Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

V podstate bezchybná jednotka dostala o päť rokov mladšieho súrodenca. Všetko parádne čo som povedal k jednotke platí aj tentokrát, i keď príbeh mi prišiel o dosť zamotanejší a menej prehľadný. Mne sa o málililinko viacej páčil prvý diel. “Nemal to vždycky ľahké. Ale to nie je jediné. Bol na všetko sám. Ale to nie je jediné. Myslíte si, že ho poznáte. Ale nepoznáte. Ja som si myslela, že ho poznám. Ale nepoznala som. Nechcela som mu ublížiť. Ale ublížila. Ale to nie je jediné.” Asi som Super-Hrdina. Svoj znak už mám, na tele vygravírovaný sľub čo som dal. 🦸‍♂️🦢🐺 SSW.

Cesta za smířením (2021)

Nóri vo forme, Tomášovic Wirkola vo výbornej forme a niečo ako Vojna Roseovcov na severský spôsob. Tak by sa dala opísať Cesta za zmierením. Čo môže viac rozpadajúci sa pár zoceliť, než boj o holý život. Nie každý má to šťastie a musí tak použiť konvenčné spôsoby ako sú láska, neha a pokora. Tommyno našťastie ponúkol svojim postavám dostatočne presvedčivé nástroje na dosiahnutie mieru a dodal im aj niekoľkých špičkových terapeutov z miestnej väznice. Tie slovné dvojzmysly pri rozhovoroch boli neskutočné. Inteligentné, nápadité, ale pritom brutal zo života. Málo vídaným javom je teda skvelý scenár. Aj na ňom spolupracoval tiež Tommyno. Bolo to všetko tak trpko vtipné, až to hrialo. K dobrému výsledku prispeli svojou troškou všetci herci. Pochopili, čo po nich Wirkola chce a bez ohľadu na to, či sa kecalo alebo akčnilo, išli parádne bomby. Samozrejme úplne iné grády to chytilo po tom, čo vstúpili na scénu Dave, Petter a tomu tretiemu si meno nepamätám 😁. Tam sa pre mňa už niektoré scény stali klasikou a repliky z nich zaradím do života. Možno zľudovejú. Síce potom okrem vtipu a sarkazmov prišlo na scénu aj hnusné maximálne eRkové násilie, no práve to je rozdielovým faktorom medzi Európou a Hollywoodom. Film som si užil od prvej po poslednú klapku a rád sa k nemu znova vrátim. Severania to na plátne a za ním proste vedia, keď sa im práve chce. Až po tomto filme Tommáš stratil gule. Snáď ich znova nájde. Krásna pätorka. Roy, je to Roy 😁😁😁.

Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999)

To je tak, keď pár dní po skutočne skvele spracovanom filme o striptéroch pozriem americkú sračku. Rob Schneider mal po celú dobu červené bielka, akoby bol čerstvo zhulený, aspoň tak to pôsobí na mňa. Skutočne zle sa mu pozeralo do očí. A film mal zlé strihy ako Schneider oči. Žiadna kontinuita, skoky sem a tam, človek ani nevedel, či to ešte patrí k scéne pred alebo ku scéne po. Akoby to bol zhluk skečov a nie starý poctivý, i keď prihlúply, scenár. Dobre natočené boli tak akurát nejaké tie pády, sexi bolo iba mokré tričko v úvode a vtipné, no zopár scén tam bolo, ale na komédiu bieda. Za mňa jednoznačne vedie scéna s pičusom. To bola asi jediná scéna pri ktorej som sa zasmial. Tú spŕšku hulvátstva som nečakal ani omylom. Že v takej vtákovine hraje William Forsythe mi je ľúto. Bola to slabota a neviem čo taká volovina robí na Disney plus. Ale asi si ešte raz pustím “pičus, pičus, pičus!!” Za to ⭐️. A …. kto z vás uhádol čo znamenajú iniciály T a J? Škoda, že ku väčšine “zvláštnych” zákazníčiek sa vrátili viackrát a k mojej obľúbenej iba raz na súde. Ona bola skutočne perfektná. A ja jej dám ešte jednu hviezdu hoci viem, že pre celý film sú dve hviezdiny premrštené. “Nasrať!!!”

