Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

“No vieš, tie dve žatvy, ktoré som tu strávila mi priniesli šťastie. Ale to si nezaslúžim. Tak už pochop, že som dieťa vojny. Milovať a byť milovaná, to netuším, či som toho vôbec schopná. Naučili ma, že láska je slabosť. Tak neviem, či sa to dá niekedy zmeniť.” A mne napríklad neprekáža, že Zacky vykradol viacero filmov, aby poskladal nový. Išiel aj s producentmi do rizika, keďže už názov napovedá, že minimálne druhý diel bude a síce neviem, ako bol prijatý vo svete tento prvý, ale ak podobne ako tu na csfd, potom majú zarobené na slušne veľký problém. Mne sa v roli páčila Sofia Boutella, sedelo jej to a navyše mám veľmi rád Charlieho Hunnama. Čo sa akcie týka, Snyder väčšinou vie čo robí, navyše akčné scény boli aj mega dobre ozvučené, to sa cení. Nerozumiem vašej potrebe hejtovať za každú cenu dobré, či priemerné filmy, ale keďže nerozumiem v živote ďaleko dôležitejším konaniam ľudí, tak vás mám na saláme. Ja som si to celkom vychutnal a musím povedať, že sa teším na dvojku. A teraz vás úplne vyhecujem, páčilo sa mi to omnoho viac ako prvá Duna 😁. Palec hore chcem dať aj českému dabingu resp. výberu hlasov pre jednotlivé postavy. Výborný kasting. Lenže aj ja mám jednu výtku. Prvá a druhá polovica mi prišli mierne nevyrovnané. Zatiaľ čo v prvej som sa bavil hercami, užíval si akciu, v druhej som zaspal a musel som si to pretáčať. Za to hviezdička dole. Tak si to zhrňme. Kasting herecký aj dabingový, kvalita akcie, výprava a triky, všetko za päť. Nevyrovnanosť prvej a druhej polovice, predvídateľnosť príbehu, málo akcie, chýbajúci eRkový rating, všetko za dve až tri. Dám celkovo tri a pol, vidím to v pohode nad 65%, kľudne aj 70. Sofiu evidujem po druhýkrát v zapamätateľnej úlohe a teším sa na ďalšie role. Krásna žena.

WWE Elimination Chamber (2024) (pořad)

Dobrá showka so slušnými eliminačnými zápasmi. Obzvlášť mužský stál zato, aj keď víťaza som chcel iného. Wretlemania 40 je predo dvermi. Palce hore.

Ed Wood (1994)

Toto je Tim Burton ako som ho doteraz nepoznal. Zobral skutočný príbeh skutočného človeka a natočil dobový pozitívny film o týpkovi, ktorému takmer nič nevychádzalo, ale on to tak nevidel. Edward Wood miloval kinematografiu, miloval tvorbu filmov, ale hlavne, nech sa dialo v živote čokoľvek, absolútne nestratil pozitívne myslenie. Toto je veľká škola života. S malou dušičkou som išiel pozerať Ed Wooda, no o to spokojnejší odchádzam. Johnny Depp podal asi jeden zo svojich najlepších, ak nie vôbec najlepší výkon svojej filmovej kariéry. Tá chémia medzi ním a Burtonom sála z každej klapky. Navyše Sarah Jessica je v čiernobielom zobrazení totálne na skusnutie a Martin Landau herecky perfektný, čo ocenila aj akadémia. Asi po prvýkrát si po filme myslím, že Sarah Parker vie skutočne hrať. Určite to bude ovplyvnené aj rolou, aj tým aká bola mňamková, ale herecky ma ozaj milo prekvapila. Ed Wood je milý, zaujímavý filmík, ktorý stojí za pozornosť. Ale baptistický krst Billa Murrayho zato stál 😂. “Eddie, svoju predstavu nevzdávaj. Prečo točiť sny iných.”

Rákosníček a jeho rybník (1983) (seriál)

A opäť čarovná pani Jiřinka v češtine alebo dodrbaná slovenská verzia. Pozerajte výlučne českú.

