců v západních kostýmech) naivnější než v seriálu Doktorka Quinnová. Hudba, jako již tradičně v nových čínských filmech, vytažená snad ze samotné p*dele. Střih připomíná klasický čínský kopírovací um. Tak nějak se tou technikou střihu někdo zabýval, ale pořád to jaksi není ono a rozdíl oproti západním filmům je nebetyčný. Kontrast v hereckých výkonech (slušný Donnie Yen oproti céčkovým západním hercům a zahraničních studentů čínských univerzit v komparzu) je do očí bijící, stejně jako uměle znějící angličtina, kterou "západní" protagonisté používají. Je tam snad proto, že drtivá většina čínských diváků neumí za mák anglicky? Až tak bych je nepodceňoval. Dvě hvězdy dávám kvůli nepříliš okoukanému Donniemu a akci která má rozhodně odpich.