Nic ve zlým (2023)

V prvých 90 sekundách, som spoznal svoj nedávny život a moje miesto v ňom. V druhých 90 sekundách Jennifer predviedla ženský rozum. Inak sa jedná o nenáročný masturbačný materiál s jednou z tých žien, ktoré sa v súkromí nechajú nafotiť so semenom na chrbte a potom sa čudujú, že fotky kolujú svetom. Milý príbeh o prostitútke a mentálne retardovaných bohatých rodičoch, ktorí svojej tesne dospelej ratolesti chcú tú prostitútku dopriať. Hodne neobvyklý príbeh, len čo je pravda. Bolo to ale celkom vtipné a jediné čo tomu chýbalo bolo, aby Jennifer vytasila detailnejšie svoju číču. Inak to malo ten správny mongoloidný šmrnc s eRkovým nábojom. Tá pesnička o nej bola úžasná. Proste prekrásna. A podobnosť … čisto náhodná. “Mal som taký hlúpy nápad, že ma máš vážne rada.”

Talentovaný pan Ripley (1999)

Výborne napísaná kriminálka o podvodníkovi, ktorý sa pijavične prilepil na bohéma a jeho krásnu naivnú priateľku a ošklbal ich o všetko bez toho, aby im to včas doplo. Opíšem vám Toma Ripleyho. Jeho talent ako správne zareagovať v každej situácii na to, aby odrbal ľudí, bol fantastický a chcel by som taký talent vlastniť. Všetko by bolo ľahšie. To ho ale nemohol naučiť iba život. Reálne mal tak neuveriteľný cit pre detaily a dokázal sa kontrolovať a držať v “roli” po celý čas, až to bolo chorobné. Nebol to jeden z tých lacných klamárov a podvodníkov akých v živote stretnete na desiatky. Vedel v konverzáciach parádne kľučkovať, akonáhle zacítil tenký ľad. Toto musel mať vrodené, plus to postupne šperkoval a preto je názvoslovie talent v jeho prípade to správne. Navyše ku tomu potom pridal chladnokrvné vraždenie a dosiahol tak strop. Teraz k hercom. Mladučký Démon hral perfektne, aj keď po väčšinu času mu stačilo sa presladene usmievať. Zato Jude Law bol rozmaznaný zbohatlícky bohém ako vyšitý. A Gwynetka? Krásna a dobre hrajúca ako vravia jej štandardy. Sú tu ešte aj ďalšie veľké mená v menších úlohách, ktoré nesklamali. Navyše Katuška Blanšetová bola ešte bez plastík na tvári a jej prirodzená blond krása bola odzbrojujúca. Hoffman zahral na tak škaredého chlapa svoju postavu sebavedomého guya až neuveriteľne uveriteľne a proste herečky a herci všetci na výbornú. Čo tu teda nefungovalo, keď nepálim plnú. Hudba. Či už to bol jazz alebo to bola klasika, bolo ich moc a chcelo to oživiť. Minghella točí iba dlhočizné filmy a v tomto ponímaní je jednotvárnosť hudby skôr unavujúca. Druhou vecou je už spomenutá dĺžka. Inak je Talentovaný pán Ripley skutočne kvalitnou kriminálnou drámou s koncom aké mám rád. Ako život. “S Dickiem sa to má tak… Keď sa ti venuje, je ako slniečko. Pripadáš si s ním ako v raji, keď sa ti venuje. Ale potom ťa odkopne a nechá ťa mrznúť. A to isté platí, keď príde niekto nový.”