Pohádky z mechu a kapradí (1968) (seriál)

Pani Jiřinkou narozprávaný Kremienok a Chocholúšik je niečo tak nádherné, že pre také veci stojí zato byť dieťaťom. Mám dojem, že dnes sú deti oberané o takéto klasiky a stretnú sa s nimi len keď ich k nim vyslovene dovedú rodičia. Bohužiaľ slovenský jazykový zákon dokázal dodrbať aj túto časť a predaboval pani herečku. Idioti. Budem hodnotiť výlučne Českú verziu. Dnes som videl po dlhých dekádach krásne večerníčky.

Indiánske rozprávky (1982) (seriál)

Na hlase Michala Dočolomanského som vyrástol a chcel byť indiánom ako Orlie pierko. Ako indiáni som aj dopadol. Úžasné spomienky na tú krajšiu časť môjho nie dlhého detstva.

Mayday (2023)

Žerár mi istým spôsobom hrozne pripomína Liama Nísna. Myslím tým, že aj ten si našiel svoj druh filmu, ktorý mu sedí, recykluje ho prakticky dokola v rôznych obmenách a stále to funguje. Tentokrát nepadol Biely dom, Londýn, ani samotný anjel. Teraz padlo lietadlo a Žerár v ňom. Lenže po vystúpení z kokpitu Žerár zistil, že je v krajine plnej nasratých Filipíncov a že ich musí rozbiť na sračku. Čo viac si môže jednoduchý divák môjho typu želať, že áno. Poďme do nich Žé. A že to bolo opäť skvostné násilie, o tom sa nemusíme ani baviť. Ale pekne poporiadku. Veľmi sa mi páčil začiatok a pohľad na prácu posádky lietadla. Boli to iba také drobnôstky, ale ja som bol na nich celkom zvedavý, tak ma to potešilo. Potom už prišlo samotné núdzové pristátie a išlo sa do akcie. Pre tentoraz do toho Žé nešiel sám, ale vytvoril tagteam s veľkým amerikánskym negríkom. Ťažko povedať, či je to vekom alebo len chcel malú zmenu v klasickom naliňajkovanom scenári. Tí filipínsky opičiaci neboli nijako zvlášť zaujímaví galgani a už vôbec nie ten vlasatý sráč čo sa snažil vďaka dlhým vlasom vyzerať kúl. Prišiel mi ako degeš. Tagteam hrdinov prišiel, vybil povstalcov s ktorými si armáda nevedela rady desať rokov a všetkých, pardón skoro všetkých (scenár jasne hovorí, že jedného, dvoch nedôležitých rukojemníkov Žé môže stratiť) zachránil. Ja nemôžem byť nespokojný. Dúfam, že jak Butler tak Neeson toto budú točiť pozbytok svojich kariér. Ale ktorý čurák preložil názov Plane ako Mayday, toto nedávam. Ten by tiež jednu mohol dostať s kladivom na zuby. To bola iná šmakotka. A ešte tá snajperka čo trhala kapoty áut. Mňamííí.

Nech svět světem (2023)