Do naha! (1997)

Robert Carlyle je navždy nezabudnuteľný psychopat Begbie z Trainspottingu, ale že vie zabaviť ako striptér, to som odpadol. Britský humor, ťažký humor a nie pre každého. Úvod jak z publicistického magazínu za čias ČSSR a po poslednej titulke prudký skok do reality. Už úvodná myšlienka musí byť citovaná “Tati to je krádež.” “Nie, to je odstránenie nepotrebných vecí.” Do naha! je ťažká komédia o krutej realite malých miest s obmedzenou možnosťou práce. Humor je skôr drsný, miestami až čierny a nie je pre prvoplánových smieškov. Je dokonca vcelku inteligentný. “Potrebujem obecenstvo.” “Potrebuješ doktora.” Ja som si konkurz Koňa musel pustiť dvakrát a skoro som si cvrkol. A viete, čo je na tomto filme najlepšie? Že to potom skúsite v kúpeľni aj sami a poteší vás to 😁. Prekvapilo, pobavilo, rád sa k tomu vrátim po čase. Palce hore.

Aquaman a ztracené království (2023)

Ľud sa už superhrdinov evidentne presýtil, ale mňa sa to netýka ani okrajovo. Nový vodný Momoa je vtipnejší, akčnejší, trikovejší, zábavnejší. Rozhodne ho hodnotím o hviezdu vyššie než prvý diel. James Wan ako zástupca mladej generácie režisérov, aj keď už so slušnými skúsenosťami, svojmu remeslu rozumie a je to vidieť. Amber Deppová vytasila krásny hrudník, Nicolka svoje plastiky, Dolphík mlel z posledného a Momoa bol vtipný a pribratý z tých cheesburgrov a pivka. Ja som nadmieru spokojný, začo vďačím možno aj Vám, všetkým tým, ktorí hodnotili nízko a tak nastavili moje očakávania na spodnú hranicu. Možno si Wan mohol odpustiť “antiklimatický” prejav na konci, ale dá sa to prepáčiť, lebo nebol prehnane slniečkársky, len tak zľahka. Rozhodne kvalitatívny posun vo vodnom svete. Spoko.

Úsvit (2023)

Začínam si čoraz viac vážiť kvalitnú Českú a Slovenskú tvorbu. Radosť mi robí najmä fakt, že priblbé wannabe komédie podľa knižných brakov pre poloretardov od miestnych “spisovateliek”, majú konkurenciu v skutočných filmoch so skutočnými hercami. Úsvit je dobrým príkladom, aj keď možno nie je dokonalý. Recenzujme. Tučne znázornená doba. Dobové kostýmy, účesy, či dopravné prostriedky sú už v lepších filmoch bežným štandardom, ale ako brutálne boli natočené exteriéry, budovy a príroda, to úplne dýchalo tridsiatymi. Už na začiatku som si na základe toho povedal, že prvá hviezda bude určite. A nejde tu len o kamerový filter. Mne to miestami naozaj pripomínalo hollywoodske ateliéry, kde vybudujú podľa potreby aj celé mestečko. No, ozaj šupovité. Poďme na príbeh. Zameraním to zo začiatku pripomínalo takú dobrú severskú kriminálku. Prekvapil ma detail na mŕtveho novorodenca. To, že tvorcovia hermafrodita neopísali len verbálne, ale normálne ho, že ukázali, bolo odvážne. Hlavná hrdinka, krásna tehotná babenka, sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť napriek tomu, že vo vedľajšej izbe “pátra” tajná polícia. Už samotný námet je na miestne pomery super dobrý, ale to, že má aj kvalitné spracovanie je skvelé. Všetky postavy mi prišli uveriteľné a atmosféra krásne kolísala medzi tridsiatkovou, dramatickou a občas až takou mrazivo temnou. Navyše hlavná postava mala skvelý druh humoru a ten dokázal Miro Šifra napasovať len tam, kde sa hodil. Takže hviezda pre výpravu a pre scenáristu. Joj a skvostné repliky napísal pre postavu Mariána Mitaša 😁. Dobrým nápadom bolo nepredabovávať hercov, takže nám po celú dobu znejú oba naše slovanské jazyky a znejú popri sebe ako hravá symfónia. Ale najlepšie na koniec. Herečky a herci. Keď som videl kasting, nepochyboval som o kvalite, ale po projekcii som nadšený. Eliška Křenková excelovala, Ondrík aj König bomboví, a aj ostatné vedľajšie role boli z prvej ligy. Milan Ondrík sa stáva jedným z mojich najobľúbenejších hercov. Páči sa mi, že mu sedia kladné aj záporné role rovnako dobre a vie si s nimi poradiť. Prečo som sa teda zastavil pred päťkou po toľkých chválospevoch? Kvôli pocitu, že tomu chýba nejaký waw efekt v druhej polovici. Technicky a herecky dokonale zvládnutý citlivý film s edukatívnym nádychom. A táto myšlienka si zaslúži absolutórium. “Ty hledáš pravdu, nebo výmluvu?” Tak koľkí ste sa v nej našli? 😁