Úvodná Juliina reč pri okne mi hovorila natoľko z duše, že kľudne som mohol stlačiť off a napáliť päťku. A mala skutočne krásne romantické šaty pre bacuľkovskú postavičku. K podstate filmu. Kebyže toto natočil Shyamalan, tak poviem, že je zase konečne vo forme. Krásne mysteriózne, pritom postavené aj na malých scénach, ktoré dokážu prebudiť v divákovi brutálne znepokojenie. Napríklad taká scéna s jeleňmi. Clay bol na Amandu neskutočne dobrý a trpezlivý a to mám rád. Mne sa asi najviac páčila scéna s autonómnymi autami, tú si zapamätám na dlho. Priznávam, že by som si to chcel skúsiť ísť im oproti. Ale film má viacero na dlho zapamätateľných scén (zabudnete niekedy na Archieho zuby?). Napätie pekne graduje a každá ďalšia kapitola je lepšia a lepšia. Ak by jedného dňa dokázali hackeri takto vypnúť svet, osobne by som to prijal. Tento svet potrebuje reštart. To ľudia potrebujú reštart, aby si spomenuli na to, čo je dôležité. Veľmi dobre natočená a obstojne zahraná mysterióznosť. Prekvapilo ma racionálne vysvetlenie, na druhej strane asi mi aj viac vyhovovalo, než keby šlo o nejakú nadprirodzenú záhadu. Další z filmov, ktorý nemusí byť v reále nemožný. PS: tá zbierka LP bola absolútne famózna. Závidel som.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Pána a pani Kováčových vnímam ako nie veľmi úspešný pokus natočiť akčnú komédiu s párom hercov, ktorí v tej dobe tvorili pár aj v reálnom živote. Film sa nestretol s pochopením fanúšikov a musím konštatovať, že ani mňa neuniesol do ríše snov, aj keď rozpočet sa vrátil štvornásobne. Doug Liman, ale vie ako sa točia filmy. Angelina má v prvej scéne čarovný úsmev a je tam dokonale krásna. Aleže totálne nádherná. No, pripúšťam, že to môže byť Ostrožovičovým muškátom žltým, ale … 😁. Nie vážne, je tam najkrajšia. Bradovi to pristane už štandardne, ale to mi asi potvrdia skôr dámy. Napriek všetkému, filmu akoby niečo chýba. Prišlo mi, že to chce byť až príliš vtipné, ale nie je. Chce to byť Bondovsko Bourneovské, ale nie je. Chce to byť, vlastne ani neviem aké, ale nie je. Dá sa to však pozrieť ako nenáročná jednohubka ku rácovi a vínu, avšak v rámci svojej kategórie sú v ponuke omnoho lepšie snímky. A nesedela mi tam hudba. Nehodila sa mi vo väčšine scén. Brad išiel svoje obvyklé bomby a bol najväčším pozitívom. Aj Vaughn ma bavil vo vedľajšej úlohe. Lenže bolo tam málo akcie a to ma mrzí najväčšmi. “Keď sa ti nepáčia, môžeme ich vrátiť.” “Dobre. Nepáčia sa mi.” “Zvykneš si na nich.”

Kluci nepláčou (1999)

Ťažký preťažký film, ktorý obehol svoju dobu a je dnes aktuálnejší než kedykoľvek predtým. V 99’ som ho nedocenil, lebo som na to mentálne nemal. Proste ma nebavil. Oscar pre Hilary zmenil jej herecký život a práve od “Chlapcov” začala dostávať role v lepších filmoch. Hilary nie je pekná žena a teda ani pekný chlapec, ale kebyže neviem, že je ženou, tak to nedám. Dala toho chalana na tutovku. Bolo mi jej/jeho ľúto, pretože táto komunita to mala a stále má veľmi ťažké. Ale ľúto mi bolo iba jeho/jej neprijatia spoločnosťou, nie jej ako človeka, pretože mimo svojho problému sa chovala ako tupá krava a to s krízou identity nemá nič spoločné. Vlastne celý film je o tlupe amerických sedlákov a tých ja ozaj nemusím. Ich správanie mi ide vždy na nervy. Zahrané to je celé parádne a Hilary si sošku zaslúžila a dokázala to v roku, keď vládla Americká krása, takže klobúk dolu. Hlavná postava mi prišla tak brutálne nesympatická a tak ma aleže doslova srala, že ani po 25tich rokoch neviem vyriešiť záhadu, či neznášam Teenu, Brandona alebo Hilary. Tak parádne to zahrala. Jedinou aspoň trochu normálnou postavou tu bola Lana. Respektíve ešte ten homosexuál, ktorý Teene pomáhal. Lonny bol zároveň jedinou inteligentnou bytosťou. Všetci ostatní bez ohľadu na vek, či pohlavie, boli iba Homo Erectus vypustení do voľného výbehu. Normálne sa na ich chovanie ťažko dve hodiny pozeralo. Že to nedopadne vie divák prakticky od úvodu a niektorí slniečkári by moje nasledujúce tvrdenie zavrhli, ale Teena si o megalománsky prúser koledovala od samého začiatku. Proste ho privolala tým v akej spoločnosti sa vedome pohybovala. Koniec bol len otázkou času. Výpoveď na polícii a samotný zločin boli už mega iná káva. Dávam do rubriky v denníčku. Silný, veľmi silný film. Nechcem ho už vidieť. 5⭐️.