Podnikavá dívka (1988)

Masívny príval hollywoodskych mien, z ktorých ale nie všetci už niečo znamenali. Za všetkých vyberiem napríklad Kevina Spaceyho alebo Davida Duchovnyho. Každopádne šesť až sedem veľkých mien sa tu viac či menej objaví. K účesu Melanie Griffith sa radšej vyjadrovať nebudem, či? Ja viem, že vtedy to bolo in, ale to je niečo tak otrasné, Ježiši Kriste. To asi aj dalo zabrať stvoriť to na hlave každé ráno. Prisahám, že ani David Bowie v najsfetovanejších časoch také na hlave nemal. Hovorím samozrejme o prvej polhodine. Potom už bola veľmi pekná, keď zhodila tú pucmolu. Zato Sigourney bola faaaaakt kočica. Krásny úsmev a tak všetko. Proste pekná tridsiatka. Vlasy sú ale to najmenej. Melanie Griffith je podľa tohto filmu jednou z najhorších herečiek ever. Jej výkon bol naozaj žalostný, rozmaznaný, rádoby sladký prejav, bol príliš aj na mexickú telenovelu. Príde mi, že musela niekoho riadne pobafkať, aby sa dostala do spoločnosti takých hercov. Paradoxom je, že napriek nej v hlavnej úlohe, sa jedná o príjemný filmík, ktorý zabaví. Nevolal by som to komédia, to ani náhodou, ale taký ten dobrý romantický biják z osemdesiatych to určite je. Tú pravú iskru to chytí až po príchode Forda na scénu. Príde aj zaujímavá zápletka a asi jediné čo mi nesedí, je pohľad na neveru. Všetky postavy sa tvária, že je to vlastne súčasť vzťahu, až by som povedal, že to považujú za ok. Silno nesúhlasím. Je to milý príbeh so zlou herečkou, ktorá ale vlastní odzbrojujúci smiech a to na mužov vždy fungovalo. Spokojné tri romantické hviezdiny.

The Independent (2022)

“Hovoriť pravdu v čase všeobecného klamu, je revolučný čin.” Film ma bavil a nebudem ho zhadzovať len kvôli okatému neherectvu Jána Cenu. Točiť politické drámy zaujímavo, nie je vôbec jednoduché a ak vezmem vpotaz, že šlo o režisérsku celovečernú prvotinu bez zjavnej hollywoodskej top star, potom to nebol vôbec márny počin. Brian Cox je skvelý herec, ale len málokedy hraje až takto dôležité role. Cena to tentokrát takmer nekazí, Jodie Turner-Smith aj Cox hrali skvele, ale výborný bol napríklad Lang. Film je plný dialógov, lepších aj horších, silnejších aj slabších, ale to akým štýlom poslal Cox do riti nového majiteľa novín je pre mňa až kultové. Prekvapujú ma ľudia, ktorí očakávali v politickej dráme akciu. Nechápem na základe čoho. Veľmi citlivo, ale pritom horlivo bol do deja vložený konflikt dvoch snúbencov, ktorí stáli na rozdielnych stranách. Táto osobná línia dodala deju viacej šťavy. Koniec bol oproti realite riadne naivný, avšak možno práve tým sa líšil od toho čo každý očakával. Žeby čoraz častejší ženský element? Osobne to vítam. Dám aj 70% čiže 3,5⭐️.